اخبار داخلی

اتحادیه چاپخانه‌داران مرجع تأییدکننده واردات دستگاه‌های چاپ ماقبل ۲۰۱۰ شد

پس از انتقادات بسیار صنعت چاپ به بخشنامه جدید وزارت صمت مبنی بر حذف معافیت و ممنوعیت واردات دستگاه‌های چاپ ماقبل ۲۰۱۰ ، اتحادیه چاپخانه‌داران مرجع تأییدکننده واردات این نوع دستگاه‌ها به کشور شد.

اردیبهشت ماه سال جاری بود که فعالان صنعت چاپ از تصمیم جدید وزارت صمت مبنی بر حذف معافیت عوارض گمرکی و مالیات از واردات خطوط تولیدی صنعت چاپ و بسته‌بندی که سال ساخت آن پایین‌تر از سال 2010 باشد، ابراز نگرانی کردند.

بابک عابدینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، با انتقاد از این تصمیم و غیرکارشناسی بودن آن می‌گوید: عمده دستگاه‌های چاپ در ایران به ویژه در حوزه چاپ و بسته‌بندی و چاپ افست،‌ تولید برچسب‌های بسته‌بندی و …وارداتی است، به عبارت دیگر 99 درصد این دستگاه‌ها از خارج از ایران وارد می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: اساساً به دلیل لزوم کیفیت،‌ تنها  سه کشور آلمان،‌ ژاپن و هلند در دنیا توانایی تولید این خطوط و ماشین‌آلات را دارند و مابقی کشورها این دستگاه‌ها را خریداری می‌کنند،‌ چرا که اساساً تولید این دستگاه‌ها نیز برای کشورها مزیت اقتصادی ندارد. ما نیز در ایران نه توانایی تولید داریم و نه اساسا تولید این دستگاه‌ها مزیتی برایمان دارد.از سوی دیگر دوستان بخش تولید داخل وزارت صمت آشنایی چندانی با صنعت چاپ ندارند و بخشنامه‌ای صادر کرده‌اند که عملا دست و پای این صنعت در داخل را بسته است. چرا که خطوط تولیدی که در داخل امکان ساخت آن وجود ندارد، نباید برای آن عوارض سنگین گمرکی وضع کرد. از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز و قیمت بالای دستگاه‌‌های چاپ که در نوع خود از گرانترین‌ها به شمار می‌روند،‌ عملاً خرید یک دستگاه چاپ ساده که از یک میلیون یورو شروع شده و به بیش از 30 میلیون یورو می‌رسد، ممکن نیست. پس چه باید کرد؟ آیا صنعت چاپ باید تعطیل شود؟.

عابدین می‌گوید:‌ صنعت چاپ برای جبران این ماجرا به استفاده از دستگاه‌های دست دوم که کارایی نسبتاً خوبی دارند و قیمتشان نیز بسیار پایین‌تر از مدل‌های جدید در بازار است،‌ روی آورده است،‌ استفاده از این دستگاه‌ها هم نیاز ما را تا حدودی برطرف می‌کند و هم ارز کمتری از کشور خارج می‌شود،‌ در عین حال ما با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانیم بسیاری از کالاهایی که تا پیش از این وارد می‌شدند را خود تولید کرده و صادرات نیز داشته باشیم.

انتقادات نسبت به این تصمیم وزارت صمت در بدنه صنعت چاپ طی ماه‌های گذشته موجب شد تا اتحادیه تهران مذاکرات با وزارت صنعت را آغاز کند و در نهایت چهارشنبه هفته گذشته هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با سیدمحمد‌مهدی هادوی رئیس مرکز ساخت داخل ، صنایع ماشین سازی و تجهیزات که  نسبت به این ممنوعیت تصمیم‌گیری کرده بود،‌ جلسه‌ای برگزار کرد.

بهمن پورمند، نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران درباره این جلسه به تسنیم گفت: پس از مذاکرات فراوان و نهایتاً در جلسه چهارشنبه، 15 مرداد، به این نتیجه دست پیدا کردیم که واردات دستگاه‌های ساخت پایین‌تر از سال 2010 با تأیید و مجوز اتحادیه چاپخانه‌داران انجام خواهد شد.

وی در توضیح بیشتر گفت:‌ مقرر شد که از این پس هر واردکننده دستگاه چاپ به اتحادیه مراجعه کرده و کارشناسان اتحادیه با حضور در گمرک از سال ساخت دستگاه،‌ دست نخورده بودن پلاک و کیفیت و کارایی دستگاه مطمئن شده و پس از آن تأییدیه صادر کند. واردکننده یا چاپخانه‌دار می‌توانند با این تاییدیه به وزارت صمت مراجعه کرده و دستگاه خود را ترخیص کنند.

فرسودگی ناوگان صنعت چاپ که در سال‌های اخیر بسیار جدی شده است،‌ در نتیجه افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر و نبود نقدینگی در دست چاپخانه‌داران برای تجهیز به دستگاه‌های جدید است،‌ از آنجایی که دستگاه‌های چاپ در سراسر دنیا جزو گرانترین دستگاه‌های صنعتی در دنیا به شمار می‌رود،‌ همواره تلاش شده با تعمیر دستگاه‌ها و یا استفاده از دستگاه‌های دست دوم کمتر مستهلک فعالیت چاپ در ایران ادامه پیدا کند. با این حال نباید از این نکته نیز غافل شد که به روز‌رسانی ماشین‌آلات صنعت چاپ به کیفیت خدمات ارائه شده منجر خواهد شد و هر چه در این مسیر گام بیشتری برداشته شود،‌ صنعت چاپ از آینده بهتری در ایران برخوردار است.

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!

منبع
تسنیم
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن