اخبار داخلی

شهرک چاپ و نشر خراسان رضوی میزبان روز ملی صنعت چاپ مشهد

مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ در شهرک چاپ و نشر استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی ، عنوان کرد: شهرک چاپ و نشر استان خراسان رضوی در فضایی به وسعت 18 هکتار کلنگ‌زنی شد و 120 واحد به چاپخانه‌داران واگذار شده است که از میان آن‌ها 50 چاپخانه‌دار اکنون در این شهرک مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: البته بخشی از این واحدها زیر دکل برق بودند که اجازه ساخت وساز نداشتند اما الان که دکل‌های برق برداشته شده این واحدها مشغول ساخت و ساز شده‌اند.

مغانی با بیان اینکه اکنون زیرساخت امکانات مختلف اکنون در این شهرک فراهم شده است، توضیح داد: این زیرساخت‌ها شامل فیبر نوری، فاضلات، برق، آب، گاز و آسفالت برای دسترسی بهتر و مناسب‌تر چاپخانه‌داران در شهرک تامین شده است.

وی یادآور شد: همچنین دو المان شامل مجسمه فردوسی و دستگاه چاپ نیز با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت شرکت شهرک‌های استان خراسان رضوی در این شهرک نصب شده که همزمان با مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ از آن‌ها رونمایی می‌شود.

مغانی با بیان اینکه امسال نیز تصمیم داریم روز ملی صنعت چاپ را در شهرک برگزار کنیم، گفت: به دنبال اهمیت ویژه‌ای که شهرک‌های صنعتی و تخصصی دارند و جانمایی چاپخانه‌داران مشهد در این شهرک تصمیم داریم امسال مراسم روز ملی صنعت چاپ را در این مکان برگزار کنیم.

وی درباره ویژگی‌های حضور چاپخانه‌داران در شهرک چاپ و نشر، تاکید کرد: بسیاری از چاپخانه‌ها در زیرزمین و مکان‌های نامناسب قرار دارند که از نظر بهداشت و استاندارد کیفیت خوبی ندارند، دست‌اندرکاران این حوزه سال‌های زیادی با زحمت و گرفتاری در این مکان‌ها فعالیت کردند در حالی که در شهرک موقعیت بهتری وجود دارد.

به گفته مغانی، تجربه نشان داده است که استقرار واحد‌های تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب نظیر آب، فاضلاب و تامین انرژی در قالبی ساختار‌یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار هم را نیز میسر می‌کند، از سوی دیگر موجب ایجاد رقابت‌ بین واحدهای صنفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه شهرک‌های  صنعتی بستر مناسب برای ایجاد خوشه‌های صنعتی در سیستم اقتصادی کشور ایجاد می‌کنند، گفت: وقتی صنایع همگن و مرتبط در کنار یکدیگر شروع به فعالیت می‌کنند فاصله بین تولیدکنندگان بسیار کم شده و زنجیره تولید در بهترین فرم با کمترین هزینه شکل خواهد گرفت، موضوعی که امیدواریم در شهرک چاپ و نشر خراسان رضوی ایجاد شود.

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!

منبع
ایبنا
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن