پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
يكشنبه27 خرداد 1403     Sunday, June 16, 2024
باحضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

از چهار محصول دانش بنیان صنعت چاپ رونمایی شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره ملی صنعت از چهار محصول دانش بنیان رونمایی کرد‌. این محصولات شامل تونر پرینتر، جوهر اکو سالونت، جوهر سابلیمیشن ‌و پلیت افست بودند که توسط مهندسان جوان ایرانی طراحی و تولید شده‌اند.

مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره ملی صنعت با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان صنعت چاپ ایران در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، علی اکبر ابراهیمی در سخنانی با تشکر از حضور جمع گسترده فعالان صنعت چاپ در این مراسم، گفت: امروز سفرای کشورهای عضو شانگهای در این مراسم حضور دارند و این حضور می‌تواند زمینه همکاری
کشورهای عضو شانگهای را فراهم کند، به دنبال عضویت دولت سیزدهم در پیمان شانگهای زمینه خوبی برای همکاری فراهم شده و امیدواریم این روند قوت بگیرد و ضاهد حضور هز‌چه بیشتر فعالان صنعت چاپ و رویدادهای فرهنگی در این کشورها باشیم.

وی ادامه داد: در این زمینه می‌توان زمینه رشد و تولید صنعت چاپ با کیفیت فراهم شود و از سوی دیگر زمینه‌های صادراتی‌ نیز فراهم شود.

ابراهیمی با اشاره به برگزاری جشنواره چاپ در دو بخش، گفت: امسال جشنواره با انتخاب برترین‌های صنعت چاپ و انتخاب برگزیدگان بخش تخصصی آثار چاپی همراه بود و ۵۰ داور در این دوره آثار ارسالی به دبیرخانه را قضاوت کردند.

وی با اشاره به رونمایی از محصولات دانش بنیان در این رویداد نیز عنوان کرد: حوزه زینک تا سالها وارداتی بود اما اکنون با تلاش محققان جوان، نمونه ایرانی آن رونمایی می‌شود و امیدوارم در آینده شاهد رونمایی ماشین آلات و مواد دیگر صنعت چاپ باشیم، هرچقدر تنوع محصولات چاپی داریم تنوع مواد اولیه نیز داریم.‌

به گفته وی، امروز ۴ محصول دانش بنیان و در آینده محصولات دیگری را رونمایی خواهیم شد و با راه‌اندازی خط تولید اقلام استراتژیک صنعت چاپ به زودی در زمینه مواد مصرفی صنعت چاپ و نشر به خودکفایی می‌رسیم.

یاسر احمدوند در این مراسم با اشاره به برپایی جشنواره ملی صنعت چاپ و تلاش‌های همکارانش در این مراسم، گفت: استقبال خوب اهالی چاپ از این مراسم و برنامه‌های فاخر آن، نشان‌دهنده توفیق همکارانم در برگزاری این رویداد است.

وی افزود: صنعت چاپ تابعی از رشد اقتصادی است و اکنون که به همت دولت پرتلاش مردمی ما از شرایط رکود اقتصادی به رشد اقتصادی رسیدیم زمینه برای توسعه صنعت چاپ نیز فراهم است.

احمدوند با بیان اینکه طبق پیش‌بینی مراکز جهانی شرایط اقتصادی کشور ما در سال آینده در مسیر صعودی است و جزو رشدهای برتر منطقه است، ادامه‌ داد: این موضوع به معنای این است که در حوزه صنعت چاپ که متاثر از دیگر صنایع است باید زمینه رشد توسعه را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: اگر در صنایع دیگر  میزان رشد سه تا هفت درصد است در صنعت چاپ باید بیش از این باشد و این زمینه ظرفیت‌های بسیار خوبی موجود است.

احمدوند با بیان اینکه برخی از موانع باید در داخل رفع شود،‌ گفت: با تشکیل کارگروه چاپ، نشر و کاغذ به ریاست معاون اول رئیس جمهور، مشکلات حوزه چاپ بررسی می‌شود و قرار است به زودی تعدادی از نمایندگان صنعت چاپ  در این کارگروه حضور داشته باشد و مطالب خود را بیان کنند، البته پیش از آن باید در نشستی ارزیابی مطالبات داشته باشیم. 

به گفته وی، طی دو‌ سال اخیر مشکلات تولید کاغذ با دستور مستقیم معاون اول رییس جمهور و همراهی وزرا و روسای سازمان.های دولتی رفع شد، در حوزه چاپ نیز باید چنین اتفاقی رخ دهد، زیر چاپ حوزه‌ای نیست که با تلاش یک مجموعه ‌و‌ وزارتخانه حل شود.

احمدوند با بیان اینکه مشکلات این حوزه دچار تکثر است، گفت: و شامل موضوعاتی چون کاغذ، تامین ارز،، ترخیص ماشین آلات، مشکلات گمرکی، موضوعات مربوط به تامین اجتماعی و مالیات، سرمایه در گردش، تسهیلات و مسایل مختلف حوزه صادرات نیازمند است با همکاری دستگاه‌های مختلف بررسی و حل شود، این موضوعات در کارگروه مطرح خواهد شد، امیدواریم به زودی جلسه برگزار شود و نتایج مفیدی برای رفع صنعت چاپ داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه کاغذ که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ماموریت و وظیفه‌ای نداشت، پیگیری‌ها موجب شد که مشکلات حل شود، عنوان کرد: در حوزه چاپ نیز  امکان رفع مشکلات از سایر حوزه‌ها است، امیدوارم با همراهی و هم‌دلی با سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی و دولتی بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم.

احمدوند همچنین با بیان اینکه امیدوارم با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف صنعت چاپ به زودی خانه چاپ ایران راه اندازی شود، گفت: این خانه چاپ به عنوان نماینده واقعی بخش‌های مختلف صنعت چاپ راهبری مسائل صنعت را در ارائه پیشنهادها و هم تهیه و تدوین برنامه‌ها بر عهده بگیرد.

وی همچنین تاکید کرد: از بین اهالی این صنعت هم با ساز و کاری که تدارک می‌شود بتوانیم نمایندگان شایسته برای خانه چاپ ایران انتخاب بکنیم و این خانه نماینده واقعی صنعت چاپ شود.

به گفته احمدوند، تقریبا هیچ مشکلی در کشور نداریم که نمایندگی واقعی و شاملی از همه اجزای صنعت چاپ کشور را داشته باشد، در بزرگترین مجتمع ما در یک استان بزرگ ۱۰‌ درصد فعالان صنعت چاپ عضو یک اتحادیه هستند که طبیعتاً نمیتواند نماینده دقیق و شایسته ای برای کشور باشد، باید از حضور گسترده فعالان صنعت چاپ که حدود یک هزار واحد هستند بهره برد و از این ظرفیت عظیم مردمی برای رفع مشکلات استفاده کرد.

وی در دامه از امکان بهرهمندی استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ برای صنعت چاپ خبر داد و گفت: قرار است اعتبارات خوبی با تولیت وزارت ارشاد برای متقاضیان اختصاص داده می‌شود تا بتوانند برای صنعت استفاده کنند، طی سال‌های گذاشته وام های خرد پرداخت شده اما محدودیت برای واحد‌های بزرگتر وجود داشت اما با استفاده از این تبصره امکان بهره‌مندی از تسهیلات برای واحد‌های بزرگتر تدارک دیده شده است.

محمدمهدی اسماعیلی نیز در سخنانی گفت: امروز در کنار برگزاری جشن سالانه صنعت چاپ با تلاش همکاران اخبار خوبی به سمع و نظر همه علاقمندان این صنعت و همه دوستداران ایران سرافراز اطلاع رسانی شد.

وی ادامه داد: وقتی برنامه‌های مهم خود را در دولت مردمی آماده میکردیم اعلام می‌کردم بحث ملی شدن صنعت چاپ را به عنوان یکی از برنامه‌های خود اعلام کردیم، وقتی این موضوع را گفتیم برخی ابراز تردید کرده و خرده می‌گرفتند که چرا این موضوع سخت را بیان کردید و این مطالبه را ایجاد می‌کنید.

اسماعیلی با بیان اینکه کار ما در صنعت چاپ با چند مقوله ارتباط دار، گفت: ما در صنعت نشر و حوزه کتاب با کاغذ ارتباط داریم، زمانی که کار خود را آغاز کردیم تولید کاغذ تحریر پنج هزار تن بود اما چند ماه قبل ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید شد. اکنون تولید کاغذ تحریر به ۸۰ نیاز تن می‌رسد و با راه‌اندازی مجموعه جدید به ۱۳۰ هزار تن خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با راه‌اندازی مجموعه‌های دیگر و جدیدی هم مشغول کار هستند تا دو سال آینده به مرز صادرات در بخش کاغذ می‌رسیم و معتقدیم با همت اهالی صنعت چاپ شدنی است.

اسماعیلی با بیان اینکه در بحث جوهر و زینک جوانان برومند ایرانی و دانشمندان جوان کار مهمی را انجام دادند، گفت: این موضوع نشان داد که این کار شدنی است،ما آماده حمایت جدی برای توسعه و تولید انبوه هستیم، روژ‌چهارشنبه گزارش این دستاورد‌مهم را به رییس جمهور تقدیم می‌کنم زیرا بنا داریم مسایل مختلف این حوزه را حل کنیم.

به گفته وی، طی این سال‌ها بازدید میدانی و جلساتی با اعضای صنعت چاپ داشتم و خوشحالم که به حل مسأله این صنعت کمک کنیم، در چاپ ما نیاز به نوسازی ماشین آلات داریم و‌ این آمادگی در معاونت فرهنگی و دفتر چاپ وجود دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه تشکیل کارگروه و احصای مسایل این حوزه را پیگیری می‌کنیم، گفت: من نیز به عنوان خادم صنعت چاپ و نشر این کار را در دولت دنبال می‌کنم و با دوستان‌مان در حوزه اقتصادی و بانکی به این مسأله و درخواست برآورده خواهد شد، همچنین در بخش مشکلات  ارز، مالیات و بیمه نیز پیگیری خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: اتفاق مهمی که طی دو سال اخیر در حوزه دولت شاهد هستیم این بود که کارگروه ویژه کاغذ دایر و اردیبهشت ماه امسال، توافق کردیم به کارگروه کاغذ و نشر تغییر پیدا کند، در این میان جلسات آتی به بررسی وام، مالیات تامین اجتماعی و مسأله ارز اختصاص می‌دهیم، در این زمینه اگر دستور جلسه مشخص شود، جلسه هم برگزار می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه امیدوارم با این اقدامات گام مهمی برای حل مشکلات برداشته شود، گفت: صنعت چاپ و نشر اگرچه بخشی از آن به صنعت ارتباط دارد یک ماهیت کاملا فرهنگی دارد.

در ادامه این برنامه، امین خضریان رییس اتحادیه چاپخانه‌داران استان همدان در سخنانی گفت: صنعت چاپ در هر کشوری به توسعه اجتماعی و فرهنگی کمک میکند و یک صنعت ارزش آفرین است و اگر به دنبال ارزش افزوده در کالا هستیم باید از صنعت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه چاپ لازمه و بخش جداناپذیر یک محصول و هویت یک کالا است، عنوان کرد:  توسعه صنعت چاپ رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی دارد، رشد آن به تولید، عرضه بهتر محصول کمک میکند که در نهایت به توسعه رشد صنایع غیرنفتی کمک می‌کند.

خضریان با بیان اینکه جایگاه ما در منطقه مهم است اما صنعت چاپ ما جایگاه مهمی ندارد، افزود: در این حوزه کشورهای همسایه جایگاه بالایی دارد و امیدواریم که با کمک دولت و مجلس به جایگاه واقعی صنعت چاپ در منطقه برسیم.

وی تاکید کرد: صنعت چاپ در کشور ما برای رشد نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و اطمینان از اینکه بازگشت سرمایه دارد، در این بخش چاپ یک صنعت تکنولوژی محور و وارداتی است، باید در قوانین و مقررات اداری حمایت شود تا موثر باشد.

خضریان همچنین گفت: در صنعت چاپ نیاز به سرمایه‌گذاری مستمر و دایمی است تا از فناوری های نوین عقب نماند، درخواست ما همواره در حوزه‌های بانکی، گمرگی، بیمه و .. بوده است، لذا از وزیر و معاون فرهنگی این است که یکی دو مشکل را شناسی و هدف گذاری کنند تا سال آینده حل شود تا توسعه‌ای که مدنظر فعالان صنعت چاپ است با پیگیری شما به صورت تدریجی حل شود.

حسین احمدی، فعال صنعت چاپ دیگر سخنران صنفی بود که پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: ثروت اصلی یک کارآفرین. و تولیدکننده کارگران و کارمندانش هستند، هر صنعتی برای آماده سازی کارگر به سطح اپراتوری نیاز به چندین سال آموزش دارد و  یک مدیر باید مراقب نیروی انسانی خود باشد.

وی افزود: نیروی انسانی به عنوان یک فاکتور مهم در صنعت چاپ است، اما طی سال‌های اخیر در صنعت چاپ و رده‌های مختلف شاهد مهاجرت فعالان این حوزه بودیم، در حالی که برای پرورش  هر یک از آنها خون دلها خورده شده و باید قدر آنها را بدانیم و مراقب شأن باشیم.

احمدی با بیان اینکه اکنون در حوزه صنعت چاپ واردات محصولات چاپی به حداقل ممکن رسیده است، گفت:این محصولات با بالاترین کیفیت قابل رقابت در دنیا تولید شده‌اند و این توان در کمتر صنعتی دیده می‌شود؛ چون نقش اساسی و بی بدیل در عرصه و فروش محصولات مختلف در کشور دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به نیروی انسانی متخصص و باتجربه‌ای که در این صنعت وجود دارد، صنعت چاپ در صورت پیشتیبانی و حمایت دولتی می‌تواند به کانون چاپ منطقه و خاورمیانه تبدیل شود.  صنعت چاپ از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بالاترین مقام مسئول در صنعت چاپ انتظار داذ نگاه ویژه‌ای به این صنعتگران هنرمند که عاشق سرزمین شان هستند، داشته باشد.

جلال ذکایی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از آرزوهای دیرینه همه ما تولید داخلی مواد مصرفی صنعت چاپ است، گفت: متاسفانه بخش جدی از مصرف مواد مصرفی چاپ وابسته به خارج از کشور است،  این دغدغه همه ماست و به لطف الهی در دو سال گذشته با گروهی از دانشمندان جوان ایرانی آشنا شدیم که پر انرژی و پرتلاش در این حوزه فعالیت کردند

وی افزود: این جوانان درباره محصولاتی دانش بنیان  شروع به تحقیقات کردند، تکنولوژی تولید پلیت در جهان مربوط به ۴ کشور آمریکا، چین، ژاپن و آلمان است و امشب من با افتخار ایران اعلام می‌کنم که ایران نیز پنجمین تولید کننده پلیت صنعت چاپ شده است.

وی این افتخار را متعلق به تک تک فعالان صنعت چاپ دانست و گفت: البته ما به این بسنده نکردیم، چند پروژه دیگر را نیز در دست تدارک داریم مثل کاغذ سابلیمیشن که در حوزه چاپ پارچه کاربرد دارد و چند محصول دیگر.

ذکایی با بیان اینکه از بین مواد اولیه‌ای که تحقیق روی آنها انجام شد، جوهر سابلیمیشن و تونر به مرحله تولید انبوه رسیده است، تاکید کرد: پلیت ایرانی با کمک دوستان در سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید و ما در سال ۱۴۰۳ از پلیت ایرانی استفاده خواهیم کرد.

برای مشاهده کلیپ محصولات دانش بنیان می توانید از   اینجا    استفاده کنید
 

در ادامه نیز بابک عابدین، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی در جایگاه سخنرانی قرار گرفت، وی با اشاره به اهمیت صنعت چاپ و رشد بسته‌بندی گفت: دوستان توضیحاتی در این خصوص ارائه کردند، اما گاهی اوقات اهمیت این حوزه با آمار و ارقام که ادغام می‌شود بهتر نمایان خواهد شد.

وی ادامه داد: صنعت چاپ و بسته‌بندی یکی از بزرگترین صنایع دنیاست چه از نظر مالی و چه تامین شغل، کارآفرینی، کمک به توسعه و وزن یافتن کلیه صنایعی که برای عرضه خود در بازارهای جهانی نیاز به فروش دارند.

عابدین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به آمار و ارقام موجود در این حوزه اشاره کرد و افزود: سال ۲۰۲۳ ارزش درآمد جهانی چاپ بسته‌بندی به تنهایی ۴۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شد که تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰۰  میلیارد دلار می‌رسد و رشد ۸ درصد سالیانه را به همراه دارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی افزود: صنعت چاپ تنها صنایعی در دنیاست که با این مقدار رشد در سطح جهانی پیش می‌رود، تکنولوژی‌هایی که به ترتیب تکنولوژی فلکسوگرافی، دیجیتال و گراور بیشترین سهم را از این رشد خواهند داشت.

عابدین با بیان این مطلب که برای توسعه و سرمایه‌گذاری باید بیشتر به این آمار توجه کرد، گفت:دگ در حوزه چاپ تجاری نیز در سال ۲۰۲۳، درآمدها به ۳۶۰ میلیارد دلار می رسد، این بخش از صنعت بالغ بر ۱۰۵۰ میلیارد دلار سال آینده درآمد خواهد داشت، اگر آمار بخش‌های تولید کاغذ و مقوا، بسترهای چاپی، ماشین آلات و تکنولوژی  را در کنار این آمار در نظر بگیریم خواهیم دید که رقم افزون‌تر نیز خواهد شد.

به گفته وی, جشنواره صنعت چاپ فرصتی است برای ما است که بتوانیم با توجه به سرمایه‌گذاری‌های هدفمند در مسیر توسعه به کشور کمک کنیم و بتوانیم ایران را با توجه به جایگاه منطقه به قطب اصلی چاپ و بسته‌بندی در منطقه آسیا تبدیل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به بیست و سومین جشنواره صنعت چاپ گفت: این جشنواره میراثی است که از گذشتگان و پیشکسوتان ما, پدران ما که شاید امروز دیگر با ما نباشند، به ما رسیده است با همکاری و پیگیری وزارتخانه ۳۰ سال پیش شروع شد و امروز بیست و سومین دوره آن را جشن می‌گیریم، اینکه یک وزارتخانه این اهمیت را در صنعت دیده حائز اهمیت بسیار زیادی است که ما باید از آن صیانت کنیم.

عابدین گفت: برای من افتخاری است که در این جلسه حضور داشته و شاهد این باشم که به افراد برتر جوایزی اهدا می‌شود. این بالاترین افتخار در سطح کشور است، از وزارت ارشاد قدردانی می‌کنم که به طور پایدار این جشنواره را در هر شرایطی برگزار می‌کند چرا که مشابه چنین جشنواره‌ای را در صنایع دیگر نداریم.

در ادامه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزیدگان بیست‌ودومین جشنواره ملی صنعت چاپ‌ تقدیر شد؛

خانواده معزز شهدا:  خانواده شهید مدنی 

پیشکسوت: محمدجواد اصغری، مدیر چاپخانه اصغری از استان سیستان و بلوچستان 

مهدی صانعی زرگریان، مدیرچاپخانه اکباتان از استان همدان

علی مشتاقی، بازنشسته چاپ از استان اصفهان

منصور دادوند، مدیر چاپخانه چکاد چاپ تهران

حسن قنبرزاده ، مدیر چاپخانه چاپ خزر 

بخش بانوی فعال

فروغ توتون‌چی، شهرستان استهبان استان فارس

بخش چهره علمی
خدایار صادقی، محقق پژوهشگر و استاد دانشگاه 

صادرکننده برتر
اصغر بیاضیان، شرکت پرنیان چاپ تهران

کارآفرین برتر
بهمن بیاضیان، شرکت چاپ پلات قزوین

کارشناس ساعی استانی 
حمیدگودرزی، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان لرستان

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این مراسم، از چهار محصول دانش بنیان رونمایی کرد‌. این محصولات شامل تونر پرینتر، جوهر اکو سالونت، جوهر سابلیمیشن ‌و پلیت افست بودند که توسط مهندسان جوان ایرانی طراحی و تولید شده‌اند.


دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.