اخبار داخلی

چاپخانه داران چقدر تسهیلات کرونایی گرفتند؟

چندی پیش معاون فرهنگی وزیر ارشاد از برنامه ‎های حمایتی این وزارتخانه در غیاب نمایشگاه کتاب و جبران خسارت کرونا سخن گفت، ‌اما این تسهیلات تا چه میزان اجرایی شده است؟

 محسن جوادی معاون امور فرهنگی  وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی چند هفته پیش در پی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران، بخشی از برنامه‎ های حمایتی این معاونت به منظور جبران خسارت کرونا را تشریح کرد.

وی اصلی‎ترین برنامه معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران را ایجاد فرصت‎های مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه اعلام کرد و گفت: این اقدام با همکاری چند سازمان و بنگاه اقتصادی دولتی و خصوصی در حال انجام است و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین با هماهنگی‎های انجام شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال صدور کارت اعتباری خرید فرهنگی هستیم.

خبرگزاری فارس در راستای پیگیری این موضوع و وضعیت نامطلوب ناشران و کتابفروشان، موضوع تسهیلات ویژه و خصوصا وام را از علیرضا اسماعیلی «مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی» پیگیری کرد.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که وام اهالی نشر و کتابفروشی‌ها که در راستای حمایت مطرح شده بود به کجا رسید، جدول زیر را ارائه داد و گفت:

در بخش چاپ، صحافی و بسته‌های فرهنگی ۱۳۷ پرونده ثبت تقاضا شده است که تسهیلات پرداختی به این طیف ۱۶۶ میلیارد ریال بوده است. در بخش نشر و موسسات انتشاراتی ۵۵۵ پرونده ثبت تقاضا شده که ۶۸ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. در بخش خدمات فرهنگی هزار و ۹۱ پرونده ثبت شده که ۹۴ میلیارد ریال به این گروه تسهیلات پرداخت شده است.در بخش کتابفروشی و محصولات فرهنگی، هزار و ۴۲۴ پرونده ثبت شده که ۴۷ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی اعلام کرد: مجموعاً ۴ هزار و ۳۹۷ پرونده ثبت تقاضا شده که ۳۷۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی به آنها صورت گرفته است.

مشاور معاونت فرهنگی ارشاد با درخواست از بانک‌ها برای تسهیل در اعطای وام گفت: بخشی از عدم تحقق موارد به بانک برمی‌گردد. انتظار داریم بانک هم بر مبنای مصوبه ستاد ملی کرونا عمل کند و تسهیلات هرچه زودتر پرداخت شود و روند اعطا از ضوابط سخت‌گیرانه خارج شود.

گفته می‌شود سود تسهیلات پرداختی ۱۲ درصد است و درخواست‌ها پس از بررسی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها ارجاع شده است.

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!

منبع
فارس
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن