رویدادها

نمایشگاه چاپ دیجیتال سکوت اقتصادی را می‌شکند

«متولی برگزاری نمایشگاه چاپ دیجیتال در طول هشت دوره برگزاری، کارنامه قابل قبولی از خود به جا گذاشته است. با توجه به شناختی که از برگزار کنندگان کارآمد نمایشگاه دارم مطمئن هستم امسال هم نهمین دوره نمایشگاه، هر چه بهتر برگزار می شود».

غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های صنعت چاپ کشور راجع‌به نهمین دوره نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی می‌گوید که دهم تا سیزدهم تیرماه سال جاری در بوستان گفت‌و‌گو میزبان علاقمندان و فعالان صنعت چاپ دیجیتال است.

شجاع که در دوره‌های قبلیِ برگزاری نمایشگاه چاپ دیجیتال، در بین اعضای هیات افتتاح‌کننده، حاضر بوده، در گفت‌و‌گو با روابط عمومی نهمین نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی، درباره فضای نمایشگاه و ضرورت‌های بهداشتی که به‌منظور جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری کوید ۱۹ در فضای نمایشگاه انجام می‌شود، عنوان می‌کند:

نمایشگاه در فضایی جمع‌و‌جور در بوستان گفت‌و‌گو برگزار می‌شود که زیرمجموعه‌ای از شهرداری تهران است و تمام پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت می‌شود. پس فرصت مناسبی فراهم شده تا غرفه‌داران و بازدیدکنندگان از این نمایشگاه با خیال آسوده و مطمئن از برقراری فضایی پاکیزه با رعایت  تذکرات بهداشتی، بیشترین استفاده را از نمایشگاه ببرند.

این فعال صنفی چاپ کشور با مغتنم برشمردن نمایشگاه چاپ دیجیتال در شرایط اقتصادی کشور که به توصیفِ وی، سکوتی فراگیر آن را در بر گرفته، خاطرنشان می‌کند: در شرایط اقتصادی نامساعد کشور و  رکود صنعت چاپ ، نمایشگاه چاپ دیجیتال فرصتی مغتنم برای اهالی صنعت چاپ و نشر به ویژه فعالان حوزه دیجیتال خواهد بود تا بل با ایجاد جرقه‌ای، هرچند کوچک، در فضای کسب و کار، رونق را به صنعت چاپ برگردانند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه، آینده چاپ جهان در سیطره چاپ دیجیتال خواهد بود، داشتن نگاه ویژه به رویدادهایی چون نمایشگاه چاپ دیجیتال را به داشتن کلید موفقیت در فعالیت‌های چاپی تشبیه می‌کند و در این رهگذر با ارائه مثالی از نمایشگاه دروپا، بر سیر صعودی رشد چاپ دیجیتال و وفق‌پذیری این نمایشگاه با ماشین‌الات مبتنی بر تکنولوژی چاپ دیجیتال، بر این مدعا تاکید می‌کند: در دهه اخیر در نمایشگاه دروپا به عنوان مهمترین نمایشگاه چاپ دنیا و رویدادی که منعکس کننده فضای جهانی صنعت چاپ است، هر دوره نسبت به دوره قبل، شاهد رشد چشمگیر چاپ دیجیتال و افزایش سهم ماشین‌آلات چاپ دیجیتال از فضای سالن‌های این نمایشگاه بودیم. اگر در سال ۲۰۱۰ هنوز چاپ افست سلطان نمایشگاه دروپا بود و همه‌جا ماشین مکانیکی دیده می‌شد، در سال ۲۰۱۶ ، اغلب سالن‌ها را ماشین‌های چاپ دیجیتال پر کرده بودند.

وی در تشریح رشد و نمو چاپ دیجیتال با اشاره به تغییر روند تولید غول‌های ماشین‌سازی چاپ جهان و تمرکز روزافزون آنها بر فناوری دیجیتال می‌گوید:  تولیدکنندگان مهم ماشین  چاپ ازجمله KBA, هایدلبرگ، رولند و …  به چاپ دیجیتال روی آورده و با توجهی ویژه به تکنولوژی‌های دیجیتالی ، فعالیت‌های زیادی در این عرصه انجام می‌دهند.

وی با بیان این مطلب، از فعالان صنعت چاپ کشور می‌خواهد نگاه ویژه‌ای به چاپ دیجیتال داشته باشند و با تاکید بر لزوم همگرایی صنعتگران چاپ کشور با موج جهانی چاپ دیجیتال به عنوان مکمل چاپ افست، اضافه می‌کند: ماشین چاپ دیجیتال تکمیل کننده چاپخانه شماست و می تواند همراه خوبی برای چاپ افست باشد.

 

درنگ جایز نیست

نماینده تشکل‌های صنعت چاپ کشور، با اشاره به بی‌ثباتی و سیر شتابان نرخ ارز، درنگ را جایز نمی‌داند و بر ضرورت تسریع در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در حوزه چاپ دیجیتال تاکید  می‌کند: وضعیت بحرانی ارز در کشور موجب از‌دست‌رفتن فرصت‌های بسیاری برای فعالان کشور در تمامی بخش‌ها شده است. کسانی که قصد سرمایه گذاری در چاپ دیجیتال دارند، درنگ جایز نیست  هر چه سریعتر برای خرید ماشین مورد نیاز خود اقدام کنند. چون ممکن است فرصت از دست برود و با افزایش نرخ ارز دیگر نتوانند سرمایه گذاری کنند.

وی در چنین شرایطی، نمایشگاه چاپ دیجیتال را فرصت مناسبی برای اتخاذ یک تصمیم درست و کارآمد در جهت جلوگیری از اتلاف وقت و ارزش سرمایه‌ دردسترس، عنوان می‌کند و همه فعالان صنعت چاپ کشور را به این رویداد نه‌ساله دعوت می کند.

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!

منبع
ایپینا
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن