اخبار داخلی

سردرگمی چاپخانه داران ادامه دارد!

پاسخ دفتر چاپ به انتقادات درباره یک بام و دوهوای ارشاد در نظارت بر چاپ

معاون دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انتقاد رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان مبنی بر لزوم صدور مجوز برای دستگاه‌های چاپ از سوی این وزارتخانه با وجود تولی‌گری وزرات صنعت و امضای تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه پاسخ داد.

چندی پیش علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی، در گفت‌وگو با تسنیم، از سرگردانی واحدهای چاپی برای دریافت مجوز انتقاد کرده و گفته بود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به هر حال تولی‌گری این حوزه را پذیرفته است،‌ اما موضوع سر این است که یک نوع دوگانگی ایجاد شده است،‌ در وضعیت فعلی وزارت ارشاد دیگر نباید با ماشین‌آلات چاپ کاری داشته باشد،‌ اما برای خرید و فروش و جابه‌جایی دستگاه‌های چاپ اذعان می‌کنند که باید مجوز ارشاد را کسب کنید. قرار بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها بر محتوا نظارت کند‌، اما اکنون حتی برای ترخیص ماشین‌آلات مجوز وزارت ارشاد لازم است.

در همین راستا علی‌اکبر ابراهیمی، معاون دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این موضوع را که واحدهای چاپی نیازمند دریافت مجوز واردات از وزرات ارشاد باشد را رد کرده و می‌گوید: چنین خبری کذب است،‌ زیرا براساس تفاهم‌نامه‌ای که 11 بهمن ماه سال 95 میان وزارت ارشاد و وزارت صمت منعقد شد،‌ واردات ماشین آلات صنعتی چاپ با وزارت صمت است و وزارت ارشاد در رابطه با صادرات و واردات  هیچ مسئولیتی ندارد.

وی ادامه داد: اینکه برای واردات یا صادرات دستگاه‌های چاپی مجوز ارشاد لازم باشد،‌ به هیچ یک از افراد نه ابلاغ شده و نه خواسته شده است، اما مسلماً وقتی ثبت سفارش می‌شود، فردی که متقاضی است باید اثبات فعالیت کند،‌ چنانچه وزارت صمت مکاتبه‌ای با وزارت ارشاد یا با ادارت کل استانی داشته باشد، ما پاسخگوی آن‌ها هستیم در خصوص فعالیت یا عدم فعالیت واحد چاپی یا صنعتی مذکور وگرنه هیچ دخالت دیگری نداریم.

ابراهیمی تصریح کرد: وزارت صمت بسیاری از متقاضیان را به وزارت ارشاد در رابطه با گواهی فعالیت هدایت کرده است. این اقدام ما در راستای همکاری با مجموعه واحدهای چاپی و سازمان صنعت، معدن و تجارت است. وزارت صمت در رابطه با  واردات ماشین‌آلات دخالت دارد نه جابجایی. نقل و انتقال دستگاه‌ها همچنان با وزارت ارشاد است. استانی که بر اساس ظرفیت و بر اساس نیاز استانی خود چاپخانه‌ای را مجوز می‌دهد مسلماً انتظار دارد که آن مجوز در استان مربوطه فعالیت داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه پس تفاهم‌نامه چه وظایفی را به وزارت صمت محول کرده است،‌ چرا نقل و انتقال دستگاه‌ها به وزارت صمت محول نشده تا این سردرگمی پیش نیاید،‌ گفت:  طبق تفاهم‌نامه وزارت صمت فعلاً  فقط واردات ماشین آلات صنعت چاپ را بر عهده خواهد داشت،‌ اما بعد از این قرار شد که برای انتقال قانونی چاپ به وزرات صمت،‌ بند 16 ماده 2 قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که طبق آن تمامی امور مربوط به تاسیس نقل و انتقال و… چاپ بر عهده وزارت ارشاد است،‌ اصلاح شده و این وظایف در اختیار وزارت صمت قرار گیرد، اگر چنانچه این اتفاق صورت نگیرد، وزارت ارشاد کماکان به وظایف خود باید ادامه دهد.

ابراهیمی افزود: اصلاح این آیین‌نامه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت چه به صورت جداگانه و چه مشترک پیگیری شده است، موضوع تقاضا و لایحه به هیئت دولت رفته است و پس از بررسی به امضای رئیس جمهور رسیده و به مجلس ارجاع شده است،  این موضوع در دو کمیسیون صنایع و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته و حتی در کمیته فرعی یکی از کمیسیون‌های تدوین قوانین نیز بررسی شده و برای طرح در صحن علنی مجلس هم در نوبت قرار دارد.

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!

منبع
تسنیم
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن