پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
دوشنبه14 آذر 1401     Monday, December 5, 2022

سیر تا پیاز چاپ فرمت عریض دیجیتال(قسمت سوم)پرینترهای گرند (سوپر واید)

در قسمت قبل، درباره ی پرینترهای جوهرافشان هیبریدی و فلت بد صحبت کردیم. در آخرین قسمت از مقاله های سیر تا پیاز چاپ فرمت عریض، به پرینترهای گرند فرمت یا به اصطلاح سوپر واید خواهیم پرداخت.

در قسمت دوم مقاله ی سیر تا پیاز چاپ فرمت عریض دیجیتال، درباره ی پرینترهای جوهرافشان هیبریدی و فلت بد صحبت کردیم. در آخرین قسمت از مقاله های سیر تا پیاز چاپ فرمت عریض، به پرینترهای گرند فرمت یا به اصطلاح سوپر واید خواهیم پرداخت.

پرینترهای گرند فرمت، غول پرینترهایی با ظرفیت بالایی هستند که برای چاپ بسترهای رول با عرض بیش از 100 اینچ مورد استفاده قرار میگیرند. برخلاف پرینترهای فرمت عریض که سفارشات کوچکتر با ابعاد 63 تا 96 اینچ را چاپ میکند، پرینترهای گرند فرمت  برای چاپ تابلوها، بیلبوردها و بنرهای بسیار بزرگ استفاده میشود و فقط در چاپخانه های نصب میشوند که از سالن چاپ با فضای کار کافی برای چاپ و عملیات تکمیلی این فرمت برخوردار هستند.
اولین نسل از پرینترهایی که آن قدر بزرگ بودند که به «سوپر واید» معروف شدند، رزولوشن پایینی داشتند و از مرکب های سالونت استفاده میکردند. از این نوع پرینتر فقط برای چاپ تابلوها و بنرهای بزرگ استفاده میشد که با فاصله ی زیاد از چشم نصب میشند و به همین خاطر به چاپ باکیفیت و جزئیات بالا نیازی نداشتند. اما نسل جدید پرینترهای سوپر واید از سرعت بالای چاپ و کیفیت بسیار بالا برخوردارند که آنها را برای چاپ تابلوها و بنرهای باکیفیت که در فضاهای داخلی نصب میشوند سازگار کرده است. با یک ماشین چاپ سوپر واید میتوان میتوان ماهانه 50 هزار تا 200 هزار متر مربع چاپ کرد.
مثلا پرینتر گرند فرمت کمپانی Durst مدل Rho 512R میتواند با رزولوشن چاپ 1200 dpi ، بر روی سه بستر متفاوت 60 اینچی به طور همزمان، یا یک بستر 196 اینچی چاپ کند.
از پرینترهای گرند فرمت برای چاپ انواع بنر، تابلو و نقاشی دیواری برای نمایشگاه ها، رویدادها، هتل ها، سالن های نمایش، مغازه ها، سالن های عکاسی و... استفاده میشود. از این پرینترها همچنین برای چاپ بنرهای تبلیغاتی روی بدنه ی اتوبوس ها و قطارها و کامیون ها استفاده میشود.
پرینترهای گرند فرمت به طور معمول برای چاپ بسترهای رول مورد استفاده قرار میگیرند، ولی بااینحال بعضی از انواع آنها را میتوان به میزهای وکیوم مجهز کرد که در این صورت میتوان ورقه ها یا قطعات سخت 60 اینچی را هم توسط آنها چاپ کرد.

پرینترهای گرند فرمت چطور کار میکنند؟
در پرینترهای گرند فرمت هم مانند پرینترهای فلت بد، قطرات مرکب از نازل های هد پرینتر که با حرکت های رفت و آمدی بر روی بستر چاپ حرکت میکند، به شکل کاملا دقیق بر روی بستر پاشیده میشوند. بسیاری از این پرینترها به سیستم های وکیوم، کنترل گرهای کشش سطحی رول و ابزارهای شناسایی چین و چروک مجهز هستند که از صاف بودن بستر در هنگام چاپ اطمینان حاصل میکنند.
آخرین نسل از پرینترهای گرند فرمت میتوانند چند لایه از مرکب های رنگی، مرکب سفید و وارنیش های شفاف را در ترکیب باهم چاپ کنند و بافت های لمسی و چند بعدی با جلوه های بصری بسیار چشم نواز را بازسازی میکنند.
سرعت چاپ در این ماشین ها بسته به غلظت مرکب ممکن است متفاوت باشد. مثلا چاپ تصاویر با پوشش های رنگی گسترده و اشباع رنگی بالا، چاپ های بافت دار و چاپ بر روی پارچه و بوم، نسبت به چاپ بنرهای فضاهای بیرون سرعت چاپ پایین تری دارند.
همچنین بعضی از این پرینترها در خطوط تولید خود به ابزارهای برش مجهز هستند که رول های سوپر واید را قبل از لمینیت خوردن، به ورقه های فرمت عریض تبدیل میکند. بعضی از این پرینترها میتوانند در هردو طرف بستر چاپ کنند که در این صورت مجهز به دوربین های هستند که از تراز بودن چاپ در دو طرف بستر اطمینان حاصل میکند.

مرکب چاپ گرند فرمت
نوع مرکب مورد استفاده در پرینترهای گرند فرمت، نسبت به نوع پرینتر و سفارش متفاوت است: اغلب پرینترهای 3.2 متری و 5 متری از مرکب های یووی، لاتکس یا دای سابلیمیشن استفاده میکنند. پرینترهای Mimaki مدل JV-34-260 هم برای چاپ روی رول با عرض 104 اینچی از هر دو نوع مرکب اکوسالونت یا دای سابلیمیشن استفاده میکنند.
نوع مرکب مورد استفاده نسبت به جنس بستر هم ممکن است تغییر کند؛ مثلا برای چاپ بر روی بسترهای از جنس وینیل و پلی استر که به حرارت حساس هستند، از مرکب های یووی استفاده میکنند. در نسل های تازه از پرینترهای گرند فرمت هم به جای لامپ های مرکوری، از ال ای دی برای عمل آوری مرکب های یووی استفاده میشود که در حین کم مصرف بودن، پایدارتر هم هستند. همچنین با توجه به مدل پرینتر و نوع سفارشات، از مرکب های یووی با فرمولاسیون متفاوت استفاده میشود، مثلا نوع مرکب یووی که برای چاپ بیلبوردهای فضاهای خارجی استفاده میشود با آنهایی که برای چاپ فضاهای داخلی یا بسترهای سخت استفاده میشوند، متفاوت است. سری مرکب های Agfa یکی از گزینه های خوب برای این نوع چاپ محسوب میشوند. این مرکب ها حاوی پیگمنت هایی با عملکرد بالا هستند که علاوه بر ایجاد یک لایه ی مرکب نازک، رنگ های شارپ و درخشانی را هم تولید می کنند.
نوع دیگری از مرکب های مورد استفاده، مرکب های لاتکس است که به مرکب های آبی مقاوم هم معروفند. در این نوع مرکب ها، از لاتکس به عنوان حامل پیگمنت ها استفاده شده که با گذر از حرارت دهنده ها بر روی بستر خشک میشوند. پرینترهای گرند فرمت HP مدل 3.2 متر و 5 متر از مرکب های لاتکس استفاده میکنند.
 

از مرکب های دای سابلیمیشن هم به شکل گسترده برای بنرهای بک لیت و فرانت لیت در فضاهای بیرونی استفاده میشود. این مرکب ها از آنجایی که به داخل بستر چاپ نفوذ میکنند و سطحی نیستند، در مقابل خراش و آسیب های بیرونی مقاوم تر هستند.
برای چاپ بسترهای وینیلی پشت چسبدار و انعطاف پذیر که با پرینتر گرند فرمت چاپ و معمولا برای کاور ماشین ها استفاده میشوند، از مرکب های اکوسالونت استفاده میشود. قابلیت تولید طیف وسیعی از رنگ های درخشان و شارپ یکی از مزیت های این نوع مرکب است.
اغلب پرینترهای جوهرافشان گرند فرمت، 6 رنگ چاپی (CMYK به اضافه ی سایان و مژنتا) را با سرعت بالا چاپ میکنند. برای چاپ بر روی بسترهای دارای سطوح تیره یا چاپ بک لیت نیز میتوان یک لایه مرکب سفید بر روی بستر کشید تا کیفیت و درخشش رنگ ها افزایش بیابد. در آخر هم میتوان از انواع وارنیش های نیمه مات تا شفاف برای ایجاد جلوه های بصری مختلف استفاده کرد.

پیش از چاپ
تمام پرینترهای گرند فرمت، به یک سرور RIP قدرتمند مجهز هستند که بتواند اطلاعات زیاد مربوط به تصاویر گرافیکی بزرگی که قرار است بر روی بسترهای سوپر واید چاپ شوند را به سرعت به داده های قابل خوانش برای پرینتر تبدیل کند. نرم افزارهایی مانند Colorgate، Caldera و EFL از جمله نرم افزارهایی هستند که فایل های پریفلایت  را برای چاپ اثربخش در این پرینترها آماده میکنند.
عملیات تکمیلی
همانطور که قبلا گفتیم، اغلب پرینترهای گرند فرمت به کاترهای و تیغه های برش هم مجهز هستند که رول های سوپرواید را در صورت نیاز به ورقه های فرمت عریض تبدیل میکند. اما چاپخانه های اختصاصی گرند فرمت، معمولا به واحدهای اتصال و جوشکاری نیز مجهز هستند که برای تولید بنرهای ساختمانی بسیار بزرگ کاربرد دارند. همچین برای ایجاد برش های برجسته بر روی بنرهای سوپر واید، آنها را به واحدهای برش فلت بد میفرستند و بعد بر روی سطح کار از انواع لمینیت ها و کوتینگ ها استفاده میشود.

آخرین پیشرفت ها
پیشرفت هایی که در فرمولاسیون مرکب ها، نرم افزارها، فناوری های پرینت هد و اتوماسیون پرینترهای گرند فرمت انجام شده، هزینه های مربوط به خرید مرکب، بسترهای چاپ و اپراتورهای این غول پرینترها را تا حدی کاهش داده که اینروزها چاپخانه های فرمت عریض، سفارشات را با بالاترین کیفیت و معقول ترین هزینه ها برای مشتریان فراهم کرده اند.
 
سیستم های تغذیه و مدیریت رول پیشرفته این امکان را فراهم آورده اند که همه ی کارهای سوار کردن رول بر روی ماشین تا مدیریت چاپ توسط یک اپراتور قابل انجام باشد که هم هزینه های نیروی کار را کاهش داده و هم از هدررفت بی مورد مواد اولیه جلوگیری میکند. همچنین سیستم های مرکبی با ظرفیت بالا، رول های بزرگتر و سیستم های کنترل کیفیت پرسرعت، دقیق و بدون نیاز به اپراتور هم، امکان تولیدات شبانه بدون حضور نیروی کار را در سالن های چاپ فراهم کرده که سرعت و حجم تولیدات را به شکل فوق العاده ای افزایش داده است. از سیستم های بر پایه ابر هم برای نظارت از راه دور بر تولید استفاده میشود که هم نیاز به حضور اپراتور در سالن چاپ را کاهش میدهد و هم خطاهای محتمل در ماشین را پیش بینی میکند.
با افزایش تقاضا برای تبلیغات بیرونی مثل بیلبوردها و کاور خودروها، کاغذدیواری ها و دکوراسیون های نمایشگاهی، چاپ گرند فرمت هم به رشد و تکامل خودش ادامه میدهد. امروزه بسیاری از چاپخانه هایی که سفارشات خود را به شکل آنلاین و بر حسب تقاضا دریافت میکنند، از چند ماشین گرند فرمت استفاده میکنند که به طور مستقیم چاپ را از سفارش دهنده دریافت میکند و در عرض چند روز تحویل میدهند.
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.