پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
سه شنبه8 فروردين 1402     Tuesday, March 28, 2023
قابل توجه علاقمندان نساجی؛

پیش بینی های بازار چاپ پارچه و روند های حاکم بر این صنعت از سال 2022 تا 2030

ارزش بازار جهانی چاپ دیجیتال پارچه در سال 2021، 2.46 میلیارد دلار تخمین زده شد و پیش بینی می شود که این رقم تا سال 2030، 12.1 درصد رشد مرکب سالانه داشته باشد. سرعت بالای تغییر و تحولات مربوط به مد و تقاضا برای پوشش دهی انواع سلیقه ها، یکی از مهمترین عوامل رشد و محبوبیت چاپ دیجیتال پارچه محسوب می شود.

ارزش بازار جهانی چاپ دیجیتال پارچه در سال 2021، 2.46 میلیارد دلار تخمین زده شد و پیش بینی می شود که این رقم تا سال 2030، 12.1 درصد رشد مرکب سالانه داشته باشد. از فناوری چاپ دیجیتال می توان برای انواع کاربردها، از چاپ بنر و پرچم گرفته تا پرده، روتختی و... استفاده کرد. اما از آنجایی که تجهیزات چاپ دیجیتال به فناوری های فوق پیشرفته مجهز هستند، در حال حاضر بازار جهانی با کمبود اپراتور متخصص در این زمینه رو به روست. سرعت بالای تغییر و تحولات مربوط به مد و تقاضا برای پوشش دهی انواع سلیقه ها، یکی از مهمترین عوامل رشد و محبوبیت چاپ دیجیتال پارچه محسوب می شود.

توسعه دهندگان چاپ دیجیتال برای ایجاد مزیت رقابتی بیشتر و افزایش سهم بازار، در حال سرمایه گذاری های کلان بر روی بخش تحقیق و توسعه ی چاپ دیجیتال هستند. مثلا کمپانی Seiko Epson قرارداد خرید کمپانی For.Tex Srl را نهایی کرد. این کمپانی، یک شرکت توزیع کننده ی مواد اولیه ی چاپ دیجیتال مانند مرکب، چسب، تونر و... است که به عنوان واحد تحقیق و توسعه فعالیت می کند. با اینکه چاپ دیجیتال به نسبت دیگر فناوری های سنتی چاپ هنوز نوپاست، اما تا همین حالا هم بسیاری از تولیدکنندگان پارچه و پوشاک، به فناوری های چاپ دیجیتال روی آورده اند. مهاجرت از چاپ سنتی به چاپ دیجیتال در حوزه ی چاپ پارچه، ابتدا از اروپا آغاز شد و حالا در حال گسترش به دیگر مناطق جهان است.افزایش تقاضا برای چاپ پارچه باعث شده که این صنعت به شکل پایدار به سیر صعودی خود ادامه دهد. چاپ دیجیتال در حال حاضر کمتر از ده درصد از سهم کل چاپ پارچه را در دست دارد، اما با ادامه دار شدن پیشرفت های فناوری می توان امیدوار بود که چاپ دیجیتال در طی یک دهه ی آینده حداقل یک چهارم سهم بازار را در دست بگیرد. یکی از عوامل مهم در رشد چاپ دیجیتال، افزایش درآمد طبقه ی متوسط و افزایش روندها و تحولات مربوط به مد و فشن در جوامع مختلف است.

یکی دیگر از بازارهای نوظهور چاپ دیجیتال که باعث رشد بیشتر آن می شود، بازار چاپ کاور و دکوراسیون داخلی خودرو است. البته عوامل بازدارنده ی دیگری مانند هزینه ی بالای مواد و قطعات اولیه ی چاپ دیجیتال مانند مرکب و پرینت هدها، مانع از گسترش ناگهانی چاپ دیجیتال در این بازار می شود، اما بازهم می توان پیش بینی کرد که با توسعه و پیشرفت های چند سال آینده، مشکلات زیادی از سر راه این بازار هم برداشته خواهد شد.

فناوری های چاپ دیجیتال، هم سرعت جریان کار را افزایش می دهند و هم راندمان کار را بالا می برند. در نتیجه، تولیدکنندگان سفارش مشتریان را سریعتر تحویل می دهند و می توانند ظرفیت تولید را بیشتر کنند. تولیدکنندگان بزرگ پوشاک از این مزیت های چاپ دیجیتال نهایت بهره را می برند.

فناوری های پیشرو در چاپ دیجیتال
در سال 2021، رایج ترین روش چاپ دیجیتال پارچه، روش چاپ مستقیم به پارچه (DTF) بود که 67 درصد از بازار چاپ دیجیتال را شامل می شد. در این روش، الگوها و تصاویر به شکل مستقیم بر روی رول پارچه چاپ می شوند و بعد از اتمام فرآیند چاپ، پارچه را می بُرند و برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند. در چاپ DTF می توان از انواع مرکب از جمله پیگمنت، تونرهای ری اکتیو، مرکب دای سابلیمیشن و تونرهای اسیدی استفاده کرد.
روش رایج دیگر در چاپ دیجیتال پارچه، روش DTG است که برای چاپ مستقیم بر روی تی شرت، فرم مدارس، پارچه ها و پوشاک مورد استفاده در باشگاه های ورزشی و دیگر پارچه های غیر رول مناسب است. چاپ DTG در حال حاضر بیشترین سرعت رشد را در صنعت چاپ دیجیتال پارچه دارد.

بسترهای اولیه ی چاپ دیجیتال پارچه
در حال حاضر، پارچه های از جنس کتان با داشتن سهم 52 درصدی، رایج ترین پارچه برای چاپ دیجیتال به شمار می روند. البته پارچه های کتانی به خاطر مقاومت بالا و جذب رطوبت فوق العاده ای که دارند، هم در زمینه ی مد و هم پوشاک ورزشی بیشترین تقاضا را دارند. پارچه های کتانی در بازار دکوراسیون داخلی مانند چاپ روتختی، پرده، رومیزی و ... هم اولویت اول مشتریان هستند.

بعد از پارچه های کتانی، پارچه های پلی استری بیشترین طرفدار را در بین مشتریان چاپ پارچه دارند. پارچه های پلی استری با رشد سالانه 12.9 درصد، پرتقاضا ترین پارچه برای چاپ به روش دیجیتال هستند. این پارچه به خاطر مقاومت بسیار بالا در برابر فرسایش و چروک شدن و همزمان ارزانی پارچه، به سرعت جای خود را در صنعت پوشاک باز کرد. مرکب سابلیمیشن هم رایج ترین مرکب برای چاپ پارچه های پلی استری محسوب می شود. پارچه های ابریشمی هم سومین پارچه ی محبوب در چاپ دیجیتال هستند که مخصوصا در ژاپن و کشورهای حوزه ی خلیج فارس پرطرفدار هستند. بااینحال قیمت پارچه های ابریشمی بالاست و به همین دلیل استفاده از این پارچه همیشه با محدودیت همراه است.

روش های عملیاتی پیشرو در چاپ دیجیتال
در چاپ دیجیتال پارچه، پارچه ها به دو روش چاپ می شوند: با یکبار گذر از ماشین (single pass) و چندبار گذر از ماشین (multiple pass). پیش بینی ها نشان می دهد که در بازه ی زمانی 2022 تا 2030، روش یکبار گذر از ماشین با رشد سالانه ی 12.3 درصدی، از روش دیگر رشد و محبوبیت بیشتری خواهد داشت. در پرینترهای single pass، چندین پرینت هد در عرض پارچه وجود دارد که به شکل یکنواخت و هماهنگ کار چاپ را فقط با یکبار گذر پارچه از ماشین انجام می دهند. به همین دلیل چاپ در این روش، از روش دیگر پرسرعت تر است. دو عامل سرعت و کیفیت بالا، دو مزیت چاپ به روش single pass است. این ماشین ها می توانند با سرعت 40 متر در دقیقه چاپ کنند.

اما روش چاپ multiple pass با در دست داشتن 62 درصد از سهم بازار، تا سال 2021 روش غالب در چاپ دیجیتال پارچه به شمار می رود. در ماشین های multiple pass، پرینت هدها در موازات عرض پارچه حرکت کرده و کار چاپ را انجام می دهند. در این روش، چاپ با یکبار گذر از ماشین انجام نمی شود و نیازمند گذر چندباره است. از آنجایی که تعداد پرینت هدها در ماشین های multiple pass کمتر است، این ماشین ها ارزان تر و کم هزینه تر از ماشین های single pass هستند. یکی دیگر از مزیت های پرینترهای multiple pass این است که اگر در گذر پارچه از ماشین، خطای چاپی ای رخ بدهد، این خطا می تواند در گذرهای دیگر چاپ برطرف شود. ماشین های multiple pass به پرینترهای اسکنینگ هم معروف هستند.

کاربردهای چاپ دیجیتال پارچه
چاپ دیجیتال پارچه در چهار زمینه ی پوشاک و لباس، دکوراسیون داخلی، بنر و تابلو و مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. تا سال 2021، چاپ پارچه و لباس با سهم 53 درصدی، بیشترین کاربرد چاپ دیجیتال را شامل می شود. پویایی صنعت مد و تقاضای بالا برای تحویل سفارشات سریع و برحسب تقاضا، محبوبیت چاپ دیجیتال را در این زمینه زیاد کرده است. کارشناسان پیش بینی کرده اند که در بازه ی زمانی 2022 تا 2030، چاپ پوشاک به روش دیجیتال سالانه 12.5 درصد رشد داشته باشد. قابلیت چاپ انواع طرح و نقش با هر میزان جزئیات، چاپ دیجیتال را در صنعت مد و لباس به شدت پرطرفدار کرده است.

چاپ دکوراسیون داخلی، دومین زمینه ی پررشد چاپ دیجیتال محسوب می شود که با نرخ رشد 12.3 درصدی، به سیر صعودی خود ادامه می دهد. چاپ دیجیتال برای چاپ انواع بنر، پرچم، تابلوهای اعلانات برای برگذاری نمایشگاه های فضاهای باز و داخلی هم یکی دیگر از کاربردهای چاپ دیجیتال است.
انواع مرکب در چاپ دیجیتال پارچه


تقاضای زیاد برای چاپ دای سابلیمیشن باعث شده که این مرکب تا سال 2021، بیش از 52 درصد از سهم بازار را در دست بگیرد. مرکب های دای سابلیمیشن نسبت به دیگر مرکب ها مقاوم تر هستند، چون برعکس دیگر مرکب ها که بر روی سطح پارچه می مانند و یک لایه ی مرکبی تشکیل می دهند، این مرکب ها به داخل بافت پارچه نفوذ می کنند. از مرکب های دای سابلیمیشن به شکل گسترده برای چاپ پارچه های پلی استری استفاده می شود. پیش بینی ها نشان می دهد که محبوبیت این مرکب ها تا سال 2030، سالانه 12.5 درصد رشد داشته باشد. مرکب های دای سابلیمیشن همچنین نسبت به دیگر مرکب ها پایدارتر هستند، چون برخلاف دیگر مرکب ها، بعد از چاپ نیازی به شست و شوی پارچه وجود ندارد.

مرکب های ری اکتیو، دومین دسته از مرکب های رایج در چاپ پارچه هستند که عمدتا برای چاپ پارچه های کتانی و ابریشمی استفاده می شوند. رشد این مرکب ها نیز در بازه ی زمانی مشخص شده، سالانه 12.2 درصد خواهد بود.

از مرکب های اسیدی برای چاپ بر روی پارچه هایی که رنگ را در خود نگه نمی دارند استفاده می شود. پارچه های پشمی و ابریشمی از این نوع پارچه ها هستند. مرکب های پیگمنتی آخرین مرکب های رایج در چاپ دیجیتال هستند که به ندرت استفاده می شوند.

چاپ دیجیتال به تفکیک موقعیت مکانی
 
کشورهای آسیا پاسیفیک، به خاطر وجود تولیدکننده های بزرگ چاپ پارچه در این مناطق، با رشد سالانه ی 15.1 درصدی، بیشترین رشد را در بازار چاپ دیجیتال خواهند داشت. چین و هند بزرگترین بازارهای این صنعت را در دست خواهند داشت. چین یکی از بزرگترین صادرکنندگان پارچه و لباس در دنیاست، به همین دلیل این کشور تا سال 2030، از بزرگترین کشورهای فعال در چاپ دیجیتال پارچه خواهد بود. کشورهای بنگلادش، ویتنام و ژاپن هم از کشورهایی هستند که در این دوره ی پیش بینی شده، به سرعت در زمینه ی چاپ دیجیتال پارچه رشد خواهند کرد.
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.