پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
سه شنبه8 فروردين 1402     Tuesday, March 28, 2023

مزیت های محیط زیستی چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ سنتی چیست؟

چاپ دیجیتال یکی از فناوری هایی ست که در حین اثربخشی، بهره وری و کیفیت بالا، نسبت به روش های سنتی چاپ مانند افست و لیتوگرافی، با محیط زیست مهربان تر است.

دانشمندان می گویند وخامت وضعیت محیط زیست، با عبور از چندین خط قرمز، به مرحله ی بی سابقه ای رسیده است. تغییرات اقلیمی، انقراض موجودات و حشرات، و آلودگی های هوایی و دریایی، همه از تاثیرات بی توجهی انسان به محیط زیست و فعالیت های غیرمسئولانه و بی رویه ی او بر روی زمین قلمداد می شود. و طبیعتا عواقب بی توجهی به احوالات زمین، از همه بیشتر متوجه خود انسان است؛ طبق آمار جهانی، سالانه 40 درصد از مرگ و میرهای انسانی در جهان، به خاطر آلودگی هوا، خاک و آب اتفاق می افتد. در این بین، وظیفه ی صنایع چاپ و بسته بندی به عنوان یکی از پرمصرف ترین صنایع جهان، این است که تا حد امکان از آلاینده های زیست محیطی خود بکاهند. یکی از فناوری هایی که می تواند در رسیدن به این هدف به ما کمک کند، استفاده از مزیت های چاپ دیجیتال است.
چاپ دیجیتال یکی از فناوری هایی ست که در حین اثربخشی، بهره وری و کیفیت بالا، نسبت به روش های سنتی چاپ مانند افست و لیتوگرافی، با محیط زیست مهربان تر است. در این مقاله به چند نمونه از مهمترین مزایای چاپ دیجیتال برای محیط زیست اشاره می کنیم.
 1. بهره وری چاپ دیجیتال از چاپ افست بیشتر است
مصرف کاغذ و مرکب در چاپ دیجیتال کمتر از چاپ افست است. نتیجه ی مطالعات اخیر نشان می دهد که کاغذ مصرفی چاپ افست برای چاپ یک سفارش با تیراژ محدود، 3.7 برابر چاپ دیجیتال است. همچنین مرکب مصرفی چاپ افست برای چاپ همان سفارش، در هر تماس نورد چاپ بر روی کاغذ، 16 گرم است، اما چاپ دیجیتال در هر پاشش مرکب خود، فقط 1 گرم مرکب مصرف می کند.
 1. تولید زباله های کاغذی در چاپ دیجیتال بسیار کمتر از چاپ افست است
تحقیقات میدانی از چاپخانه های افست نشان می دهد که 15 درصد از کاغذ مورد استفاده در چاپ افست، به زباله تبدیل می شود که این مقدار در سفارشات محدودتر، بیشتر هم می شود. اما چاپ دیجیتال، تولید زباله های کاغذی را تا 10 درصد و بیشتر کاهش می دهد. این یعنی در چاپ دیجیتال، 95 درصد از کاغذ مورد نیاز برای چاپ، به شکل بهینه مصرف می شود که این هم برای محیط زیست بهتر است و هم بهره وری تولید را افزایش می دهد.
 1. چاپ دیجیتال مصرف مرکب را کاهش می دهد
مصرف زیاد مرکب، یکی از چالش های عمده ی روش های لیتوگرافیک چاپ محسوب می شود که این وضعیت در مورد سفارش های تیراژ پایین حتی بدتر هم می شود. تحقیقات نشان می دهد که در چاپ تیراژهای بالا با افست، در هر بار تماس نورد چاپ بر روی بستر، 0.5 درصد از مرکب هدر می رود. این رقم برای تیراژهای پایین چاپ به 2.07 گرم هم می رسد. اما هدررفت مرکب در چاپ دیجیتال بسیار ناچیز است. بیشتر مرکب استفاده نشده در چاپ دیجیتال، پس از اتمام فرآیند چاپ، بازیابی می شود و به مخزن مرکب بازگردانده می شود.
 1. مصرف انرژی در چاپ دیجیتال، کمتر از چاپ افست است
طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه ی Big Picture، مصرف انرژی در ماشین هایی که با مرکب های سالونت کار می کنند، بیشتر است چون این مرکب ها در قسمت خشک کنی، به حرارت زیادی برای خشک شدن نیازمند هستند. همچنین بعد از فرآیند خشک کنی، آلاینده های مضر برخاسته از مرکب، باید از محیط چاپخانه تهویه و تخلیه شوند که همین فرآیند، مصرف انرژی کل مجموعه را بالا می برد. اما چاپ دیجیتال به شکل ذاتی، کم مصرف و دوست دار محیط زیست طرحی شده و آلاینده های کربی آن در مقایسه با روش های لیتوگرافیک، بسیار ناچیز است.
 1. چاپ دیجیتال از مواد شیمیایی سمی استفاده نمی کند
در روش های چاپ سنتی از مواد شیمیایی بسیاری استفاده می شود. از این مواد چه در فرمولاسیون مرکب و چه در مواد مورد استفاده در قسمت نگهداری و تمیز کردن ماشین ها به شکل مداوم استفاده می شود. اما چاپ دیجیتال از مرکب های پایه آب و حل شدنی استفاده می کند و استفاده از مرکب های سمی و مضر برای محیط زیست را از فرآیندهای خود حذف کرده است.
 1. چاپ دیجیتال، آلاینده های سرطان زا متصاعد نمی کند
فرآیندهای چاپ سنتی مانند افست و لیتوگرافی، به شکل مرتب ترکیبات آلی فرار (VOC) به محیط منتشر می کنند. انجمن ریه در آمریکا اعلام کرده که: استنشاق ترکیبات آلی، باعث سوزش چشم، گلو و بینی می شود. در تنفس اختلال ایجاد می کند و باعث ایجاد حالت تهوع می شود، و در نهایت به سیستم ایمنی انسان آسیب می رساند و باعث از کار افتادگی ارگان های مختلف بدن می شود. بعضی از این مواد آلی مضر، سرطان زا هم هستند. آژانس جهانی حفاظت از محیط زیست می گوید: از آنجایی که چاپ دیجیتال از مرکب های پایه آب استفاده می کند، پس هیچ آلاینده ی مضری در هوا منتشر نمی کند.
 1. چاپ دیجیتال، بر حسب تقاضاست و نیاز به انبار کردن محصول در آن وجود ندارد
چاپ دیجیتال، بر حسب تقاضا، پرسرعت و انعطاف پذیر است. این یعنی اینکه نیازی به انبار کردن محصول و نگرانی برای روی دست ماندن آنها وجود ندارد.  این ویژگی نه تنها برای محیط زیست مفید است، بلکه هم هزینه های تولید را کاهش می دهد و هم نیاز به فضای اضافی برای انبار محصول را حذف می کند.
 1. چاپ دیجیتال، هزینه های تولید را کاهش می دهد
چاپ دیجیتال، هزینه های کل چاپ را مخصوصا برای چاپ تیراژهای پایین، کاهش میابد. چون در چاپ دیجیتال بر خلاف چاپ سنتی، نیاز به آماده سازی پلیت نیست.
پس همانطور که می بینید، چاپ دیجیتال می تواند در رسیدن به اهداف پایداری محیط زیست، مخصوصا در کسب و کارهای کوچک تا متوسط به شکل چشم گیری تاثیر گذار باشد. انتقال از روش های سنتی چاپ به روش های دیجیتال، نه تنها شما را در جهت کمک به حفظ محیط زیست قرار می دهد، بلکه در بهینه سازی وقت و هزینه های تولید هم به شکل قابل ملاحظه ای موثر است.


 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

 1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.