پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
سه شنبه9 خرداد 1402     Tuesday, May 30, 2023

مرکب پیگمنتی یا دای؛ کدام یک برای چاپ جوهرافشان مناسب تر است؟

برخی از پرینترها از مرکب های پیگمنتی استفاده می کنند و برخی دیگر از مرکب های دای. اما کدام یک از این دو نوع کیفیت بهتری دارند و کدام یک در مقابل آسیب های محیطی مقاومت بیشتری نشان می دهند؟

برخی از پرینترها از مرکب های پیگمنتی استفاده می کنند و برخی دیگر از مرکب های دای. حتی پرینترهای جوهرافشانی هم هستند که از ترکیب این دو نوع مرکب برای چاپ استفاده می کنند. اما کدام یک از این دو نوع کیفیت بهتری دارند و کدام یک در مقابل آسیب های محیطی مقاومت بیشتری نشان می دهند؟ در این مقاله می خواهیم تفاوت های این دو نوع مرکب را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

خواص ظاهری
مرکب های دای، نسبت به مرکب های پیگمنتی بسیار قدیمی تر هستند  و از چند دهه ی پیش به بازار آمده اند. مرکب های دای معمولا به شکل مایع اند، در حالی که مرکب های پیگمنتی به شکل پودر هستند. در مرکب های دای، عامل رنگی، کالرنت هایی هستند که در حامل مایع، کاملا حل می شوند. اما در مرکب های پیگمنتی، کالرنت ها، ذرات پودری شکل غیرقابل حلی هستند که در حامل مایع معلق می مانند.


تصویر سمت راست: ذرات پودری شکل پیگمنت در داخل مایع معلق هستند.
تصویر سمت چپ: عامل رنگی دای کاملا در مایع حل شده است.

پیگمنت در برابر دای: پایداری رنگی
عملکرد هرکدام از این مرکب ها در زمینه ی ثبات و پایداری رنگ چاپ شده چیست؟ مرکب های دای، فورا به داخل فیبر کاغذ نفوذ می کنند، اما از طرف دیگر، مرکب های پیگمنتی بر روی سطح کاغذ باقی می مانند و با فیبر کاغذ پیوند تشکیل می دهند.

اما در کل، ذرات پیگمنت نسبت به دای، لایه ی ضخیم تری بر روی کاغذ تشکیل می دهند.  به همین دلیل است که نتیجه ی چاپ با مرکب های پایه پیگمنتی، نسبت به آسیب های محیط از جمله اشعه ی یووی و دیگر آلاینده ها، مقاومت بیشتری دارد.

چاپ با مرکب های پیگمنتی، در مقابل محو شدن و کمرنگ شدن مقام تر هستند و ماندگاری آنها نسبت به مرکب های دای بیشتر است. به عبارت دیگر، می توان گفت که مرکب های پیگمنتی در مقایسه با دای، از ثبات رنگی بیشتری برخوردار هستند.


تصویر سمت راست: مرکب پایه پیگمنتی بر روی سطح کاغذ باقی می ماند.
تصویر سمت چپ: مرکب پایه دای به داخل فیبر کاغذ نفوذ می کند.

پیگمنت در برابر دای: مقاومت در مقابل رطوبت
در رقابت بر سر مقاومت در برابر آب و رطوبت، بازهم باید گفت که مرکب های پیگمنتی نسبت به دای مقاومت بیشتری به خرج می دهند. مرکب دای چاپ شده بر روی کاغذ بدون پوشش، در حین تماس با آب جاری می شود، اما در چاپ با مرکب های پیگمنتی این اتفاق نمی افتد.
در چاپ با مرکب های دای، برای اینکه نتیجه ی کار در مقابل آب و رطوبت مقاوم باشد، سطح کار حتما باید با پوشش های ضد آب، لمینیت شود. چاپ مرکب دای بر روی کاغذ های ضد آب هم، تا زمانی که سطح کاغذ با چیزی اصطکاک نداشته باشد، از جاری شدن مرکب جلوگیری می کند.

پیگمنت در برابر دای: کیفیت
مرکب های پایه دای در مقایسه با مرکب های پیگمنتی، طیف گسترده تری از رنگ را ارائه می دهند. همچنین چاپ با مرکب های دای، درخشان تر و شفاف تر است. برای همین هم هست که در انواع بسیار زیادی از پرینترهای جوهرافشان، از مرکب های دای استفاده می شود.

از طرف دیگر رنگ های چاپ شده با مرکب های پیگمنتی، مات تر و پوششی تر هستند. همینطور وقتی حرف از چاپ سیاه و سفید به میان می آید، مرکب های پیگمنتی حرف اول را می زنند. در واقع چاپ توناژ رنگی سفید و سیاه با مرکب های پیگمنتی، به رنگ اصلی شبیه تر است. به همین خاطر است که در پرینترهای جوهرافشانی که با مرکب های دای کار می کنند هم حداقل یک چنل رنگ پیگمنتی برای چاپ عکس های سیاه و سفید وجود دارد.
به طور کل می توان گفت که تصویر چاپ شده با مرکب پیگمنتی و مرکب دای، چندان تفاوتی باهم ندارند .  وضوح و بازتولید رنگی در هر دو نوع این مرکب ها تقریبا یکسان است. به عقیده ی بسیاری از کاربران حرفه ای هم، تفاوت کیفیتی میان این دو نوع مرکب، ناچیز و قابل چشم پوشی ست.
پیگمنت در برابر دای: کدام یک مناسب شماست؟
اگر در چاپ سفارش تان، موارد زیر برایتان اهمیت زیادی دارد، پس چاپ با مرکب پایه پیگمنت برای شما مناسب تر است:
  • ماندگاری چاپ
  • مقاومت در مقابل آسیب های محیطی مانند نور و رطوبت
  • ثبات رنگی
اما همواره باید بدانید که همه ی کارهای چاپی، چه با مرکب پیگمنتی چاپ شده باشند و چه با دای، در طول زمان محو می شوند و کیفیت اولیه ی خود را از دست می دهند.
مرکب های دای از مرکب های پیگمنتی ارزان تر هستند. همچنین مرکب های پیگمنتی معمولا برای چاپ کارهای حرفه ای تر، مثلا چاپ کارهای عکاسان استفاده میشوند و مرکب های دای برای چاپ سفارشات غیر حرفه ای و آماتوری کاربرد بیشتری دارند.
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.