پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
جمعه31 شهريور 1402     Friday, September 22, 2023

صنعت چاپ اوکراین همچنان پابرجاست

با ادامه دار شدن جنگ تحمیلی در اوکراین و متوقف شدن فعالیت اکثر کسب و کارها در این کشور، با مدیر یک چاپخانه ی دیجیتال در شهر بوریزپیل در نزدیکی غرب کی یف به گفت و گو نشسته ایم.

در این مقاله ی تاثیرگذار، ایگور آگارکُف، ناشر مرکز چاپ کتاب و مجلات در اوکراین و مدیر اتحادیه ی چاپخانه داران، درباره ی دیده ها، تجربیات و وضعیت همکاران خود صحبت می کند.

جنگ تحمیلی در اوکراین، کل دنیا را در بهت و حیرت فرو برده است. اکثر کمپانی های مطرح در دنیا، از اپل و آدیداس گرفته تا برخی از دیگر تولیدکنندگان ماشین آلات چاپ در اعتراض به این تجاوز، تجارت خود را با روسیه متوقف کرده اند. از اولین روزهای حمله ی روسیه به اوکراین، بیش از 124 کمپانی مطرح در دنیا، یا فعالیت های تجاری خود در روسیه را به شکل کامل متوقف کرده اند و یا حداقل به نصف رسانده اند. ایگور آگارکف، مدیر چاپخانه ی پرینتوس در اوکراین، درباره ی وضعیت خود و همکاران خود در بحبوحه ی جنگ صحبت می کند.

وضعیت شما و کارمندان تان در این دوران چگونه است؟
آگارکف: من و خانواده ام در بوریزپیل در نزدیکی کی یف هستیم. اکثر کارمندانم از جمله تیم ویراستاری چاپخانه به مناطق امن تر مثل ارمنستان رفته اند. یکی دیگر از مدیران کارخانه هم در شهر کی یف مانده است.

شنیده ایم که شهر شما همین حالا هم تحت حمله است، مردم در حال تخلیه ی شهر هستند؟
آگارکف: در مقایسه با فجایع وحشیانه ای که در شهرهای دیگر مثل گوستومل، بوچا، ایرپین، بورودیانکا، ماکاریو، سامی، ماریپول، خارکیف و دیگر شهرها انجام شده، شهر بوریزپیل تقریبا آرام است. ما هنوز به تخلیه ی شهر فکر نمی کنیم. تمام افرادی که قصد ترک شهر را داشتند، همه به قسمت های غربی کشور یا حتی به بیرون از اوکراین مهاجرت کرده اند.

البته حملات موشکی به شهر بوریزپیل شروع شده که بیشترشان با پدافندهای اوکراینی ساقط شده اند. درگیری ها بیشتر در قسمت های غربی شهر کی یف ادامه دارد.
شما گفتید که بیشتر چاپخانه های اوکراینی به طور کامل تعطیل و یا حتی تخریب شده اند. قبل از این فجایع، صنعت چاپ در اوکراین بسیار پررونق و شکوفا بود. این اتفاق مایه ی ناراحتی همه ی فعالان صنعت چاپ در جهان است.
آگارکف: چاپ در اوکراین واقعا شکوفا بود. مخصوصا در قسمت های چاپ فلکسوگرافی، کارتن و بسته بندی های کارتنی. صنعت چاپ لیبل و نشر کتاب هم در دو دهه ی اخیر به جایگاه خوبی رسیده بودند. چاپ دیجیتال هم در چند سال اخیر به سرعت مسیر رشدش را طی می کرد.

اما بحران جنگ، فعالیت اکثر چاپخانه ها در تمام این زمینه ها را به حالت تعلیق درآورده است. بعضی از کارخانه ها کسب و کار خود را تعطیل کرده و به فعالیت های داوطلبانه روی آورده اند. بعضی هم که هنوز به شکل نیمه فعال به کار خود ادامه می دهند، مشغول چاپ و تولید تجهیزات مورد نیاز سربازان و پناهجویان هستند. مثلا یکی از چاپخانه های برند Odessa به کار تولید تجهیزات مورد نیاز سنگرها و کمک به سربازان خط مقدم روی آورده و چاپخانه ی شرکت Dnpiro برای آنها تشک و پتو تولید می کند.

بعضی از چاپخانه ها هم، انواع نقشه، تابلو، برچسب، بسته بندی و اعلانات مورد نیاز ارتش و سازمان های دولتی را چاپ می کنند و بعضی دیگر از ماشین های حمل باری که در اختیار دارند، برای حمل و نقل ابزار و آذوقه های مورد نیاز ارتش و جابه جایی پناهجویان استفاده می کنند. در همین حین، چاپخانه هایی که در بعضی از شهرهای آرام هنوز به کسب و کار خود ادامه می دهند، تا حد امکان در تلاش هستند که مواد اولیه ی مورد نیاز چاپخانه های بحران زده را تامین کنند.
هنوز آمار دقیقی از تعداد چاپخانه های تخریب شده در دست نیست، ولی با توجه به حملات هوایی و موشکی در بعضی از شهرهای تحت حمله مانند سامی و خارکیف که اتفاقا چاپخانه های زیادی در آنجا واقع شده اند، چندین نمونه تخریب کامل چاپخانه ها در این شهرها وجود دارد.
بسیاری از فعالان صنعت چاپ، مجبور شده اند که برای امنیت خانواده هایشان شهر محل سکونت خود (مخصوصا در شهر بوچا) را ترک کنند. بنابراین، در کنار مسائلی مانند کمبود مواد اولیه ی مورد نیاز، دغدغه ی کمبود منابع انسانی و مخصوصا متخصص هم مساله ی چالش برانگیزی ست. بسیاری از متخصصان صنعت چاپ مخصوصا زنان، کشور را ترک کرده اند. اما برای مردان چنین فرصتی وجود ندارد، چون به دلیل اعلام بسیج عمومی و فراخوان وظیفه برای مردان، خروج از کشور برای مردان با محدودیت هایی مواجه است.

با این همه، تعداد زنان فعال در صنعت چاپ، مانند ویراستاران، مدیران، رهبران، اپراتورها، طراحان و کارمندان بخش پیش از چاپ در اوکراین به قدری ست که نبود آنها، صنعت چاپ را با مشکلات غیرقابل چشم پوشی ای رو به رو می کند. از طرف دیگر، اغلب این متخصصانی که کشور را ترک کرده اند، در شبکه های اجتماعی به دنبال کار هستند که بعضی از همکاران ما در ایتالیا و ارمنستان آنها را در چاپخانه های خود پذیرفته اند.

صنعت چاپ اوکراین چگونه می تواند دوباره سرپا شود و در طول جنگ و پس از آن، خود را بازسازی کند؟
آگارکف: من مطمئنم که صنعت چاپ اوکراین همچنان مقاومت خواهد کرد و روزی دوباره روی پای خود خواهد ایستاد. هنوز بسیار از چاپخانه ها به فعالیت خود ادامه می دهند و حتی سفارشات تجاری و با تیراژ بالا را می پذیرند. حتی در برخی از شهرهای نیمه اشغالی، اقتصاد صنعت چاپ هنوز سرپاست. ما ملت پر غروری هستیم و با کمک های مالی اتحادیه ی اروپا و غرب زندگی نمی کنیم.  چاپخانه هایی که هنوز امکان فعالیت دارند، تا حد امکان به فعالیت های خود ادامه می دهند و حتی در حد توان خود مالیات خود را به دولت می پردازند. ما همین حالا هم توانسته ایم از همکاران غربی خود بودجه بگیریم و به زودی چاپخانه های نشر خود را دوباره راه اندازی می کنیم. (و البته مالیاتش را هم می پردازیم.)

دولت هم به تازگی برای کارآفرینان خصوصی تسهیلاتی تعیین کرده که بسیاری از آنها به صنعت چاپ و بسته بندی مربوط می شود. مثلا یکی از این تسهیلات این است که این کارآفرینان در طول حکومت نظامی و یک سال پس از آن، از پرداخت مالیات معاف هستند.

صنعت چاپ ما حتی در اوج این بحران هم هنوز سرپاست. مثلا در تماسی که با رئیس چاپخانه های شهر کی یف داشتم، فهمیدم که آنها با همکاری بعضی از چاپخانه های مناطق اطراف، به شکل داوطلبانه برای نیروهای ارتش بسته بندی و دیگر تجهیزات مورد نیازشان را تولید می کنند. درست است که با کمبود مواد اولیه مانند کارتن، لمینیت و غیره مواجه هستیم، اما چاپخانه ها هرچیزی که دارند را با هم به اشتراک می گذارند.

بازسازی صنعت چاپ اوکراین پس از اتمام جنگ هم کار ساده ای نخواهد بود. زنجیره ی تامین این صنعت به طور کامل شکسته و به این ترتیب، بزرگترین چالش هایی که در بازسازی با آن مواجه خواهیم بود، تامین مواد اولیه و نیروی انسانی ست. اما در این زمینه، امیدمان به حمایت اتحادیه ی اروپاست.

سخن دیگری هم هست که بخواهید با ما در میان بگذارید؟
آگارکف: تولیدکنندگان و تامین کنندگان بزرگ و معتبری در زمینه ی تجهیزات و مواد اولیه ی صنعت چاپ و بسته بندی در دنیا وجود دارند که ما از همان اولین روزهای آغاز جنگ، تلاش کرده ایم که با آنها تماس بگیریم. ما از هیچکس درخواست کمک مالی نداریم.

پیام ما ساده و روشن است: با انتشار اخبار و اطلاعات صنعت چاپ اوکراین، از ما حمایت کنید. فجایع جنگی ما را به گوش جهان برسانید. عقیده ی خود را درباره ی حمله روسیه با جهان در میان بگذارید. اما متاسفانه تا حالا کسی جواب ما را نداده است.

تولیدکنندگان و برندهای مطرح در دنیا نباید از بیان عقیده ی خود درباره ی این جنگ بهراسند. در این نبرد میان تاریکی و روشنایی، اوکراین اولین قربانی ست. اما ما پیروز این نبرد خواهیم بود، چون در سمت راست و درست این جبهه ی جنگ قرار داریم. پس ای عزیزان تولیدکننده ی تجهیزات و مواد اولیه، ما همچنان با هم همکار هستیم. امروز به این مساله بیاندیشید.
منبع: whattheythink.com
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.