پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
دوشنبه14 آذر 1401     Monday, December 5, 2022

در باره ماشین های چاپ فلت بد چه می دانیم؟

ماشین های فلت بد فرمت عریض، 20 سالی هست که به بازار آمده اند، اما قدمت ماشین های هیبریدی خیلی کمتر از این زمان است.اماآیایک پرینتردیجیتال بایدازپس چاپ همه چیز برآیدیااینکه هرپرینتری را بهرکاری ساختند؟

یکی از نقاط قوت چاپ دیجیتال این است که با آن میتوان تقریبا بر روی همه چیز چاپ کرد. اما اینکار نیازمند وجود پرینتر و هد پرینتری ست که از پس چاپ «همه چیز» بربیاید. پرینت هد یک پرینتر دیجیتال باید برای چاپ روی یک قطعه، بتواند در فاصله ی مناسب با آن قرار بگیرد، حالا این قطعه چه یک بستر انعطاف پذیر مانند کاغذ باشد یا یک قطعه ی سخت مانند فلز.

تا زمانی که بخواهید بر روی بسترهای انعطاف پذیر به شکل رول چاپ کنید، فرآیند چاپ تقریبا ساده و بی دردسر است. اما مواقعی که بستر چاپ غیر منعطف، ضخیم، سنگین یا حتی گاهی هر سه اینهاست، اوضاع کمی فرق می کند. در چاپ سنتی، اینجا همان جایی ست که چاپ اسکرین وارد میدان می شود. اما در چاپ دیجیتال این وضعیت به شما میگوید که به یک پرینتر فلت بد نیاز دارید.

اما در سال های اخیر، پرینترهایی به بازار عرضه شده اند که اصطلاحا به آنها «پرینترهای هیبریدی» گفته می شود. این پرینترهای در حالت معمول برای چاپ رول طراحی شده اند، اما می توان به آنها میزهایی را متصل کرد که آنها را برای چاپ بسترهای غیرمنعطف و سنگین هم سازگار می کند؛ طرز کار به این شکل است که وقتی قطعه ی غیر منعطف بر روی میز کار قرار داده می شود، میز را به زیر ردیف نازل های پرینت هد، دقیقا همان جایی که بسترهای رولی قرار می گیرند، هل می دهند. سرعت چاپ بسترهای غیرمنعطف هم معمولا با بسترهای منعطف یکسان است.

مرکب چاپ فلت بد
اغلب پرینترهای فلت بد از مرکب های یووی استفاده می کنند که با آنها می توانند طبق وظیفه ای که برایشان در نظر گرفته شده، بر روی طیف گسترده ای از بسترهای مختلف، از تابلو و فوم گرفته تا شیشه، چوب، سنگ (طبیعی یا مصنوعی) و فلزات، چاپ کرد. مرکب های یووی چسبندگی خوبی دارند، و اگرچه برای چاپ بر روی سطوح غیرمتخلخل مانند فلزات و شیشه، به یک لایه پرایمر قبل از چاپ نیاز دارند، اما بعد از چاپ، یک لایه ی محکم و ماندگار ایجاد می کنند که می تواند در مقابل آسیب های محیطی فضاهای داخلی و خارجی، به خوبی دوام بیاورد. بزرگترین عیب مرکب های یووی این است که برای قرار گرفتن در فضاهای حساس داخلی مانند بیمارستان ها و مدارس مناسب نیستند. البته این روزها انواعی از این مرکب ها وجود دارند که تاییده ی سلامت گرین گارد را دریافت کرده اند.

یکی دیگر از مرکب های مناسب برای چاپ فلت بد، مرکب های لاتکس از کمپانی اچ پی است. این مرکب به خاطر اینکه پایه آب است، برای محیط های حساس هم مناسب است و از آنجایی که لایه ی مرکبی که ایجاد می کند بسیار نازک است، مانند مرکب های یووی بافت بستر را نمی پوشاند. اما یکی از عیوب آنها این است که نسبت به مرکب های یووی ال ای دی، به انرژی بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند و همینطور بهره وری پایین تری دارند. البته کمپانی Mutoh یک نوع مرکب پایه رزین تولید کرده که هم مانند مرکب های لاتکس نازک است و بافت سطحی بستر چاپ را از بین نمی برد، و هم نسبت به مرکب های پایه آب، به انرژی کمتری برای خشک شدن نیاز دارد.

امروزه به جای استفاده از لامپ های مرکوری که روش قدیمی تر کیورینگ مرکب های یووی ست، از ال ای دی استفاده می شود که هم ارزانتر هستند، هم انرژی کمتری مصرف می کنند و هم نسبت به لامپ های مرکوری، از ایمنی سلامت بالاتری برخوردارند. در بعضی از پرینترهای یووی هم می توان در فرآیند کیورینگ مرکب تغییراتی ایجاد کرد که به وسیله ی آن می توان جلوه های ویژه و خاص چاپی ایجاد کرد.

پارامترهای بهره وری
یکی از پارامترهای مهم در بهره وری بالای چاپ دیجیتال، اتوماسیون جریان کاری ست. بالا بودن بهره وری در پرینترهای فرمت عریض یعنی اینکه بتوان در آن واحد، چندین سفارش مختلف را با یک ماشین چاپ کرد. در سیستم های فلت بد بزرگ، می توان بستر ماشین را به چند بخش مختلف تقسیم کرد و همزمان که یک سفارش در حال چاپ است، سفارشی دیگر را به داخل ماشین فرستاد. در ماشین های پرسرعت تر مانند ماشین های کمپانی Agfa، Durst یا Inca، قسمت بارگذاری و پیاده کردن سفارش از ماشین هم به شکل کاملا اتوماتیک انجام می شود. در بهترین انواع ماشین های فلت بد دیجیتال، در حین اینکه میتوان از مزیت های منحصر به فرد چاپ دیجیتال بهره برد، سرعت چاپ هم به سرعت ماشین های چاپ اسکرین رسیده است.

اتوماسیون ماشین های چاپ رول، یعنی اینکه هنگام چاپ رول های سنگین و بزرگ بر روی ماشین های فرمت عریض (معمولا 3 متر و بیشتر)، ماشین می تواند کار چاپ را بدون نظارت اپراتور و در شیفت شبانه هم همچنان ادامه دهد، و در حین چاپ رول بزرگ، می تواند همزمان چندین رول کوچکتر مربوط به سفارشات دیگر را هم چاپ کند.
یکی دیگر از مزیت های پرینترهای فلت بد، دقت بالای چاپ است. در اغلب پرینترهای فلت بد، بستر چاپ در زیر ماشین ثابت است و هد پرینتر به موازات بستر حرکت میکند و کار چاپ را انجام می دهد. اینکار باعث می شود که موقعیت بستر در طی چاپ ثابت بماند و رجیستری کار دقیق تر انجام شود. (البته در  ماشین های کمپانی Inca، به جای هد پرینتر، خود بستر چاپی در زیر ماشین جا به جا می شود.)
به روزترین ماشین های حال حاضر در بازار
کمپانی Agfa، دو مدل ماشین هیبریدی یووی ال ای دی، یکی در مدل Anapurna با قدرت متوسط و دیگری در مدل Jeti Tauro با قدرت تجاری معرفی کرده که مخصوصا در انگلستان با استقبال گسترده ای رو به رو شدند. ماشین Jeti Tauro H3300 از مرکب های پایه آب استفاده می کند، عرض آن 3.3 متر است و به قابلیت تعویض سفارش از رول به فلت بد را به شکل کاملا اتوماتیک دارد.

 


ماشین هیبریدی Jeti Tauro H3300 از کمپانی Agfa در بالاترین  ظرفیت عملیاتی خود هم به شکل کاملا اتوماتیک کار می کند

آخرین ماشین فلت بد کمپانی Canon، Arizona 230 نام دارد که در ماه سپتامبر 2020 و در شش مدل مختلف به بازار عرضه شده اند. توجه به پایداری و بهره وری، دو عاملی ست که در این سری ماشین ها در مرکز توجه قرار گرفته است.  این کمپانی ادعا می کند که مصرف انرژی در این ماشین ها، در مقایسه با سایر ماشین های فلت بد، 40 درصد کاهش دارد، مصرف مرکب هم در مقایسه با نسل های قبلی پایین تر است و سرعت تولید، به 95 متر مربع در ساعت رسیده است.

کمپانی Durst هم، آخرین ماشین هیبرید یووی خود را در سری ماشین های P5 به بازار عرضه کرد. این ماشین 3.5 متری، هشت پرینت هد دارد و با سرعت 260 متر مربع در ساعت چاپ می کند.

کمپانی Fujifilm هم که با شرکت Canon همکاری طولانی مدتی دارد، یک سری از ماشین های فلت بد مدل Arizona را به ریپ و جریان کاری اختصاصی کانن مجهز کرده است. این ماشین در سال 2019 و با اسم Arizona 1300 به بازار عرضه شد. سیستم مرکب این ماشین از نوع یووی ال ای دی است و در دو مدل 1.25 در 2.5 متر و 2.5 در 3.1 متر در بازار موجود است. مرکب های عرضه شده برای این مدل ماشین ها، چه توسط کمپانی Fujifilm عرضه شده باشد و چه Canon، دارای گواهی طلایی گرین گارد هستند.


آخرین ماشین معرفی شده توسط کمپانی Canon، Arizona 2300 نام دارد که در دو سایز عرضه شده و مصرف انرژی آن 40 درصد کاسته شده است


و اما کمپانی HP در سال 2018، ماشین هیبرید لاتکس خود که با مرکب های پایه آب کار می کند را به بازار عرضه کرد. این ماشین که HP R2000 نام دارد، 2.5 متر عرض دارد. چند ماه بعد هم اچ پی مدل دیگری از این ماشین با نام R1000 را با عرض 1.6 متر به بازار عرضه کرد. هردوی این ماشین ها برای چاپ تصاویر باکیفیت بر روی بسترهای سخت طراحی شده اند.

کمپانی Mutoh هم پرینتر فلت بد مدل PerformanceJet 2508UF  را در رویداد فسپا 2018 معرفی کرد. این ماشین 1.25 در 2.54 متر عرض دارد و می تواند بر روی بسترهایی تا ضخامت 100 میلی متر هم چاپ کند.

Ricoh هم یکی از تولیدکنندگانی ست که حضور نسبتا تازه ای در زمینه ی ماشین آلات فلت بد دارد. این شرکت پرینتر فلت بد مدل Pro T7210 را در سال 2018 برای بازار چاپ دکوراسیون معرفی کرد. عرض این ماشین 2 در 3 متر است و علاوه بر رنگ های CMYK، امکان دو مرکب سفید و شفاف به همراه پرایمر را هم دارد. سرعت چاپ این ماشین 50 متر مربع در ساعت است.
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.