پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
يكشنبه12 تير 1401     Sunday, July 3, 2022

انتخاب بهترین فناوری چاپ دیجیتال لیبل به توصیه ی کمپانی زایکن

سهم چاپ دیجیتال از بازار چاپ لیبل، هنوز زیاد نیست، اما توسعه ی روزافزون این فناوری در بازار لیبل ها، آینده ی روشن آن را تضمین می کند.

کمپانی زیکون برای دهه های متمادی به عنوان یک شرکت پیشرو در فناوری چاپ تونر خشک شناخته می شود. اما این کمپانی اخیرا با معرفی فناوری Panther که یک پلتفرم چاپ جوهرافشان یووی ست، برای اولین بار وارد بازار چاپ جوهرافشان شده و قصد دارد به این ترتیب، ظرفیت های چاپ دیجیتال لیبل خود را افزایش دهد. در این مقاله، فیلیپ وین مانز، مدیرعامل بخش بازاریابی جهانی این شرکت درباره ی این اقدام کمپانی صحبت می کند.
سهم چاپ دیجیتال از بازار چاپ لیبل، هنوز زیاد نیست، اما توسعه ی روزافزون این فناوری در بازار لیبل ها، آینده ی روشن آن را تضمین می کند. واقعیت این است که دنیای چاپ دیجیتال، دنیای پویا و چابکی ست که میتواند به تقاضای بازار برای تحویل سریع سفارشات، امکان چاپ محدود و متنوع، ایجاد یک زنجیره ی تامین اثربخش و کارآمد، و بالاخره ایجاد ارتباط بهتر و موثرتر با مشتری، به خوبی پاسخ دهد.

فیلیپ وین مانز درباره ی ورود چاپ جوهرفشان به کمپانی زیکون می گوید: «زایکن در جهان به عنوان یک کمپانی پیشرو در فناوری های تونر خشک شناخته می شود. اثربخشی فناوری تونر خشک در جهان اثبات شده است. این فناوری برای چاپ لیبل بسیار کارآمد است و ما به سرمایه گذاری و پیشرفت تکنولوژیک در این زمینه ادامه خواهیم داد. اما باز هم زمینه هایی وجود دارند که در آنها فناوری های جوهرافشان یووی بهتر از هر فناوری دیگری عمل می کنند. کمپانی زیکون با چندین دهه تجربه در تولیدات لیبل و تعهد به برطرف کردن نیاز و خواست مشتری، فناوری Xeikon Panther Technology را طراحی و برای اولین بار در ماشین چاپ Xeikon PX3000 عرضه کرده است.»

ارزش افزوده ی چاپ دیجیتال در دنیای لیبل ها
اینروزها تولیدکنندگان لیبل در سرتاسر دنیا، در روش های چاپ لیبل های خود با هیچ محدودیتی مواجه نیستند. در بخش چاپ سنتی، روش های چاپ فلکسوگرافی، گراوور، لترپرس، افست و اسکرین وجود دارد که هرکدام هم مزیت های خاص خودشان را دارند. در بخش چاپ دیجیتال هم انتخاب ها متنوع است که بسته به ویژگی ها و تناسب کاربرد هرکدام، می شود بهترین فناوری را انتخاب کرد. رایج ترین فناوری های دیجیتال برای چاپ لیبل، چاپ الکتروفوتوگرافی تونر خشک و مایع و همچنین چاپ جوهرافشان یووی ست. از چاپ جوهرافشان پایه آب هم می توان استفاده کرد، هرچند این روش زیاد در چاپخانه های لیبل معمول نیست.

تولیدکنندگان و صاحبان برند، هرروز بیشتر از گذشته به مزیت های چاپ دیجیتال پی می برند. مزیت هایی مثل شخصی سازی و سفارشی سازی لیبل ها، امکان چاپ لیبل ها در نسخه های متنوع و با تیراژ محدود، چاپ با کیفیت بالا و در طراحی های متفاوت و منحصر به فرد، اتوماسیون کامل جریان کاری و اثربخشی بالا در زنجیره ی تامین که به انگیجمنت بیشتر با مشتری و جذب وفاداری او می انجامد.

وین مانز میگوید: «شاید به این دلیل که چاپ دیجیتال، نسبت به روش های سنتی چاپ نسبتا جدیدتر است، اینطور گمان می شود که بهینه سازی جریان کاری یک پروژه ی چاپی، حتما با روش های سنتی بهتر انجام می گیرد. اما اینطور نیست؛ در واقع هیچ روش چاپی ای وجود ندارد که در تمام پروژه های چاپی بهترین عملکرد را داشته باشد. هر پروژه، بسته به نوع و ویژگی ها آن، فناوری خاص خودش را می طلبد.»

هر نوع لیبل بسته به کاربرد آن، ویژگی های زیبایی شناسی و کارکردی خاص خودش را می طلبد. مثلا لیبل یک بطری نوشیدنی نیازی ندارد که نسبت به آسیب ناشی از مواد شیمیایی مقاوم باشد، چون به طور معمول در این گونه محیط ها قرار نمی گیرد. اما این ویژگی برای لیبل محصولات دارویی، آرایشی بهداشتی و محصولات صنعتی، واجب است. لیبل محصولات دارویی حتما باید دارای تمهیدات ضد جعل باشد و لیبل محصولات خوراکی هم حتما باید به گونه ای تولید شوند که برای سلامت انسان مضر نباشند. خلاصه اینکه، هر لیبل بسته به کاربرد و ویژگی های محصولی که قرار است لیبل بر روی آن چاپ شود، ممکن است از فناوری مجزایی برای چاپ استفاده کند.
کمپانی زیکون، بر اساس تحقیقات گسترده و عمیقی که بر روی فناوری های دیجیتال چاپ لیبل انجام داده، میتواند برای هر بخش از بازار لیبل، بهینه ترین فناوری چاپ دیجیتال را از نظر کیفیت چاپ، سرعت چاپ، سازگاری با بسترهای چاپی، حد اطمینان به فرآیند، ویژگی های بصری، مقاومت و پایداری، ارائه و عرضه کند.

لیبل محصولات خوراکی: لیبل محصولات خوراکی به خاطر قوانین و مقررات سختگیرانه مربوط به سلامت خوراکی ها، باید با رعایت دقیق استانداردهای مربوطه طراحی و تولید شود. در مورد امنیت و سلامت لیبل، فناوری تونر خشک نسبت به دیگر فناوری های چاپ دیجیتال بهتر عمل میکند، زیرا در این فناوری، دغدغه ی مهاجرت مرکب و سرایت مواد شیمیایی به محصول خوراکی وجود ندارد. علاوه بر این، فرآیند چاپ تونر خشک از نظر کیفیت چاپی پایدار است و بهترین کیفیت بصری را برای لیبل به همراه می آورد.

لیبل محصولات نوشیدنی: لیبل محصولات نوشیدنی یکی از پررشد ترین زمینه های بازار لیبل محسوب می شود که ویژگی هایی مثل چاپ مرکب سفید مات و جلوه های بصری و لمسی جذاب و منحصر به فرد در آن بسیار مهم است. در این زمینه که به کیفیت چاپ افست نیاز داریم، فناوری تونر خشک بهترین عملکرد را دارد. همچنین در مواقعی که چاپ بر روی بطری های شیشه ای قرار است ویژگی های لمسی با کیفیت بالا داشته باشد، چاپ جوهرافشان یووی پیشنهاد می شود.

لیبل محصولات دارویی: فرآیند تولید لیبل این نوع محصولات، به این خاطر که همیشه با خطر جعل مواجه هستند، با بقیه ی لیبل ها کمی متفاوت است. برای جلوگیری از جعل این محصولات، لیبل محصول حتما باید دارای تمهیدات ضد جعل باشد. برای چاپ ظریف و با جزئیات بالا آنهم بر روی بسترهای خاص و ضدجعل، استفاده از فناوری تونر خشک ضروری است.

لیبل های مقاوم: این نوع لیبل ها معمولا به شکلی تولید می شوند که عمر و ماندگاری بالایی داشته باشند و برای چندین سال مداوم، سالم باقی بمانند. همچنین این لیبل ها برای محصولاتی تولید می شوند که در شرایط محیطی خشن مانند دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین، در معرض نور یووی یا مواد شیمیایی نگهداری می شوند. برای تضمین ماندگاری این نوع لیبل، فناوری جوهرافشان یووی، بهترین گزینه است.

لیبل محصولات سلامتی و آرایشی: در این نوع لیبل ها، نوع بسترهای چاپی و درجه ی ماتی لیبل مهم است. لیبل محصولات آرایشی، بهداشتی و عطرها معمولا بر روی بسترهای ترکیبی چاپ میشوند و باید در برابر رطوبت مقاوم باشند. همچنین برای تامین ویژگی های بصری مانند تمیزی و درخشانی لیبل، نیازمند چاپ سطوح بالایی از رنگ سفید مات هستیم. برای این کار، میتوان از فناوری تونر خشک (برای فراهم کردن کیفیت بصری هم تراز با چاپ افست) و فناوری جوهرافشان یووی (برای چاپ ویژگی های لمسی متمایز و جذاب) استفاده کرد.

لیبل محصولات شیمیایی: این لیبل ها چه برای محصولات صنعتی چاپ شوند و چه برای محصولات مصرفی خانگی، باید در مقابل آسیب های شیمیایی، مکانیکی و نوری مقاوم باشند. برای تولید این نوع لیبل، فناوری جوهرافشان یووی برای ایجاد مقاومت بالا در چاپ و فناوری تونر خشک برای ایجاد کیفیت بصری بالا استفاده می شود.
منبع: pci-mag.com
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.