پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران
دوشنبه14 آذر 1401     Monday, December 5, 2022
نگاهی به کسب و کار فعالان چاپ دیجیتال در سال 1400 ؛

آتش نوسانات نرخ ارز دامن چاپ دیجیتال را هم گرفت/لزوم تامین نیروی انسانی برای واحدهای صنفی

سال 1400، سالی پر از اتفاقات مختلف بوده است؛ عدم افزایش اجرت و دستمزد در میان دست‌اندرکاران این حوزه، نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت بی‌رویه مواد اولیه و ... برخی از رویدادهای مهم این حوزه به شمارمی‌آید

به گزارش خبرنگار ایپینا، کمتر از یک هفته دیگر 1400 به پایان می‌رسد، سالی که با برای دومین سال متوالی جهان درگیر ویروس کرونا بود و بسیاری از کسب و کارها در حوزه اقتصادی آسیب‌های زیادی دیدند.

چاپ دیجیتال نیز مانند بسیاری از رسته‌ها و حوزه‌های کاری، درگیر و دار مشکلات زیادی مثل نوسانات نرخ ارز، کمبود مواد اولیه، همچنین کم کاری شد اما فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه تلاش کردند با همه این سختی‌ها مبارزه کنند و به حیات خود ادامه بدهند.

در آستانه سال 1401 به سراغ تعدادی از فعالان چاپ دیجیتال رفتیم تا درباره شرایط کسب و کار آن‌ها در سالی که گذشت بیشتر بدانیم و چشم‌انداز آن‌ها را در سال پیش رو شاهد باشیم.

مواد اولیه بی‌کیفیت با قیمت بالا
ابتدا دقایقی با حمیدرضا دهقان، مدیر چاپ دیجیتال سپهر به گفت‌وگو نشستیم، او با بیان اینکه ما در زمینه تهیه مواد مصرفی و افت کار با مشکلات زیادی روبرو بودیم، گفت: امسال متاسفانه مواد مصرفی خیلی کم بود و مجبور بودیم از کسانی بار خریداری کنیم که می‌دانستیم اجناس آن‌ها نامرغوب است و گاهی حتی با قیمت‌های دو تا سه برابری اجناس مرغوب آن‌ها را می‌فروختند.

دهقان ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه لمینت ما با کمبود جنس روبرو بودیم و لمینت با کیفیت در بازار خیلی کم بود، در بخش کاغذ هم همین مشکل بود، در حالی که ما قبلا کاغذ کره‌ای با قیمت مناسب تهیه می‌کردیم اما الان مجبور به خریداری کاغذهای چینی درجه دو و سه هستیم.

وی با بیان اینکه معمولا نظارت زیادی هم در حوزه مواد اولیه وجود ندارد، عنوان کرد: از سوی دیگر به دلیل افزایش قیمت‌های مواد اولیه طی سه سال اخیر ما با کاهش حجم سفارشات روبرو بودیم و مشتریان ما خیلی کم شدند زیرا قیمت نمام شده کار خیلی بالا رفته است.
دهقان با طرح این موضوع که قیمت‌ها به نسبت سال 97 تا الان حدود 10 برابر شده است، گفت: من کاغذ کره‌ای را کیلویی سه هزار و 600 تومان خریداری می‌کردم الان کاغذ چینی نامرغوب را به قیمت 33 تا 34 هزار تومان خریداری می‌کنم که نشان‌دهنده 10 برابر شدن قیمت‌ها است در حالی که قیمت دلار سه برابر بوده و افزایش زیادی نداشته است.
وی تاکید کرد: در این زمینه حتی اگر قیمت دلار هم پایین بیاید باز هم فروشندگان کالا و مواد اولیه قیمت‌های خود را کاهش نمی‌دهند و هیچ نظارتی هم از سوی مدیران و مسئولان در این زمینه وجود ندارد.

دهقان همچنین به ریزش شدید مشتری در طول امسال اشاره کرد و گفت: امسال بیش از 50 درصد مشتریان ما کاهش پیدا کردند و این مساله تاثیر زیادی بر کسب و کار ما به  عنوان فعال چاپ دیجیتال داشته است.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره عدم افزایش دستمزد و اجرت کار طی دو سال اخیر نیز توضیح داد: زمانی ما می‌توانیم دستمزدهای خود را در بخش چاپ دیجیتال افزایش دهیم که بازار خوبی داشته باشیم، مشتری‌های زیادی باشند اما الان ما با اجرت دو سال قبل مشغول کار هستیم و تنها 5 درصد رشد داشته است.

به گفته دهقان، این در حالی است که همه هزینه‌های جانبی ما در بخش حقوق، هزینه‌های آب و برق و .. افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین با بیان اینکه نظارت دولت بر واردات اجناس، قیمت‌گذاری ضرورت دارد، عنوان کرد: متاسفانه هیچ معیار مشخصی برای تعیین قیمت ندارد، ما وقتی از کاغذفروش، کاغذ خریداری می‌کنیم باید به ما فاکتور رسمی بدهند اما نمی‌دهند و اگر اصرار کنیم اصلا نمی‌فروشند و همین مساله موجب عدم نظارت بر کار بازار است.

دهقان در پایان یادآور شد: در این میان چاپ دیجیتال از هیچ نوع حمایت و تسهیلات صنفی و دولتی برخوردار نیست، خصوصا در دوران کرونا که با کمبود مشتری روبرو بودیم، نیاز به سرمایه در گردش و نقدینگی داشتیم که متاسفانه نتوانستیم بگیریم.

آینده چاپ دیجیتال در سال 1401 روشن‌تر است
به سراغ سعید منفرد می‌رویم، مدیرفروش شرکت توتالیا. او با اشاره به روند کاری سال 1400 در چاپ دیجیتال، توضیح داد: با توجه به اینکه در این سال قیمت کاغذ و زینک و خیلی از حوزه‌ها افزایش یافت، تیراژها در بخش نشر و تبلیغات و اطلاعرسانی پایین آمد و چاپ دیجیتال روق گرفت.

وی  با طرح اینکه از سوی دیگر اجرت‌ها نیز زیاد افزایش نداشت، افزود: اما از سوی دیگر امکانات فعالان این حوزه همان امکانات از سال‌های 98 و 99 بود و چیز زیادی در حوزه سخت‌افزاری به این بخش افزوده نشد، زیرا قیمت‌ها به صورت ناگهانی بالا رفت.
منفرد با بیان اینکه کاهش حجم سفارشات، برای فعالان چاپ دیجیتال توجیه اقتصادی نداشته است، گفت: چاپخانه‌های دیجیتال کوچک در این شرایط نتوانستند به کار خود ادامه دهند و مجبور به تعطیلی شدند، اما چاپخانه‌های دیجیتالی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کردند توانستند در این شرایط ادامه بدهند و حتی برخی شرایط کاری خوبی دارند.

وی درباره چشم‌انداز چاپ دیجیتال در سال 1401 نیز عنوان کرد: با توجه به افزایش 55 تا 57 درصد نرخ دستمزد، بسیاری از تولیدی‌ها و همکاران ما از این موضوع ناراحت هستند اما نظر من این است که این موضوع موجب رونق در میان چاپ دیجیتال و بسیاری از مشاغل خواهد شد.

به گفته منفرد، زمانی که حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کند به مرور قدرت خریدها نیز افزایش پیدا می‌کند و چرخش بازار روند بهتری داشته باشد و آینده بهتر و روشن‌تری در حوزه چاپ دیجیتال در سال پیش رو متصور هستم.
وی همچنین تاکید کرد: عمده کسانی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند، از اتوماسیون بهتری استفاده می‌کنند و چون اتوماسیون بهتری دارند، نرخ دستمزد کمتری استفاده می‌شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه نرخ دستمزد در چاپ دیجیتال بهتر است پیش‌بینی می‌کنم چاپ دیجتال وضعیت بهتری داشته باشد.

منفرد در پایان صحبت‌های خود ثبات نرخ ارز را یکی از فاکتورهای مهم در بهبود شرایط کسب و کارهای مختلف از جمله چاپ دیجیتال دانست و گفت: یکی از دلایل عدم رونق چاپ دیجیتال طی یکسال اخیر همین نوسانات نرخ ارز بوده که سرمایه‌گذاری را برای فعالان این حوزه سخت کرده است.

تامین نیرو یک مشکل جدی
در گام آخر با محمدرضا شمسایی، مدیر چاپ و نشر پردیس دانش صحبت کردیم، او که از سال 1386 تاکنون در حوزه چاپ و صحافی کتاب در بخش دیجیتال فعال است، درباره کسب و کار خود در سال 1400 گفت: همانطور که می‌دانید کرونا بر همه کسب و کارها از جمله ما تاثیر زیادی داشت و موجب کسادی بازار همچنین تحولات مختلفی شد، اما می‌توانم بگویم که به طور کلی حجم سفارشات ما امسال بهتر بود.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها یکی از مشکلات جدی و اساسی ما در سال جاری بود، افزود: ما امسال مجبور شدیم به خاطر بالا رفتن قیمت مواد مصرفی و مواد اولیه در دو برهه زمانی قیمت‌ها را افزایش دهیم که همین موضوع موجب گلایه مشتریان شد.
شمسایی ادامه داد: شش ماه پیش در اوایل پاییز 40 درصد قیمت‌ها بالا رفت و ما نیز مجبور شدیم تعرفه جدید لحاظ کنیم، در حالی که اوایل زمستان نیز مجددا قیمت‌ها بالا رفت اما برای اینکه مخاطب خود را از دست ندهیم در تعرفه و دستمزدها تغییری ایجاد نکردیم.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات ما این بود که اوایل امسال تعدادی از نیروهای خود را از دست دادیم، گفت: در این میان ما به نیروهای جدید نیاز داشتیم و هرچه تلاش کردیم نتوانستیم نیرویی برای خود پیدا کنیم به طوری که تامین نیرو معضل بزرگی برای ما شد.

شمسایی با طرح این موضوع که در سال‌های قبل معمولا نیروهای جدید خیلی زود جایگزین نیروهای قدیمی می‌شدند، توضیح داد: اما امسال تامین نیرو سخت شده است، البته برای ما بهتر است نیرویی داشته باشیم که با کار آشنایی داشته باشد اما اگر نیروی مبتدی هم پیدا می‌شد استقبال می‌کردیم.

وی تاکید کرد: در این زمینه پیش‌بینی می‌کنم اگرچه بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌های کوچک دچار این معضل شده‌اند اما ممکن است در سال‌های آتی شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ با این مشکل روبرو ‌شوند، در این زمینه حتی با دانشگاه‌هایی که رشته تخصصی چاپ دارند هم ارتباط گرفتیم ولی به نتیجه نرسیدیم زیرا حتی کسانی که کار ندارند، با حقوق پایین هم حاضر نیستند سرکا بیایند و ترجیح می‌دهند در خانه بمانند که البته اصلا خوب نیست.

در پایان باید گفت که چاپ دیجیتال در سال 1400 همانند سایر حوزه‌ها دغدغه‌ها و مشکلات زیادی را تجربه کرد، نگرانی‌هایی از جنس مواد اولیه، تامین قطعات و تعمیرات ماشین‌آلات، تحریم‌ها و نوسانات قیمت ارز و مباحثی از این جنس. فعالان این صنعت با همه دغدغه‌ها اما با امید به روزهای بهتر و شرایط مناسب‌تر فعالیت  خود را ادامه می‌دهند اما اگر دولت فکری به حال مشکلات این حوزه نکند، ممکن است سال آینده با موجی از تعطیلی‌ها و بیکاری‌ها در این حوزه روبرو شویم.
 

دیدگاه کاربران

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به "پایگاه اطلاع رسانی چاپ دیجیتال ایران"است.