پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران
قیمت چاپ مقرون به صرفه

ناشران تمایل دارند تا در مورد آنچه که چاپ می کنند اطلاعات داشته باشند، هر چند ممکن است ندانند که چگونه می خواهند سفارشات را چاپ نمایند. این یک قدم بسیار دشوار در فرایند چاپ یک کتاب یا چاپ یک مجله است و باید تلاش زیادی نمایید تا محتوای چاپی را درک نموده و حق فروش پروژه ها را حفظ نمایید. اینکه بگویید تولید و چاپ مشکل دیگران است سخن ناخوشایندی است.

 

بیش از سی سال است که وجود فناوری کار را برای ایجادکنندگان محتوا آسان نموده تا بتوانند مطالب خود را منتشر نمایند. معرفی فناوری نشر روی دسکتاپ (DtP)، انقلابی در کسب و کارهای گرافیکی به وجود آورد و منجر به اختلالی گسترده و افزایش آگاهی نسبت به همۀ راز و رمزهای صنعت چاپ شد. انقلاب DtP مدیون فناوری بود و البته به این دلیل بود که زمان تغییر در صنایع چاپ و نشر فرا رسیده بود. این تغییر تا به امروز و برای توصیف صنعت گرافیک ادامه داشته و به نقطه ­ای رسیده که ناشران کوچک در انتخاب مدل نشر محدودیتی ندارند و می­توانند توجه بیشتری در صنعت چاپ و نشر را به سمت خود جلب نمایند.

 

نخستین مدل از اپل مکینتاش (Apple Macintosh) که استیو جابز (Steve Jobs) از لحاظ هزینه آن را به دیگر پروژه­ های اپل ترجیح داده بود، آغازگر انقلاب DtP بود. ما بسیار خوش شانس بودیم که استفاده از همه مدل­های مک را تجربه کرده­ایم که به هنگام بوت شدن دستگاه، لبخند دلنشینی از پشت صفحه نمایش­های کوچک تحویل شما می­دادند. ما تا به حال استفاده از زیراکس استار (Xerox Star)، ویندوزها، آیکون­ ها، موس و تکنیک­های نقطه­ یابی که در رابط کاربری گرافیکی دستگاه مک تعبیه شده­اند را بسیار تجربه کرده­ایم. و با ابزارهای صفحه ­بندی و ترکیب­ بندی آلداس پیج میکر (Aldus Page Maker) (اولین نرم­ افزار صفحه ­بندی روی صفحه نمایش) نیز نسبتا آشنایی داریم. به جز اینها اینکه این جعبه کوچک و خندان، یک دستگاه با یک برچسب قیمت جزء بسیاری کوچکی از هزینه­ های سیستم­ های حرفه­ای محسوب می­شد.

 

بخش PostScript در برنامۀ اَدوب (Adobe) بیانگر وجود زبانی یکپارچه در متن و گرافیک است که جریان خروجی واحدی دارند و به یک شکل می­توانند صفحه­ ای را روی صفحه نمایش و چاپگر نشان دهند. و به لطف فونت­های لینوتایپ (Linotype) می­توان صفحات تایپی بسیار درخشانی ایجاد نمود. صفحات را می‌توان با استفاده از برنامۀ اپل لیزر رایتر (Apple LaserWriter) روی صفحه نمایش مشاهده و چاپ نمود که این برنامه اولین چاپگر صفحه نمایش دار است که توانایی چاپ فونت ­ها را با وضوح 300 dpi دارد. ابزار لینوترونیک 300 (Linotronic 300) اولین ابزار حروف چینی سازگار با PostScript برای خروجی‌های 2400 dpi است که برای فیلمبرداری و فیلم­سازی بسیار مناسب است. این پایانی بود بر نشر و چاپ به روش سنتی. فناوری­های DtP موجب بالا رفتن آگاهی­ها شده و همه را تشویق می­کنند تا در ارتباطات خودشان از تایپوگرافی و ترکیب استفاده نمایند. آنها زیرساختی برای آگاهی بیشتر از چاپ و ارتباط منفی آن با حجم چاپ آماده نموده ­اند.

 

امروزه مکالمه بین ناشران و چاپگرها نیاز به توسعه دارد. ناشران این قدرت را دارند تا چگونگی روند سازگاری صنعت چاپ با محیط زیست را تعیین نمایند. به مانند هر یک از خدمات قابل ارائه در صنعت چاپ، برای جهت­ گیری در این صنعت به مشتریان خود تکیه دارند. ناشران می­توانند اعلام نمایند که می‌خواهند نزدیک نقاط توزیع، به امر چاپ بپردازند و برای این کار به چاپگرهایی نیاز دارند که در چرخۀ چاپ از انرژی، آب و مواد کمتری مصرف نمایند و بویژه می­توانند از کاغذهای بازیافتی و جوهرهای بر گرفته از سبزیجات استفاده نمایند و همچنین می­توانند با شرکت­هایی که اتلاف کاغذ در آنها صفر است برای اجرای سیاست ­های امحاء مواد باطله همکاری نمایند. چاپ ماندگار برای ناشران کوچک و بزرگ عملی است و اگر تمایل دارند که قبول کنند چنین رویکردی برآمده از قیمت است، این قیمت، ارزشمند خواهد بود.

منتشر شده توسط ایپینا/paperandprint در تاریخ ۱۳۹۶ دوشنبه ۷ اسفند
کدخبر:4297منبع:ایپینا/paperandprintتاریخ انتشار:۱۳۹۶ هفتم اسفندلینک خبر: http://www.ipina.ir/Pages/News-4297.aspx