پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران غلامرضا شجاع :
هدف ما احیای اخلاق و عقلانیت در اتحادیه است

غلامرضا شجاع کاندیدای گروه پیشرفت و توسعه انتخابات اتحادیه لیتوگرافان تهران با اشاره به اولویت‌های برنامه خود برای حضور در اتحادیه صنفی گفت: از همه کاندیدایی که برای این دوره از انتخابات اعلام حضور کرده‌اند، قدرددانی می‌کنم زیرا همه از افراد خوب و توانمند صنف هستند ولی متاسفانه افراد کمی کاندید شده‌اند و از پیشکسوتان کسی برای کاندیداتوری نیامده است و با جوانانی مواجه هستیم که سابقه حضور در هیات‌مدیره‌ها را ندارند.
 
 
 
 
 
وی افزود: نخستین کاری که پس از اعلام کاندیداتوری خود انجام دادم این بود که یک شورای عقلا تشکیل دادم و از دو هفته گذشته با جمعی از اعضای صنف، متخصصان و پیشکسوتان شورایی پنج نفره تشکیل دادیم و نخستین شعار به عنوان سرگروه پیشرفت و توسعه را احیای اخلاق و عقلانیت انتخاب کردیم.

شجاع با بیان اینکه در سال‌های اخیر اخلاق‌مداری تا حدود زیادی در صنف ما کمرنگ شده است، افزود:‌ این یکی از بزرگترین معضلاتی است که بسیاری از اهالی صنعت چاپ درباره آن شهادت می‌دهند زیرا در سال‌های گذشته که افراد بزرگی چون زنده‌یادها سید علی مدنی و حسن قاسمی در راس اتحادیه بودند و هردو انسان‌های متدین و اخلاق‌مدار بودند و جایگاه خاصی داشتند و هر وقت قرار بود با جناب مدنی در زمان وزارت احمد مسجد جامعی به ارشاد برویم بدون وقت قبلی به دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رفتیم و دیگر اتحادیه‌‌های صنفی نیز احترام ویژه‌ای برای لیتوگرافان قایل بودند.

وی با اشاره به چگونگی روند کاندیدای اصلح و باتجربه برای صنف توضیح داد: در این پروسه دو نفر از هیات مدیره قبلی شامل امیرحسین قاسمی را انتخاب کردیم زیرا فکر می‌کنم چهارسال از عمر او در هیات مدیره قبلی به هدر رفت زیرا فقط از توانمندی‌های وی به عنوان نویسنده صورتجلسه‌های هیات مدیره استفاده می‌شد که با توجه به پیشینه کاری و تحصیلی‌اش چنین رفتاری شایسته او نبود و جفایی بود که به صنف شد زیرا افراد بسیار کمی مثل وی در صنعت چاپ وجود دارد.

شجاع تاکید کرد: برای عدم حضور وی در گروه پیشرفت و توسعه تلاش‌های زیادی شد و درخواست‌های زیادی طرح شد که در این گروه نیاید ولی آقای قاسمی با توجه به پیشینه کاری و حرفه‌ای برخلاف همه حاشیه‌ها این موضوع را قبول نکرد.

وی با بیان اینکه ما با برنامه کارهای خود را در اتحادیه دنبال خواهیم کرد، افزود: ما یک برنامه یازده‌گانه برای خود تدوین کرد‌ه‌ایم و اگر صنف علاقه‌ای به تحول و تغییر سرنوشت خود داشته باشد و به ما اعتماد کند امیدوارم به عقلانیت، ادب و احترام رای بدهند. صنف اجازه بدهند کسانی که امتحان خود را پس داده‌اند بار دیگر به هیات مدیره اتحادیه بیایند و برای آن‌ها کار کنند.

شجاع با اشاره به سابقه فعالیت بیش از چهار دهه اتحادیه لیتوگرافان توضیح داد: با این وجود اتحادیه ما هنوز یک متر جا از خودش ندارد و سال‌ها است که مهمان تعاونی بوده است و از سه سال پیش خواسته‌ایم که یا باید اجاره پرداخت کنند یا از آنجا بروند زیرا اعضای ما یکی نیستند و از ۸۰۰ عضو اتحادیه فقط ۱۹۱نفر عضو تعاونی هستند و همه دارایی و ساختمان متعلق به اعضای تعاونی است و چرا باید به ۶۰۰ نفر دیگر سرویس بدهیم؟

وی یادآور شد: به صنف این قول را می‌دهیم که با کمک اعضا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک یک ساختمان و محل ثابت برای اتحایه لیتوگرافان مهیا کنیم و فکر اساسی کنیم که از این حالت فعلی نامناسب که در دو اتاق ۱۲ متری مشغول کار هستند خارج شوند زیرا این موضوع در شان اعضای اتحادیه ما نیست.

شجاع همچنین درباره ضرورت شفاف‌سازی در تصمیم‌گیری‌ها گفت: گام اول ما شفاف‌سازی امور مالی اتحادیه است و معتقدیم تک‌محوری بودن باید از صنف ما خارج شود زیرا خزانه‌دار اتحادیه الان اطلاعات کافی از امور مالی ندارد و در اختیارش نمی‌گذارند و اگرچه منظوری در کار نیست اما کار خطایی است و اتاق اصناف باید روی این موضوع حساسیت ایجاد کند. هیات مدیره ۵ نفر هستند و همه این افراد یک رای دارند که رای هیچ یک نسبت به دیگری ارجحیت ندارد و هر فردی که رییس می‌شود فقط مسوولیت بیشتری بر دوشش گذاشته می‌شود و باید وقت بیشتری بگذارد.

به گفته وی، متاسفانه در اغلب اتحادیه‌های کشور شاهد این موضوع هستیم که اداره آن‌ها به صورت انفرادی انجام می‌شود و این موضوع از جمله مشکلاتی است که مانع پیشرفت اصناف ما شده است و قول می‌دهم همانطوری که در اتحادیه به صورت گروهی کار می‌کنیم و هیچ کاری بدون مشورت انجام نمی‌شود در اتحادیه نیز چنین روالی جاری و ساری باشد.

شجاع همچنین به دیگر اولویت گروه پیشرفت و توسعه اشاره کرد و گفت: رسیدگی به وضعیت کسب و کار اعضا و پیگیری و رفع موانع آن از جمله کارهایی است که دنبال می‌کنیم و اولویت دیگر ما همگرایی با سایر اتحادیه‌های صنفی صنعت چاپ کشور و ارایه راهکارهای عملیاتی برای عبور از تنگاناهای مقررات صنفی است و مورد دیگر ارایه ساز و کارهای عملی به تصمیم‌گیران دولتی برای زدودن مقررات زاید و تدوین پبش‌نویسی، طرح‌ها و لوایح کاربردی در جهت رونق کسب و کار خواهد بود زیرا یکی از مشکلات اصناف دارند این است که فقط درد خود را می‌گوییم و راهکاری برای رفع آن‌ها ارایه نمی‌کنند.

وی ارج نهادن به حضور بانوان در صنف را دیگر اولویت این گروه دانست و تاکید کرد: تعداد زیادی از بانوان در صنف ما مشغول کار هستند که باید دیده شوند و اگر تمایل داشته باشند این آمادگی در اتحادیه وجود دارد که کمیته بانوان برای آن‌ها تشکیل شود و آن‌ها نیز به مسایل و مشکلات خاص خود در حرفه و شغلشان بپردازند و اتحادیه نیز در حد توان خود به آن‌ها کمک کند.

شجاع در بخش دیگر صحبت‌های خود استفاده بهینه از خرد جمعی از داخل و خارجی در قالب کمیته‌های کارشناسی نام برد و گفت: علاوه بر کمیته‌های کارشناسی در حوزه لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین حتما برای طراح‌ها و تبلیغات و چاپ دیجیتال نیز کمیته‌هایی تخصصی تشکیل می‌دهیم تا عملکرد و فعالیت آن‌ها ساماندهی‌ شده و منظم شود و بحث هدایت سرمایه‌گذاری را در این صنعت جدی بگیریم تا دست‌اندرکاران این حوزه برای سرمایه‌گذاری طبق برنامه جلو بروند.

وی از پرهیز از ورود به مسایل حاشیه‌ای، جناحی و سیاسی به عنوان دیگر اصل این گروه نام برد و افزود: علاوه بر آن توجه به امور رفاهی اعضا و ارایه برنامه‌های عملیاتی برای افزایش سطح رفاه صنف و توجه جدی به آموزش‌های مورد نیاز صنف در قالب دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله برنامه‌هایی است که در یان مدیره اتحادیه جدی گرفته خواهد شد.

غلامرضا شجاع از سال ۱۳۵۸ از خوزستان به تهران آمد و از آنجایی که فوق دیپلم حسابداری داشت در سال 1359 و قبل از شروع جنگ تحمیلی در اتحادیه صنف صحاف به عنوان کمک حسابدار مشغول کار شد و به خانواده صنعت چاپ قدم گذاشت و از جمله افرادی که در آن زمان عضو هیات مدیره صحافان بودند مرحوم حسینعلی متین‌رضا، جناب دلشاد و نعیم میراسکندری بودند.

کمی بعد در سال ۱۳۶۰ به چاپ سیلک علاقه‌مند شد و کتابی در این زمینه خریداری و مطالعه کرد و کم‌کم به تولید خط‌کش چوبی اقدام کرد. پس از تولید خط‌کش‌ها با مشکل چاپ روبرو شد و این موضوع وی را وادار کرد که به سمت چاپ سیلک رفت و مجبور شد این شیوه چاپی را بیاموزد و با استفاده از کمک یکی از تولیدکنندگان در این عرصه وارد شد و حضورش در اتحادیه صحافان کمرنگ شد و از سال ۱۳۶۲ به بعد به صورت حرفه‌ای و تخصصی در حوزه چاپ سیلک وارد شد و در سال ۱۳۶۴ کارگاهی کوچکی خریداری کرد و برای دریافت پروانه کسب به اتحادیه لیتوگرافان رفت که در آن زمان سیدعلی مدنی ریاست اتحادیه را به عهده داشت و از اولین نفراتی بود که بعد از انقلاب توانست پروانه کسب بگیرد.

وی در ادامه فعالیت‌های صنفی خود با حاج حسن قاسمی آشنا شد و ارتباطی برادرانه بین آن‌ها برقرار شد و به پیشنهاد او برای پست بازرس اتحادیه لیتوگرافان کاندید شد و از سال ۱۳۷۴ به عنوان بازرس اتحادیه لیتوگرافان مشغول کار شد. در فاصله سال‌های  ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ به بعد به دلیل برخی اختلاف حساب‌ها و مشکلات مالی که شجاع به آن‌ها پی برده بود و به صنف اطلاع داده بود، به وی پیشنهاد شد که به عنوان مدیرعامل تعاونی فعالیت کند که وی این پیشنهاد را پذیرفت. شجاع همچنین در فاصله سال‌های ۸۲ تا ۸۶ علاوه بر اینکه مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان بود به عنوان عضو هیات مدیره اتحادیه نیز فعالیت می‌کرد و اکنون به درخواست پیشکسوتان و بزرگان لیتوگرافی به حوزه اتحادیه وارد شده است.
منتشر شده توسط ایپینا در تاریخ ۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
کدخبر:4292منبع:ایپیناتاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارم اسفندلینک خبر: http://www.ipina.ir/Pages/News-4292.aspx