English

نزدیک به ده ماه است که جلسات کارگروه کاغذبدون حضور ما تشکیل می شود

آرشیو خبر بازدید: 43 کد مطلب: 5060  
قاضی زاده هاشمی با انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد گفت:

نزدیک به ده ماه است که جلسات کارگروه کاغذبدون حضور ما تشکیل می شود

خانه ملت
سید احسان قاضی زاده هاشمی درباره نابسامانی حوزه کاغذ به عدم دعوت از اعضای مجلس به جلسات کارگروه حل بحران کاغذ انتقاد کرد و گفت: بعد از انتقال این کمیته به زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اینجانب و محمد علی وکیلی به عنوان اعضای مجلس در این کارگروه به هیچکدام از جلسات آن دعوت نشدیم و علیرغم قول وزیر مربوطه برای حل این مساله اما نزدیک به ده ماه است که جلسات بدون حضور ما تشکیل می شود.
۱۳۹۸ شنبه ۲۱ ارديبهشت ساعت 10:13

 نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی افزود : کمیته حل بحران کاغذ عملا نتوانست کاری را در این حوزه انجام دهد و التهاب کنونی بازار کاغذ و اثرات آن بر نمایشگاه کتاب تهران نیز متاثر از همین وضعیت است. 

ارز می گرفتند، کاغذ وارد نمی کردند 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد : در شرایطی که فقط در یک قلم، 26 میلیون یورو ارز به این حوزه تخصیص داده شده ولی اثری در بازار کاغذ نداشته؛ زیرا واردکننده تخصیص گرفته ولی کاغذی وارد بازار نکرده است. 

وی همچنین توضیح داد: در برهه ای ارز می گرفتند ولی کاغذ وارد نمی کردند و پس از آن هم کاغذ با ارز دولتی وارد می شد ولی در بازار و تعدیل آن اثری نداشت. 

عضو کارگروه حل بحران کاغذ تاکید کرد: این محموله های کاغذ یکجا وارد نشده بلکه به مرور بوده؛ یعنی به واردکننده ای ارز دولتی برای واردات کاغذ داده اند اما بعد از آنکه کاغذ وارداتی او اثری در بازار نداشته، دوباره هم به همان فرد دادند. 

قاضی زاده گفت: برخی لیست های خاص در حوزه ارز دولتی برای کاغذ وجود دارد که ما به آن از کانال های دیگر دسترسی پیدا کرده ایم. 

تبانی برخی واردکنندگان با شرکت های خارجی برای گرانتر شدن قیمت کاغذ 

وی همچنین به بخش دیگری از حواشی بازار کاغذ اشاره کرد و توضیح داد: در شرایطی که برای تخصیص ارز دولتی به کاغذ محدودیت وجود داشته، ، قیمت های اعلامی را گران تر ارائه می دادند؛ مثلاً کاغذی که تُنی 700 تا 800دلار بوده، بعضاً در قیمت های جدید و پروفرم های شرکت خارجی به میزان 950 تا یکهزار دلار نرخ خورده است. 

قاضی زاده افزود: این اسناد نشان می دهد که واردکننده با طرف خارجی تبانی کرده تا بتواند گرانتر بفروشد؛ لذا بازار کاغذ دلال محور شده است. 

عضو کارگروه حل بحران کاغذ با اشاره به اینکه دلالان بیش از مخاطبان در حوزه کاغذ ذینفع هستند، گفت: آن چیزی که در این بین به عنوان ملاک مطرح نیست، شرایط و خواست مخاطبان کتاب، دانشجویان، دانشگاهیان، دانش آموزان و مردم بهره بردار در حوزه مطبوعات است که مسئولان باید پاسخگو باشند./ 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :