English

شفافیت هزینه‌ها و درآمد‌ها موضوع مورد تاکید ما در این دوره نمایشگاه است

آرشیو خبر بازدید: 134 کد مطلب: 4991  
قادر آشنا در نشست خبری تصریح کرد:

شفافیت هزینه‌ها و درآمد‌ها موضوع مورد تاکید ما در این دوره نمایشگاه است

تسنیم
قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه کتاب در ‎نشست خبری سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران که با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، ایوب دهقان‌کار رئیس شورای نظارت نمایشگاه و قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه برگزار شد از تاکید و همگرایی وزارت ارشاد با نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: شرایط امروز ما شرایطی بود که باید به سمت صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های نمایشگاه کتاب می‌رفتیم که خوشحالیم این صرفه‌جویی انجام شد و امسال سقف اجرای نمایشگاه به 15 میلیارد تومان رسید.
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ فروردين ساعت 20:31

  ‎نشست خبری سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، ایوب دهقان‌کار رئیس شورای نظارت نمایشگاه و قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه برگزار شد.

 

محسن جوادی در ابتدای این نشست ضمن همدردی با مردم مناطق سیل زده کشورمان، اظهار داشت: هر سال میزبان جوانان و دانشجویان استان‌های لرستان، خوزستان و گلستان در نمایشگاه بوده‌ایم که امیدواریم امسال هم شاهد این حضورشان باشیم.

وی ایران را در زمینه کتاب دارای یک استمرار تاریخی دانست و گفت: نمایشگاه کتاب استمرار شکوه تاریخی کتاب و چیزی بیشتر از یک فروشگاه کتاب است لذا برگزاری چنین برنامه گسترده‌ای مشارکت بخش‌ها و نهاد‌های مختلف را می‌طلبد.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد: تلاش نمایشگاه رواج کتاب و کتابخوانی و کمک به صنعت نشر است. سال گذشته با تحریم ظالمانه آمریکا روبرو بودیم اما با تلاش‌های انجام شده برخی از مشکلات کاغذ و فرآیند تولید کتاب رفع شده است.

جوادی به اضافه شدن یارانه‌ کتاب اشاره کرد و ادامه داد: تقویت صنعت نشر، دیپلماسی فرهنگی با حضور کشور چین به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه، مجموع رویکرد‌های امسال ماست. امسال تلاش شد تصدی‌گری کمتری انجام دهیم و این مسئله را به ناشران واگذار کنیم.

وی گفت: 2 هزار و 400 ناشر با 300 هزار عنوان کتاب در نمایشگاه هستند که از میان 800 ناشر خارجی حدود 140 هزار کتاب را در معرض دید قرار می‌دهند. تاکید داشتیم کتاب‌های جدید عرضه شوند و حمایت ما از کتاب‌های چند سال اخیر خواهد بود که فکر می‌کنم از لحاظ فرهنگی شاهد برنامه‌های خوبی باشیم.

قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه کتاب از تاکید و همگرایی وزارت ارشاد با نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: شرایط امروز ما شرایطی بود که باید به سمت صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های نمایشگاه کتاب می‌رفتیم که خوشحالیم این صرفه‌جویی انجام شد و امسال سقف اجرای نمایشگاه به 15 میلیارد تومان رسید.

وی گفت: شفافیت هزینه‌ها و درآمد‌ها موضوع مورد تاکید ما در این دوره نمایشگاه کتاب بوده است. در بحث هزینه‌ها نیز براساس قانون عمل کرده‌ایم. امسال معاون اجرایی هیچ مانع و مشکلی در مصلی تهران نداشت که این نقطه قوت کار ما بود.

قائم مقام نمایشگاه کتاب به ویژه‌برنامه‌های نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: توجه به محور مقاومت، هجمه به سپاه و سیل مناطق مختلف ایران و حماسه کمک‌های مردمی، در بخش فرهنگی نمایشگاه حتما در نشست‌های گفت‌وگومحور مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

ایوب دهقان‌کار رئیس شورای نظارت نمایشگاه در ادامه این نشست اظهار داشت: در حوزه نظارت نمایشگاه، سه کارگروه اصلی وجود دارد. کارگروه نظارت بر ناشران داخلی، ناشران خارجی و نظارت بر مباحث مالی که به تیم اجرایی کمک خواهند کرد.

وی افزود: سامانه پیامکی 10003851 در شورای نظارت، آماده دریافت نظرات و شکایات مخاطبین است و ما حتماً به پیامک‌ها رسیدگی خواهیم کرد.

دهقان‌کار به یارانه‌ خرید کتاب اشاره کرد و گفت: تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات تخصیص اعتبار بن خرید کتاب انجام دادیم و در این زمینه هیچ مشکلی نداریم. کار یارانه‌ دانشجویان و طلاب دیروز به پایان رسید و نسبت به سال گذشته معادل تعداد سال گذشته ثبت‌نام انجام و مبلغ بن با افزایش 50 درصدی ارائه شد، از طرفی استقبال اساتید و هیئت‌های علمی نیز چهار برابر افزایش داشت.

وی از حضور استارت‌آپ‌های فرهنگی در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد و گفت: امسال بین 50 تا 100 استارت‌آپ فرهنگی در نمایشگاه حضور پیدا خواهند کرد تا فناوری را به کمک صنعت نشر آوریم چرا که کمک به فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

دهقان‌کار درباره بیانیه گام دوم و وظیفه وزارت ارشاد برای جریان‌سازی فرهنگی در این زمینه عنوان کرد: در حال رایزنی و برنامه‌ریزی برای ایجاد زمینه تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب تهران هستیم.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :