English

چرا اسامی ناشران خارجی اعلام نمی‌شود ؟

آرشیو خبر بازدید: 57 کد مطلب: 4981  
فریده خلعت‌بری :

چرا اسامی ناشران خارجی اعلام نمی‌شود ؟

ایبنا
فریده خلعت‌بری معتقد است تعداد ناشران خارجی که امسال در نمایشگاه کتاب بولونیا شرکت کردند کمتر شده چون نمایشگاه کتاب بولونیا گران است و برای آن‌ها صرف نمی‌کند و ترجیح می‌دهند با نصف قیمت، در نمایشگاه کتاب لندن و فرانکفورت شرکت ‌کنند.
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۵ فروردين ساعت 18:33

 

فریده خلعت‌بری در حاشیه نمایشگاه کتاب کودک بولونیا، گفت: امسال تعداد ناشران خارجی که در  نمایشگاه کتاب بولونیا شرکت کردند کمتر شده است و نصف بیشتر ناشران خارجی که من با آن‌ها کار می‌کردم، امسال گفتند در نمایشگاه کتاب بولونیا شرکت نمی‌کنیم.
 
مدیر انتشارات شباویز افزود: از آنجایی که نمایشگاه کتاب بولونیا گران است و برای ناشران خارجی صرف نمی‌کند در آن شرکت کنند، آن‌ها ترجیح می‌دهند با نصف قیمت نمایشگاه کتاب بولونیا، در نمایشگاه کتاب لندن و فرانکفورت شرکت ‌کنند. کمترین متراژی که در این نمایشگاه به ناشران می‌دهند، ۱۶ متر است درحالیکه ناشران می‌توانند در نمایشگاه کتاب لندن یک غرفه یک و نیم متری بگیرند یا در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک غرفه چهار متری بگیرند و کارشان را انجام دهند و این مساله سبب شده از اعتبار نمایشگاه کتاب بولونیا کاسته شود.
 
وی درباره اینکه برخی ناشران غرفه‌های مشترک دارند، گفت: وقتی ناشران فضای مستقل و جای راحت‌تری داشته باشند خیلی تاثیر بیشتری دارد. حتی ناشرانی که گذری هستند و قبلا قرار ملاقاتی نگذاشته‌اند وقتی به طور مستقل در نمایشگاه شرکت می‌کنند حداقل با ناشران دیگر کشورها آشنا می‌شوند و ناشران دیگر می‌آیند و غرفه و کتاب‌های آن‌ها را می‌بینند و سبب معرفی بیشتر آن‌ها می‌شود.
 
خلعت‌بری که سالیان متمادی است در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا شرکت می‌کند، درباره حضورش در پنجاه‌وششمین دوره این نمایشگاه نیز توضیح داد: من هرسال غرفه مجزا داشتم اما امسال در غرفه‌ موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی حضور دارم و یک دیوار در اختیار من قرار داده شده است. امسال به طور متوسط روزانه با بیش از ۱۰ ناشر از کشورهای مختلف قرار ملاقات داشتم و کتاب‌های شباویز را دیدند و من هم برخی آثارشان را دیدم.


وی افزود: امسال با ناشرانی از کشورهای ایتالیا، گواتمالا، برزیل، آلمان، چین، مالزی، فلسطین، ترکیه، فرانسه و اوروگوئه قرار ملاقات داشتم و مذاکراتی صورت گرفت. اما با توجه به اینکه اغلب افرادی که در نمایشگاه‌های بین‌المللی مذاکره می‌کنند، مدیر نشر نیستند و فقط توصیه می کنند و آثار را می‌بینند، پی. دی. اف کارهایی که پسندیده‌اند را می‌گیرند و بررسی می‌کنند و در بهترین شرایط یکسال و نیم طول می‌کشد تا بتوانیم رایت کتابی را بفروشیم.
 

چرا اسامی ناشران خارجی شرکت‌کننده در نمایشگاه کتاب تهران اعلام نمی‌شود؟

این ناشر در ادامه به نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: ازجمله تفاوت‌های بارزی که بین نمایشگاه کتاب تهران با این‌گونه نمایشگاه‌های معتبر خارجی وجود دارد می‌توان به همین مساله اشاره کرد که وقتی می‌خواهیم در نمایشگاه‌های خارجی شرکت کنیم، قبل از برگزاری نمایشگاه لیست ناشران خارجی که می‌خواهند در نمایشگاه شرکت کنند، در سایت نمایشگاه قرار می‌گیرد و ما به راحتی می‌توانیم قبل از برگزاری نمایشگاه، قرار ملاقات‌های لازم را برقرار کنیم و مذاکرات اولیه را انجام دهیم.
 
خلعت‌بری گفت: اما قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، اسامی ناشران خارجی که می‌خواهند در نمایشگاه شرکت کنند به ما اعلام نمی‌شود و به صورت محرمانه با آن برخورد می‌کنند و ما نمی‌دانیم چه ناشری می‌آید تا با او قرار ملاقات تنظیم کنیم. مگر اینکه با ناشری از قبل آشنا باشیم و از طریق خود ناشر مطلع شویم که در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می‌کند یا نه. یا اینکه وقتی نمایشگاه برگزار شد در سالن‌ها راه بیافتیم، ببینیم چه نشری آمده است و آیا کسی که از طرف آن نشر شرکت کرده ناشر است یا یک کارشناس فرهنگی و این مساله سبب می‌شود نتوانیم هماهنگی‌های لازم را از قبل انجام دهیم.

 


اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 سایه بحران کاغذ بر بازار نمایشگاه کتاب تهران ۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ ارديبهشت
2 این کتاب است که دیوار تحریم‌ها را از بین می‌برد! ۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
3 سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور وزیر ارشاد افتتاح شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
4 شفافیت هزینه‌ها و درآمد‌ها موضوع مورد تاکید ما در این دوره نمایشگاه است ۱۳۹۸ جمعه ۳۰ فروردين
5 با اطمینان خاطر اعلام می‌کنم که کارهای نمایشگاه کتاب تهران طبق جدول زمان‌بندی در حال انجام است ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ فروردين
6 چرا اسامی ناشران خارجی اعلام نمی‌شود ؟ ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۵ فروردين
7 راه‌اندازی سیستم متمرکز فروش برای فروش کتاب با قیمت ارز نیمایی ۱۳۹۸ شنبه ۲۴ فروردين
8 نامه اعتراض جمعی از ناشران پزشکی به رئیس نمایشگاه کتاب تهران ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ فروردين
9 امسال مؤسسات نشر وابسته به اعضای هیئت مدیره اتحادیه ها غرفه‌ سر نبش ندارند! ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ فروردين
10 کاهش حضور ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب به دلیل نرخ ارز ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۸ فروردين
11 مدیر کمیته اطلاع رسانی نمایشگاه کتاب تغییر کرد! ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۸ فروردين
12 کتابهای ناشران خارجی رسید ۱۳۹۸ شنبه ۱۷ فروردين
13 افزایش ۵۰ درصدی بن خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب ۱۳۹۸ شنبه ۱۷ فروردين
14 آغاز ثبت‌نام بن‌کارت دانشجویی نمایشگاه کتاب پس از تعطیلات نوروز ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۴ فروردين
15 27 فروردین زمان تحویل غرفه‌های نمایشگاه کتاب به ناشران ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۴ فروردين
16 ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب در مصلی مستقر شد ۱۳۹۸ شنبه ۱۰ فروردين
17 کمیته تیلیغات نمایشگاه کتاب تهران فراخوان داد ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند
18 ارائه استارتاپ‌ها و فناوری‌های جدید در نمایشگاه کتاب تهران ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ اسفند
19 تخفیف ۵۰ درصدی برای کتاب‌های مرجع پزشکی در نمایشگاه کتاب تهران ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ اسفند
20 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۹۹ در شهر آفتاب برگزار می‌‌شود ۱۳۹۷ شنبه ۲۵ اسفند
12


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :