English

از کتاب خوان بودن مردم مشهد تا قول هایی که در حد حرف باقی می ماند

آرشیو خبر بازدید: 112 کد مطلب: 4649  

از کتاب خوان بودن مردم مشهد تا قول هایی که در حد حرف باقی می ماند

ایکنا
نمایشگاه کتاب از آن دست رویدادهای فرهنگی مهمی است که در جامعه امروزی سعی می شود به آن توجه بیشتری شود اما این برگزاری ها باید به گونه ای باشد که مخاطبین هر سال نسبت به سال گذشته حضور پر رنگ تری داشته باشند که در این میان می توان اقدامات بسیار زیادی را انجام داد تا کتاب را که امروز حال و هوای ابری به خود گرفته است، برای مردم به شیوه هنرمندانه ای تبلیغ شود تا جذابیت مطلوب تری به خود بگیرد چرا که در این صورت است که مردم قطعا از اینگونه فضاها استقبال خوبی را خواهند داشت. اگر هم مشهد بتواند از پتانسیل های فرهنگی که تعداد کمی هم نیست، استفاده کند، قطعا می توان شاهد توسعه خوبی در راستای برگزاری اینگونه نمایشگاه ها باشیم اما شاید به نوعی این جریان صورت نمی گیرد و همین امر باعث شده است که فرهنگ مشهد آنگونه که باید دیده و به آن توجهی نمی شود.
۱۳۹۷ شنبه ۱۰ آذر ساعت 12:20

 طی بازدیدی که از بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد داشتیم، سعی بر آن بود سری به غرفه ها بزنیم و حال و هوای این دوره از نمایشگاه را از آن ها جویا شویم. 

این غرفه شاهد اتفاقات خوبی در این دوره از نمایشگاه بوده است 
در ابتدا همانطور که مشغول بازدید و به دنبال غرفه ای برای مصاحبه بودیم، سری به غرفه نشر چشمه، شعبه مشهد زدیم و پای صحبت های مهدی غفاریان، مدیر فروش نشر چشمه در مشهد نشستیم. 

وی در این گفت وگو با بیان اینکه تاکنون هم شاهد استقبال بسیار خوبی بوده ایم، عنوان کرد: در واقع مردم تشنه کتاب خوب هستند و مردم مشهد نیز مردمی کتاب خوان به نظر می رسند و با توجه به اینکه نماینده رسمی نشر چشمه از جایگاه ویژه ای در بین مخاطب خو برخوردار است، شعبه آن در مشهد تقریبا مدت کوتاهی است که آغاز به کار کرده است. خدا را شکر امسال توانست در این نمایشگاه حضور پیدا کند و تاکنون هم ما در این غرفه شاهد استقبال بی نظیر مردم بوده ایم. 

غفاریان گفت: معمولا نشر چشمه در نمایشگاه های استانی شرکت نمی کند به همین دلیل نمی توان مقایسه ای نسبت به سطح کیفی نمایشگاه های دوره های قبل داشت اما به نظر می رسد نمایشگاه امسال تا حدودی از سطح کیفی خوبی برخوردار بوده است؛ البته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز تلاش زیادی در این خصوص داشت که سطح کیفی این دوره از برگزاری نمایشگاه کتاب افزایش یابد. 

مدیر فروش نشر چشمه در مشهد با اشاره به حمایت هایی که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی صورت گرفته و اطلاع رسانی هایی که در این راستا انجام شده است، تصریح کرد: در برخی از مکان هایی که حضور داشته ام تقریبا می توان بیان کرد که تبلیغات محیطی خوبی انجام گرفته بود اما خوشبختانه حمایت مسئولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از غرفه داران و شرکت کنندگان حمایت بی دریغی بوده و تمام تلاش خود را داشته اند که این نمایشگاه به لحاظ کیفی از بالاترین سطح برخوردار باشد و این حجم از استقبال صورت گرفته، نشان دهنده میزان سطح تبلیغات صورت گرفته است. 

مدیر فروش نشر چشمه در مشهد خاطرنشان کرد: در این دوره از برگزاری نمایشگاه کتاب در این غرفه حدود 200 الی 300 عنوان کتاب در حوزه ادبیات خارجی، ادبیات ایرانی، شعر، فلسفه و... ارائه دادیم و در نظر داشتیم کتاب هایی را که مخاطبان خود را دارند و به دنبال این کتاب ها هستند را عرضه و به نوعی بتوانیم نیازهای آنان را برطرف کنیم. 

وی ادامه داد: کتاب هایی مانند جز از کل ، مردی به نام اوه و ریگ روان و... از جمله کتاب هایی با موضوع ادبیات خارجی بودند و همچنین در زمینه کتاب های ایرانی نیز هرس و پاییز فصل آخر سال توانست مخاطب خود را جذب کند و البته مخاطبان خود را از گذشته نیز داشته اند، در حوزه روانشناسی نیز کتاب هنر شفاف اندیشیدن از جمله کتاب های بود که تقریبا همه نسخه های ارائه شده آن به نمایشگاه به اتمام رسید. 

غفاریان با اشاره به افزایش قیمت کتاب نیز تاکید کرد: قطعا بازار نشر کتاب تحت تاثیر گرانی کاغذ قرار گرفته و به طبع نیز کمیابی کاغذ باعث شده، قیمت کتاب افزایش پیدا کند، اما با این وجود درست است که قیمت کتاب برای افراد امر مهمی تلقی می شود و بر روی خرید آن ها تاثیر بسزایی دارد، اما می توان گفت که انتخاب کتاب برای قشر کتاب خوان از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است و این امر باعث می شود که گاها هم به قیمت پشت جلد کتاب توجهی نداشته باشند و تنها هدفشان خرید کتاب مورد علاقه شان باشد. 

وی اضافه کرد: همچنین نشر چشمه برای آذرماه سال جاری حدود 10 عنوان کتاب را روانه بازار خواهد کرد. 

اگر مسئولان نمایشگاه به خوبی برخورد کنند... 
در این بازدید، هریک از بازدید کنندگان به دنبال کتاب مورد نیاز خود بودند و سری به غرفه ها می زدند و اولین کاری که هنگام برداشت کتاب انجام می دادند نگاه به قیمت پشت جلد آن بود. در هیاهوی این بازدید بودیم که سری به غرفه اطلاعات زدیم و با محسن جاویدی مدیر انتشارات اطلاعات پای صحبت نشستیم. 

وی  عنوان کرد: موضوع بسیار مهمی که در این نمایشگاه وجود دارد و از اهمیت ویژه ای هم برخوردار است، برخورد نامناسب مسئولین نمایشگاه با غرفه داران است، در حالی که در این نمایشگاه حتی از شهرها و یا شهرستان های دیگر هم حضور دارند و باید به آن ها توجه ویژه ای شودف اما متاسفانه این امر صورت نگرفته است و حمایت هایشان هم تنها در حد حرف است. 

مدیر انتشارات اطلاعات خاطرنشان کرد: مشهد از پتانسیل خوبی در زمینه کتاب نسبت به شهرهای دیگر برخوردار است اما باز هم تعداد کمی به این امر علاقه دارند و ناشرانی هم که حضور دارند از برگزاری این نمایشگاه به نوعی ناراضی هستند و اغلب به دلیل زیارت امام رضا(ع) برای حضور در این نمایشگاه راهی این شهر می شوند. در حالی که آن ها از برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرهای دیگر راضی هستند چرا که معتقدند مشهد به جهات مختلف از جمله برخوردهای نامناسب از سوی مسئولین و... بسیار ضعیف عمل می کند. 

جاویدی همچنین عنوان کرد: حدود 400 عنوان کتاب در زمینه های سیاسی، تاریخی و ادبیات که اکثرا هم چاپ جدید هستند در این غرفه ارائه شده است. 

در ادامه این بازدید هم با چند تن از بازدید کنندگان صحبت کردیم که تقریبا از نامناسب بودن فضای نمایشگاه، عدم خلاقیت، عدم توسعه نسبت به سال های گذشته و... را دلایلی برای کیفیت نامناسب نمایشگاه عنوان می کردند. 

بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد هم در حالی به کار خود پایان داد که می توانست بهتر از این باشد تا بتواند افراد را جذب کند. چقدر خوب می شود اگر فرهنگ کتاب خوانی را همانطور که دین اسلام به مطالعه، تحقیق، بررسی، کسب علم و... که به نوعی می تواند از طریق آن به مردم خدمت رسانی شود؛ تاکید و مورد توجه قرار گیرد. همچنین مسئولین نیز باید بتوانند بسترهای مناسبی را برای این امر فراهم کنند تا ما هم از این طریق بتوانیم در راستای دین اسلام حرکت کنیم و در مقابل نیز شاهد اتفاقات بهتری در شهر خود باشیم. 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :