English

رونق کسب و کار بخش خصوصی در 12 شهر ایران

آرشیو خبر بازدید: 109 کد مطلب: 4641  
علی اصغر سید آبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

رونق کسب و کار بخش خصوصی در 12 شهر ایران

ایران آنلاین
قرار است کسب و کار فرهنگی و هنری در شهرستان‌ها رونق بگیرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شیوه نامه‌ای خبر داد که به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است و می‌خواهد از راه‌اندازی کسب وکار فرهنگی و هنری بخش خصوصی در شهرهای مختلف حمایت کند؛ شیوه نامه‌ای که برای تمامی شهرهای کشور دعوت عام داده است.
۱۳۹۷ چهارشنبه ۷ آذر ساعت 14:25

 علی اصغر سید آبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی در مورد آن می‌گوید: «اولویت با شهرستان‌هاست در تهران هنوز به نتیجه نرسیدیم چون فضای کار فرهنگی و هنری در شهرستان‌ها کم است، این راهی است که بسرعت فضای فرهنگی وهنری در آنجا گسترش و رونق یابد.» او در خصوص نحوه اجرای این شیوه نامه و حمایت از هنرمندان به «ایران» می‌گوید: «این شیوه نامه دو موضوع دارد. یکی بحث گذرهای فرهنگ و هنر است و دیگری طرح تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاهای قابل تبدیل به فضاهای فرهنگی و هنری است.»

 

او در ادامه در مورد گذرهای فرهنگ وهنر تصریح کرد:«در شهرهای متقاضی، باید اول شهرداری‌ها و ادارات فرهنگ و ارشاد شهرها مکان‌هایی را پیدا کنند که مناسب گذر باشد وخودشان مطالعه وارزیابی کنند که آیا این مکان‌ها قابلیت راه‌اندازی گذر فرهنگ وهنر را دارد یا نه؟ به این معنا که جایی باشد که محل تجمع کسب و کارهای فرهنگی و هنری باشد. کتابفروشی، سالن‌های تئاتر خصوصی و سالن‌های کوچک نمایش فیلم و گالری و فروشگاه انواع هنرهای دیگر را داشته باشد و در کل مجموعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری را داشته باشد.» تاکنون بیش از ۱۲ شهر برای راه‌اندازی گذر فرهنگ و هنر اعلام آمادگی کرده‌اند. او در خصوص دو شهری که پیشقدم این کار شده‌اند، توضیح داد:«دو شهری که اکنون پیشقدم شده‌اند و در حال راه‌اندازی است، شهر یزد و کاشان است. در یزد فضایی که کارگاه‌های حناسابی در آنجا بوده و قبلاً اشتغال داشتند، انتخاب شده است. بیش از 20 کارگاه بوده است. چند تایی که اکنون هم کار می‌کنند آنها را حفظ کرده‌اند. بقیه کارگاه‌ها امکان تغییر کاربری به فضاهای فرهنگی و هنری را دارد و در کاشان دو سه تا از گذرهای قدیمی را انتخاب کردند که تقاضاهایی هم برای کسب و کار شده است.»
 
او در پاسخ به اینکه شهرداری این فضاها را انتخاب می‌کند یا اداره ارشاد می‌گوید: «شهرداری و اداره ارشاد با هم در مورد جا به توافق می‌رسند و ارزیابی می‌‌کنند که در آن شهر آیا امکان دارد که هنرمندان و صاحبان کسب و کار در کنار هم جمع شوند و آیا امکان بازدید‌کننده و خریدار را دارد؟ بعد که ارزیابی کردند درخواست به وزارت ارشاد می‌دهند و اداره ارشاد هم آنجا را بازدید می‌کند که اگر مورد تأیید واقع شد، شهرداری با هزینه خود آن مکان را آماده‌سازی می‌کند و صندوق اعتباری هنر وزارت فرهنگ هم به کسانی که بخواهند در آن گذرها کسب وکار فرهنگی وهنری راه بیندازند، تسهیلات مناسب می‌دهد تا آن را راه بیندازند. اکنون در کاشان در مرحله‌ای است که جا را انتخاب کرده‌اند و شهرداری تقریباً آماده کرده و نزدیک به اتمام است.»
حالا مثلاً نقاشی که فضایی برای فروش آثارش نداشته یا اینکه مجبور بوده برای گذران زندگی‌اش با مبلغ اندکی آثارش را به یک گالری دار بفروشد می‌تواند با حداقل سرمایه‌اش از تسهیلات صندوق هنر استفاده کند و خودش یا صاحب فروشگاهی شود یا آن را اجاره کند و آثارش را به قیمت اصلی آن بفروشد.
 
سید آبادی در خصوص سازو کار این کسب و کار توضیح داد:«هنرمندان و اصحاب فرهنگ باید این فروشگاه‌هایی که در مالکیت بخش خصوصی است ونه شهرداری را یا بخرند یا اجاره کنند و برای آن تسهیلات بگیرند. این تسهیلات به بخش دولتی و نهادهای عمومی تعلق نمی‌گیرد و به بخش خصوصی تعلق می‌گیرد.» او در پاسخ به اینکه آیا این مبلغ درحدی هست که یک هنرمندی با حداقل آورده بتواند کسب و کار راه بیندازد، می‌گوید: «بله. آنقدری هست که کمک کند تا او کارش راه بیفتد اما خود فرد هم باید آورده‌ای داشته باشد یا ممکن است کسی بخواهد سرمایه‌گذاری بزرگ تری کند که بیشتر از این مبالغ باشد چون به آن فضا رونق می‌دهد.»
 
 او در پاسخ به اینکه ضمانت اجرایی و نظارت بر عهده کدام نهاد خواهد بود؟ می‌گوید:«این را معمولاً شهرداری نظارت می‌کند. کسی که از تسهیلات استفاده می‌کند باید یک بازه زمانی به آن اختصاص دهد و شهرداری‌ها اجازه نمی‌دهند کار دیگری انجام دهند.» وی درمورد راه‌اندازی بازارهای روز فرهنگ و هنر افزود: «بحث بازارهای هفتگی فرهنگی وهنر است که صندوق اعتباری هنر در شهرستان‌ها آن را دنبال می‌کند. مثل سه‌شنبه بازار در شهرهای مختلف یک روز از هفته که مناسب است اختصاص پیدا می‌کند به بازار موقتی که آثار فرهنگ وهنر در آن به فروش می‌رسد.»

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 رونق کسب و کار بخش خصوصی در 12 شهر ایران ۱۳۹۷ چهارشنبه ۷ آذر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :