English

تولیدات ناشران کتاب‌های کمک‌ درسی یک بار مصرف است

آرشیو خبر بازدید: 128 کد مطلب: 4633  
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش :

تولیدات ناشران کتاب‌های کمک‌ درسی یک بار مصرف است

ایرنا
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش معتقد است که گروهی از ناشران کتاب‌های کمک درسی بدون توجه به ابعاد تربیتی، کتاب‌هایی تولید می‌کنند که عموما یک بار مصرف بوده و فقط برای آمادگی در کنکور قابل استفاده است.
۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر ساعت 09:28

مهدی نوید ادهم با بیان اینکه دانش‌آموزان این کتاب‌ها را می‌خوانند تا در کنکور قبول شوند و بعد از آن هیچ کارآیی برای فرد ندارد، اظهار داشت: شورای عالی آموزش و پرورش چند اقدام قانونی را از چندین سال قبل به منظور حذف کتاب‌های کمک آموزشی از نظام آموزشی برنامه‌ریزی کرده که اجرایی و عملیاتی شدن آنها می‌تواند زمینه آسیب‌زایی این جریان را به حداقل برساند.


وی تصویب شورای ساماندهی کتاب‌های کمک آموزشی و منابع آموزشی در سال 83 را از جمله این اقدامات عنوان کرد و افزود: پیش‌فرض ما در این مصوبه آن بوده که حضور بخش غیردولتی و آموزشگاه‌هایی که به تولیدات کتاب‌های کمک آموزشی روی می‌آورند در عرصه تعلیم و تربیت هم فرصت و هم تهدید است.


نوید ادهم بیان داشت: این امر، فرصت است اگر بر اساس استانداردهای آموزش و پرورش و تولیداتی باشد که منجر به یادگیری عمیق شده و در حقیقت مکمل و مروج آموزش‌های دستگاه تعلیم و تربیت باشد، اما تهدید است از این منظر که با نگاه سوداگرایانه‌ای که مافیای کنکور دارند، تنها به فکر منافع خود هستند و با تبلیغات دروغین در صدا و سیما سعی می‌کنند پول کلانی از خانواده‌های با توان مالی کم به جیب بزنند.


وی تصریح کرد: مسئولیت این شورا با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و عضویت سازمان‌های ذیربط است و وظیفه دارد استانداردهای مورد نیاز برای تهیه و تولید کتاب‌های کمک آموزشی را که به تائید کارشناسان رسیده است، را در اختیار ناشران و تولیدکنندگان قرار دهد.
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: همچنین بر اساس وظایف این شورا، جشنواره‌ای با مشارکت ناشران و تولیدکنندگان منابع آموزشی به نام «رشد» برگزار می‌شود تا بهترین کتاب‌های کمک آموزشی که با استانداردهای آموزش و پرورش همخوانی دارد، انتخاب و مورد حمایت قرار گیرد و فهرستی از بهترین‌ها در پایان کتاب‌های درسی به معلمان و دانش‌آموزان معرفی شود.


نوید ادهم تصریح کرد: این اقدام با حمایت و استقبال برخی ناشران از زمان تصویب تاکنون همراه بوده به گونه‌ای که هم اهداف آموزش و پرورش را محقق کرده و هم گردش مالی مناسبی برای این ناشران به دنبال داشته است.


وی یادآور شد: اما در این میان عده‌ای از ناشران نیز به ضوابط و استانداردهای مورد نظر شورای ساماندهی کتاب‌های کمک آموزشی و منابع آموزشی تکمین نکردند و آنها همچنان به دنبال این هستند که متناسب با فضای اشتباهی که در روش پذیرش دانشجو با عنوان «کنکور» وجود دارد صرفا مهارت‌های تست‌زنی را به دانش‌آموزان یاد دهند و دانشی در اختیار آنها بگذارند که در کنکور قبول شوند.
نوید ادهم در خصوص اینکه چرا آموزش و پرورش در عرصه تبلیغ کتاب‌های کمک آموزشی استاندارد در فضای رسانه‌ای وارد نمی‌شود نیز توضیح داد: ما تولیدکننده کتاب‌های کمک آموزشی نیستیم بلکه صرفا استاندارد بودن کتاب‌ها را تائید می‌کنیم و این مولفان و ناشران هستند که باید برای تبلیغ کتاب‌های تائید شده اقدام کنند.

 

 


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 تولیدات ناشران کتاب‌های کمک‌ درسی یک بار مصرف است ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :