English

از دعوای انتشاراتی‌ها با شهرداری تا خطر تعطیلی کتابفروشی‌های محلی

آرشیو خبر بازدید: 157 کد مطلب: 4618  

از دعوای انتشاراتی‌ها با شهرداری تا خطر تعطیلی کتابفروشی‌های محلی

ایسنا
احمد مسجد جامعی صبح امروز با حضور در پنجمین سالگرد روز کتابگردی که از ساعت ۷:۰۰ با حضور مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران ، آموزگار، رییس اتحادیه ناشران برگزار شد، در بازدید از خانه کتاب "پیدایش" متعلق به انتشارات پیدایش در خیابان پاسداران و افتتاح آن گفت‌: به مناسبت ۳۰ سالگی آغاز به کار نشر پیدایش این فروشگاه با ۴۰۰ متر فضای مفید در منطقه چهار و در خیابان گلستان پاسداران افتتاح شد.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱ آذر ساعت 11:01

 

 

وی با بیان این که نشر پیدایش جزو ناشران برگزیده است، گفت‌: بیش از ۱۶۰۰ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان و بیش از ۵۰ عنوان کتاب در حوزه کتاب بزرگسالان در این خانه کتاب وجود دارد.

 

مسجد جامعی با اشاره به مصوبه شورای شهر سوم در مورد کتابفروشی‌ها افزود: این مصوبه بسیار سخت بود و هیچ یک از اعضا نمی خواستند به آن رای دهند، چرا که بر اساس آن اگر فردی می خواست  کتابفروشی راه‌اندازی کند، از عوارض تجاری معاف بود و می‌توانست بدون این که کاربری خود را به تجاری تغییر دهد، کتابفروشی را دایر کند.

 

وی با بیان این که برای این مصوبه مقاومت‌های زیادی شد، اظهار کرد: آن زمان جلسات غیر علنی بود و برای تصویب این مصوبه سخت مجبور به لشکرکشی شدیم و از روسای انتشارات خواستیم که به جلسه شورای اسلامی شهر تهران بیایند و به ما کمک کنند تا این مصوبه تایید شود  و سرانجام رای شیبانی تعیین کننده بود و این مهم مصوب شد.

 

در ادامه مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که به دلیل این مصوبه دعوا بین انتشاراتی‌ها و شهرداریها در گرفته است، خاطر نشان کرد: شهرداری معتقد است که فقط انتشاراتی ها شامل این معافیت شده‌اند و ربطی به کتاب فروشی ندارد و این مساله سبب درگیری میان آنها شده است.

 

آموزگار، رییس اتحادیه ناشران نیز، گفت‌: بر اساس مصوبه شورای سوم در مراکز تجاری بزرگ باید ۱۰ درصد فضا به مشاغل مرتبط به کتاب اختصاص داده شود، اما اگر این مهم به تمام کشورها تسری می یافت اتفاقات خوبی در حوزه کتاب رخ می داد.

 

به‌ گزارش ‌ایسنا، در ادامه مسجد جامعی به انتشارات "کامران احمدی" رفت و در حالی که مفاخریان ، شهرداری منطقه ۹ و حاجوی شهردار منطقه هفت را همراهی می‌کرد نسبت به افتتاح کتابفروشی انتشارات کامران احمدی در روز کتابگردی اقدام کرد و گفت‌: انتشارات  کامران احمدی به صورت تخصصی در حوزه کتاب پزشکی فعالیت می‌کند و این‌ در حالی است که در حال‌ حاضر کتاب و متن پزشکی که آگاهی بخش عموم مردم در مورد بیماری‌ها باشد، نداریم و اساسا علم باید به سمت عمومی سازی برود که نرفته است.

 

وی با اشاره به این که پیشنهاد می‌شود که این کتاب‌ها به زبان ساده‌تر برای مردم عمومی سازی شود، افزود: جالب است که علم پزشکی پیشرفت کرده است، اما موجب کاهش دردهای مردم نشده است.

 

در ادامه‌ مجید فراهانی با اشاره به افزایش قیمت کاغذ و اثرات ضد زیست محیطی تولید کاغذ و بریدن درختان، بیان‌ کرد: بهتر است که مطالب کتاب‌ها به زبان ساده دیجیتالی شده و به صورت یک اپلیکیشن بر روی موبایل مردم نصب شود.

 

مسجد جامعی در ادامه به یک کتابفروشی محلی با نام "کمال الملک" در خیابان سهروردی رفت و با اشاره به خطر تعطیلی کتابفروشی‌های محلی، اظهار کرد: مردم هر محله باید حواسشان به کتابفروشی‌های محلی باشند تا بتوانند از آنها حمایت کنند تا آنها نیز به حیات خود ادامه‌ دهند.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :