English

نمایشگاههای استانی کتاب بازنگری می شوند

آرشیو خبر بازدید: 118 کد مطلب: 4564  
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

نمایشگاههای استانی کتاب بازنگری می شوند

ایران آنلاین
اخیراً کتابفروشان شهرستانی با اعتراض به برگزاری نمایشگاه‌های استانی با اشاره به لطمه‌ای که این نمایشگاه‌ها به صنف آنان می‌زند خواستار توقف این نمایشگاه‌ها شده‌اند. نمونه اخیر آن هم اعتراض شدید کتابفروشان اصفهانی بوده است.
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۵ آبان ساعت 09:22

 در برگزاری نمایشگاه استانی کتاب و رونق کار کتاب چند نکته هست که مورد تأکید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ضرورت دارد به آنها اشاره کنم.

مسأله نخست اینکه برگزاری نمایشگاه استانی کتاب در استان‌های مختلف کشور دسترسی مردم به کتاب را بسیار تسریع و تسهیل می‌کند و این تسهیل دسترسی ازجمله مأموریت‌های این وزارتخانه است. از سویی نمایشگاه کتاب با برگزاری برنامه‌های جنبی و نشست‌های فرهنگی و ادبی متعدد بدل به یک رویداد فرهنگی مهم شده است و می‌تواند به گسترش فضا‌های فرهنگی در شهر‌های مختلف ایران کمک کند و نمی‌توان این مسأله مهم را نادیده گرفت.

علاوه بر این‌ها با ارائه تخفیف‌ها و تسهیلات در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب به مردم و فعالان نشر، زمینه‌ ترویج کتاب‌خوانی بیشتر فراهم می‌شود. با این‌ حال نمی‌توان نسبت به اعتراض کتاب‌فروش‌ها نسبت به برگزاری نمایشگاه استانی بی‌اعتنا بود. به اعتقاد من و ناظر بر سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترویج و رشد کتابخوانی می‌توان تمهیدی اندیشید که با حفظ کلیات اجرای طرح برگزاری نمایشگاه کتاب در مراکز استان‌ها، کتابفروش‌ها در آن استان‌ها نیز از عواید مالی و معنوی این رویداد صرفه بیشتری ببرند و اینگونه نباشد که صرفاً ناشران پرشمار فعال در تهران از عواید برگزاری نمایشگاه‌های استانی منتفع شوند.

بهتر است با بازنگری در برخی ضوابط و آیین‌نامه‌ها، مشارکت کنند.


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 نمایشگاههای استانی کتاب بازنگری می شوند ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۵ آبان


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :