English

نوشدارو پس از مرگ سهراب؛ موزه چاپ بالاخره افتتاح می شود

آرشیو خبر بازدید: 170 کد مطلب: 4532  

نوشدارو پس از مرگ سهراب؛ موزه چاپ بالاخره افتتاح می شود

ایبنا/تسنیم
با راه اندازی این مرکز فرهنگی به رشد فکری و علمی دانشجویان این رشته کمک شایانی خواهد شد. این موزه پذیرای مراجعه کنندگان از مقطع دبستان تا دانشگاه است، ضمن آنکه هر بیننده ای از نزدیک فن چاپ کردن را اجرا و لمس خواهد کرد. این بخشی از سخنان اسمعیل دمیرچی از پیشکسوتان صنعت چاپ در شهریور سال 1390 در جریان افتتاح تنها موزه صنعت چاپ کشور در کتابخانه مجلس است، موزه ای که با تلاش های شبانه روزی مرحوم دمیرچی در دوران ریاست رسول جعفریان بر کتابخانه مجلس به بار نشست، ولی ثمردهی بسیار کوتاهی داشت. چرا که با تغییر مدیریت در این کتابخانه موزه چاپ به سرنوشتی دیگر دچار شد.
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ شهريور ساعت 14:35

 دستگاه هایی که دمیرچی روزگاری با صبر و حوصله از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای اروپایی خریداری و به تهران آورده بود، مدت ها در ساختمان قدیم کتابخانه ملی خاک خورد و موجب دلخوری های روزافزون پیرمرد شد، تا جاییکه راه اندازی مجدد این موزه به تنها آرزوی او تبدیل شد. 

پس از اینکه مدت ها دستگاه های چاپ در ساختمان قدیم کتابخانه مجلس خاک خورد و بنا به گفته مرحوم دمیرچی در شرایط نامناسبی قرار داشت، موسسه همشهری در دوره مدیریت پیشین برای ایجاد موزه صنعت چاپ در خود محل مؤسسه اقداماتی کرد، مجموعه ای از دستگاه ها را خریداری و جمع آوری کردند، به همت اسمعیل دمیرچی مؤسس موزه صنعت چاپ مجلس بخشی از دستگاه های موجود در کتابخانه ملی نیز به این فضا منتقل شد. اما موزه چاپ در موسسه همشهری نیز نتوانست ریشه بگستراند چرا که فضای موجود در موسسه همشهری نیز محدود بوده و عملا امکان گسترش موزه فراهم نبود. 

بار دیگر پیشنهاد جدیدی مطرح شد و آن انتقال موزه صنعت چاپ به باغ کتاب و راه اندازی موزه ای در شأن تاریخ چاپ در ایران. دمیرچی دست بکار شد و تلاش های خود برای راه اندازی این موزه و انتقال دستگاه های چاپ موجود در کتابخانه مجلس ، ساختمان قدیم کتابخانه ملی و موسسه همشهری را دوباره آغاز کرد، اما نتوانست نتیجه کار خود را ببیند و در 16 شهریور ماه در سن 85 سالگی دارفانی را وداع گفت. 

اما با مرگ دمیرچی چه برسر تنها موزه چاپ کشور خواهد آمد؟ انتقال این موزه به باغ کتاب متوقف خواهد شد؟ برای پاسخ به این پرسش ها به سراغ برخی مسئولان دخیل در جریان انتقال رفتیم . 

حسینی: قرار بود شهرداری هزینه ساخت را بدهد 

وی در پاسخ به اینکه به لحاظ مکان و فضایی که قرار است در اختیار قرار گیرد، باغ کتاب آمادگی لازم را دارد یا خیر؟ گفت: این جریان برای چند ماه پیش است، اکنون باید این موضوع بررسی شود. 

عارف نیا: پیش نویس اساسنامه موزه چاپ نوشته شده است 

اما امین عارف نیا رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در دوره مدیریت محمدعلی نجفی که پیشنهاد انتقال این موزه به باغ کتاب را داده بود، در این زمینه می گوید: تفاهم سه جانبه ای بین ما، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام شد، حتی پیش نویس اساسنامه ای برای این موزه تهیه شد که مبتنی بر آن تفاهم نامه بود.مرحوم دمیرچی هم جلساتی با کتابخانه ملی داشت. بعد از آن را آقای اوحدی و دوستان کتابخانه ملی در جریان هستند. 

گراییلی: موزه چاپ تا پایان سال در باغ کتاب راه اندازی می شود 

هانیه گراییلی رئیس روابط عمومی و امور بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ماجرا خوش بین است، او می گوید که تمام موافقت ها انجام شده ، نامه نگاری ها تمام شده و ظرف مدت زمان کوتاهی موزه صنعت چاپی که مرحوم دمیرچی انتظارش را می کشید، در باغ کتاب تأسیس خواهد شد. 

وی با بیان این مطلب که انتظار ما این است که تا پایان سال موزه راه اندازی شده باشد، می گوید: جلسات ما با آقای اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مثبت بوده و هیچ مانعی برای راه اندازی این موزه وجود ندارد. 

گراییلی در پاسخ به اینکه چرا مدیرعامل خانه کتاب از اجرایی شدن روند کار بی اطلاع است، گفت: ما کار را با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران پیش می بریم ف ایشان هم موضوع را پذیرفته اند. 

دمیرچی که در سال های پایانی عمرش مدام در حال نامه نگاری با مسئولان فرهنگی برای راه اندازی مجدد موزه چاپ بود ، بارها گفته بود که خون دل خورده است تا این موزه راه بیافتد اما دلش نمی آمد که برود و موزه را در آن وضع ببیند. باید دید تنها آرزوی امعیل دمیرچی پیشکسوت صنعت چاپ پس از مرگش برآورده می شود، یا خیر؟ 


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 نوشدارو پس از مرگ سهراب؛ موزه چاپ بالاخره افتتاح می شود ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ شهريور


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :