English

ایجاد چشم اندازهای جدید در دکوراسیون شیشه ای به واسطۀ چاپ دیجیتال

آرشیو خبر بازدید: 187 کد مطلب: 4406  

ایجاد چشم اندازهای جدید در دکوراسیون شیشه ای به واسطۀ چاپ دیجیتال

ایپینا/Drupa
با رشد و توسعۀ بازار چاپ در حوزه های صنعتی و کاربردی، چاپ به روش های غیرسنتی محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است. صنعت شیشه یکی از بازارهایی است که از این رشد و توسعۀ صنعت چاپ بهره مند شده است.
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۲ تير ساعت 11:23

 

ایجاد چشم­اندازهای جدید در دکوراسیون شیشه­ای به واسطۀ چاپ دیجیتال

صنعت چاپ که شامل چاپ کاربردی و چاپ صنعتی است از خیلی وقت پیش تا کنون به صورت مستمر در حال رشد و توسعه بوده است. دلیل این امر می­تواند گستردگی و تنوع اپلیکیشن­ها و دگرگونی­هایی باشد که در بازار شاهد هستیم. در گزارشی که توسط اسمیترز پیرا (Smithers Pira) و با عنوان "آیندۀ چاپ صنعتی و کاربردی در سال 2022" تهیه شده است پیش­بینی شده که این صنعت از 9/76 میلیارد دلار در سال 2017 به رقم 8/114 میلیارد دلار در سال 2022 خواهد رسید. این رشد صنعت با افزایش قابل توجه در فرایندهای چاپ همراه خواهد بود. این بدان معناست که فرآیندهای چاپ دیگر به مانند فرآیندهای نیازمند نیازمند اقلام اختصاصی نظیر کاغذ، برد و مواد بسته­بندی نخواهند بود. برای مثال ادغام بسیاری از محصولات و اجزاء شیشه­ای با فرآیند چاپ منجر به ایجاد فرصت­های جدید زیادی برای صنعت شیشه در آیندۀ نزدیک خواهد شد. پیش­بینی­ها بر این است که حجم معاملات بازار چاپ روی شیشه تا سال 2022 به رقم 3/1 میلیارد دلار خواهد رسید. این میزان از حجم معاملات با نرخ رشد سالیانۀ 7 درصدری از سال 2017 تا 2022 معادل خواهد بود.

بازار شیشه چاپی: وجود فناوری­های متنوع و چالش­برانگیز

گروه تجاری تیئِم (Thieme) که یکی از تأمین­کننده­های پیشرو در تأمین برخی از این تجهیزات است گزارش داده که تقاضا برای شیشه چاپی و کاربردهای این اقلام نظیر نمایشگرهای شیشه­ای، پنل­های لمسی و اپلیکیشن­های خورشیدی در حال افزایش است. در مقایسه با شیشه­های تخت و کرو که نیازمند نمایشگر چاپی هستند، شیشه­هایی که به آنها اشاره کردیم قابلیت این را دارند که مستقیما چاپ شوند. نیازها به این گونه محصولات شیشه­ای در حوزه­هایی مانند معماری، خودروسازی یا وسایل خانه به طور چشم­گیری در حال افزایش است و برای تأمین این تقاضاها نیز از چندین دستگاه جدید و فرآیندهای مختلف رونمایی شده است.

چاپ چند گذره، مهم­ترین فناوری چاپ برای محصولات شیشه­ای محسوب می­شود. درام­های چاپگرهای چندگذره فقط می­توانند یک نوع جوهر را در زمان معینی توزیع نمایند. این امر نیازمند گذر چندین بارۀ جوهر از درام است تا محصول چاپی به صورت تمام­رنگی چاپ شود. این نوع از چاپ می­تواند بسیار مشکل و چالش­برانگیز باشد. ثبت نوسانات لایه­های مختلف جوهر بسیار دشوار است به خصوص آنهایی که ضخامت لایه جوهرشان بسیار متراکم است. بعلاوه، چالش بعدی قرار دادن لایۀ نازک از شیشه خام در درون دستگاه است. ضخامت این لایه از شیشه غالبا زیر 2 میلی­متر بوده و گاهی اوقات حتی به 100 میکرومتر هم می­رسد و از این رو فرآیند چاپ به مراتب­تر دشوارتر از قبل خواهد شد.

دورنمایی نویدبخش برای آیندۀ فرآیند اینک جتی

روند اخیر نشان می­دهد که چاپ صنعتی و کاربردی در یک سمت و چاپ تجاری و انتشاراتی در سمت دیگر قرار دارند و در جهت مخالف یکدیگر حرکت می­کنند و با کاهش تیراژ چاپ روی کاغذ، تقاضا برای محصولات ساخت و ساز، خودروسازی، الکترونیکی و تولیدی رو به افزایش است. نتیجه اینکه، بسیاری از چاپگرها به سمت بازارهای صنعتی در حال حرکتند تا بتوانند قابلیت­های اصلی خود را به نمایش بگذارند.

در زمینۀ فرایندهای آنالوگ، بازار چاپ اینک جت به شکل چشم­گیری در حال رشد است. محاسبات نشان می­دهند که بازار چاپ تا سال 2023 به رقم 110 میلیارد دلار خواهد رسید. تأمین­کننده­ها با استفاده از جوهرهای جدید، پوشش­ها و مایعات کاربردی توانسته­اند تجهیزاتی با کاربردهای متنوع تولید نمایند که انعطاف­پذیری، چسبندگی و پایداری بالایی را به ارمغان می­آورند. در بخش­هایی از صنعت رو به رشد دکوراسیون نظیر سرامیک­ها، منسوجات و شیشه­ها علاوه بر استفاده از مزایای فرایندهای اینک جتی و سرمایه­گذاری روی آنها، سیستم­های چاپ را با نرم­افزارهای کنترلی ادغام شده­اند.

بعلاوه، مدل­های جدیدی وجود دارند که به ارائه نوآوری­های جدید در این حوزه کمک زیادی کرده و موجب بهبود بهره­وری فرآیندهای موجود می­شوند. برای مثال در ژاپن، شرکت­هایی که به روش سنتی در حال فعالیت چاپی هستند، اقلام الکترونیکی و فرآیندهای چاپی خود را به اشتراک می­گذارند. این روند در جاهای دیگر دنیا دیده نمی­شود و زنجیرۀ تأمین در بخش­های چاپ صنعتی و کاربردی پیچیده­تر هستند. با این حال ژاپن به نقش خود بعنوان یکی از بازیگران اصلی در بازار چاپ واقف است. آگاهی بهتر از این موضوعات در مورد بازیگران عمدۀ این بخش از صنعت می­تواند به آنها کمک کند تا با استفاده از فناوری­های جدید که از سوی تأمین­کنندگان جدید ارائه می­شوند، فرآیند چاپ و دکوراسیون خود را بهبود ببخشند.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :