English

دوره رای دادن به عکس‌های یادگاری گذشته است

آرشیو خبر بازدید: 715 کد مطلب: 4287  
جلال ذکایی با تاکید به نقش اصناف عنوان کرد:

دوره رای دادن به عکس‌های یادگاری گذشته است

ایپینا
جلال ذکایی مدیرکل اسبق دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اگر اتحادیه‌ها به رسالت عملیاتی خود عمل کنند می‌توانند بازویی برای تصمیم‌گیران در مراجع دولتی باشند، گفت: منظور از رسالت عملیاتی به آن معنا است که صرفا به آن چیزی که در قانون ذکر شده است، بسنده نکنند و فراتر از قانون و هرجایی که احساس کردند ممکن از حقی از اعضای صنفی تضییع می‌شود دست بکار شوند و از طریق مشاوران و کمیته‌های تخصصی برای حل آن اقدام کنند.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند ساعت 14:05

 وی با اشاره به اهمیت خرد جمعی در اتحادیه‌های صنفی توضیح داد: اعضای هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی باید با بکارگیری خرد و عقل جمعی در مجموعه در مواقع بحرانی یا زمان بروز مشکلات مختلف راهکارهای لازم را بدهند و حتی تهدیدهای پیش روی صنف خود را قبل از وقوع به تصمیم‌گیران گوشزد کنند و کمک کنند که این تهدید عملیاتی نشود یا با آمادگی در برابر آن بایستند.


ذکایی افزود: انجمن‌ها، تشکل‌ها و اتحادیه‌های صنفی بسیار قوی و موفقی در کشور وجود دارند که با بکارگیری این راهکارها و پیش‌بینی آینده تلاش می‌کنند برای صنف اقدامات خوب و مناسبی انجام دهند و موفق هم بوده‌اند.

وی همچنین درباره لزوم توجه اتحادیه‌های صنف به نقش بانوان در مجموعه‌های خود نیز گفت: زمانی که در اداره کل ارشاد بودم کمتر کسی باور می‌کرد که تعداد زیادی از بانوان در صنعت چاپ به ویژه در بخش پیش از چاپ شامل آماده‌سازی و طراحی و هم لیتوگرافی مشغول کار هستند. بانوانی که با دقت و وسواس ویژه‌ای کار انجام می‌دهند اما کسی به آن‌ها توجه نکرده است. به یاد می‌آورم در نخستین جشن بانوان صنعت چاپ خود اهالی صنف هم باور نمی‌کردند که این میزان بانو در صنف مشغول کار هستند و یک نهاد دولتی آن‌ها را دیده است.

وی تاکید کرد: بخش زیادی از جامعه ما را بانوان تشکیل می‌دهند، به ویژه آن‌هایی که در حوزه‌های فنی و اجرایی حوزه لیتوگرافی، چاپ و صحافی مشغول کار هستند و قاعدتا اگر آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به مشارکت گرفته شوند با توجه به ویژگی‌هایی مثل صبوری، دقت در کار و توقع پایینی که نسبت به مردان در بحث‌های مالی دارند می‌تواند موثر باشد.

ذکایی همچنین در بخش دیگر سخنان خود به لزوم جوابگو بودن هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی نیز اشاره کرد و گفت: دراین زمینه هیات مدیره‌ها نه تنها باید شفافیت مالی داشته باشند بلکه باید شفافیت عملکرد هم داشته باشند و ای کاش این موضوع در اتحادیه‌های ما نهادینه شود تا بدانند پاسخگو بودن صرفا یک ضرورت است و فقط به شعارهای انتخاباتی محدود نمی‌‌شود. آن‌ها باید خود را ملزم بدانند که در بازه‌های زمانی مشخصی مثل سالانه و شش ماه اعضای خود را جمع کنند و گزارش عملکرد اجرایی و مالی خود را ارایه دهند.

به گفته وی، این روزها به دنبال گسترش فضای مجازی و تکنولوژي‌های روز نیازی به تجمع افراد نیست و می‌توانند در قالب گزارش عملکرد سالانه، آن‌ها را بر روی سایت یا کانال تلگرامی خود قرار دهند تا اعضا شفاف و روشن ببینند که ورودی و خروجی مالی اتحادیه چه بوده است و اکنون در چه وضعیت و جایگاهی قرار دارد و هزینه‌هایی که انجام داده به نفع صنف بوده یا در جهت اهداف صنف نبوده است.

ذکایی با بیان اینکه به نظر من پاسخگو بودن مهمتر از بحث شفافیت مالی است، عنوان کرد:  شفافیت مالی عموما در دل پاسخگو بودن است و فراتر از بحث‌های مالی، تشکیل اتاق شیشه‌ای به نفع هیات مدیره و صنف است تا ببینند چه اتفاقی در داخل هیات مدیره رخ می‌دهد تا اگر هم تخلفی شکل گرفت تا چهارسال دیده نشود و از نظرها پنهان باشد.

وی با بیان اینکه افرادی که برای حضور در انتخابات اتحادیه ثبت‌نام می‌کنند افراد باهوشی هستند، گفت: کاندیدایی که دارای برنامه است و برنامه خود را شفاف اعلام می‌کند و برمبنای برنامه خود را در معرض آزمایش و امتحان و پاسخگویی در برابر صنف قرار می‌دهد، نکته مهمی است زیرا صنف متوجه می‌شود با مجموعه‌ای طرف است که دارای چارچوب است که منظومه فکری دارد و بر اساس برنامه جلو می‌رود و آن‌ها نیز می‌توانند بر اساس آن برنامه از هیات مدیره بازخواست کنند.

ذکایی تاکید کرد: دیگر دوره رای دادن به عکس‌های یادگاری گذشته است، امروز دیگر کسی به عکس رای نمی‌دهد بلکه به برنامه، عملکرد و سابقه اجرایی رای می‌دهد و نگاه می‌کنند فردی که امروز یک برنامه ارایه کرده است این برنامه تا چه میزان با عملکرد قبلی‌اش تطابق دارد و آیا می‌تواند برنامه را عملیاتی کند یا اینکه یک شعار است برای اینکه در بحبوبه انتخاباتی رای را از آن خود کند.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 دوره رای دادن به عکس‌های یادگاری گذشته است ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :