English

اولین همایش تخصصی-آموزشی کاغذکتاب بالک برگزار می شود

آرشیو خبر بازدید: 359 کد مطلب: 4260  

اولین همایش تخصصی-آموزشی کاغذکتاب بالک برگزار می شود

ایپینا
اولین همایش تخصصی-آموزشی کاغذکتاب بالک با همکاری شرکت هلمن سوئد روز دوشنبه نهم بهمن ماه در سالن اجتماعات شرکت افست برگزار می شود.
۱۳۹۶ شنبه ۷ بهمن ساعت 11:46

 «کاغذ کتاب» (کاغذ بالک) به کاغذی می‌گویند که برای مطالعه راحت‌تر طراحی شده و قیمت مناسبی دارد. این کاغذ با اینکه متخلخل است، ولی سطحی بسیار صاف و بدون پرز دارد از این‌رو کتاب‌های به وجود آمده از این نوع کاغذ وزن بسیار کمتری نسبت به کتاب‌های ساخته شده از کاغذهای رایج در کشور دارد و همین موضوع، مطالعه و جابه‌جایی آن آسان می‌کند.

از چهار ویژگی اصلی کاغذ «بالک» می توان به این موارد اشاره کرد:

کاغذ در دو رنگ طبیعی کرمی یا طوسی تولید می‌شود. کاغذ بالک دارای رنگ مناسب برای مطالعه (رنگ چوب) است و برای سفید شدن کاغذ از مواد شیمیایی استفاده نشده است. ضخامت کاغذ بالک از کاغذهای عادی بیشتر، اما متخلخل است. فرایند شیمیایی روی آن انجام نشده و به‌صورت مکانیکال تولید می‌شود و در نتیجه دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند. این کاغذ‌های معروف به «کتاب سبز» دارای نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی (FSC) است.
 
گفتنی است این نوع کاغذ در حال حاضر بیشتر از کشورهای اروپایی به بازار ایران وارد می‌شود. در برخی کشورهای آمریکایی و تعداد زیادی از کشورهای اروپایی، بیشتر کتاب‌ها و تقریبا 100 درصد کتاب‌های خطی و رمان روی کاغذ بالک چاپ می‌شود.
 
 تولید این نوع کاغذ در کشور ما که کشوری نیمه‌خشک و تقریبا بیابانی است و جنگل‌ها محدود است، چندان به‌صرفه نبوده و نوعی آسیب به محیط زیست است، اما در کشورهایی مانند کانادا، سوئد و پرتغال که جنگل‌های زیادی دارند، تولید این کاغذ امکان‌پذیر است زیرا درختان قطع شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سیاست‌های تدوین شده به سرعت جایگزین می‌شوند.

حالا شرکت نشر بهشت وارد کننده کاغذ بالک قصد دارد تا با برگزاری سمیناری یک روزه ناشران را با این محصول بیشتر آشناکند.

در این سمینار که با همکاری شرکت هلمن سوئد برگزار می شود به موضوعات زیر پرداخته خواهد شد:


🔸معرفی شرکت هلمن

🔸روند و آینده نشر کاغذی در اروپا

🔸معرفی کاغذ بالکی و استانداردهای زیست‌محیطی

🔸آشنایی با فرآیند تولید کاغذ بالکی 

🔸معرفی روند معرفی این کاغذ در ایران و برنامه‌های آینده

🔸ارائه جدیدترین نمونه‌های کاغذهای بالکی شرکت هلمن

فعالان نشر  برای شرکت در این همایش می توانند با شماره تلفن09199101009 تماس بگیرند. 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :