English

تفاهمنامه، نگران‌کننده نه! تسهیل‌کننده است/ درخواست‌ها با نگاه مساعدت بررسی می‌شوند

آرشیو خبر بازدید: 1084 کد مطلب: 4006  
اختصاصی ایپینا (2)؛

تفاهمنامه، نگران‌کننده نه! تسهیل‌کننده است/ درخواست‌ها با نگاه مساعدت بررسی می‌شوند

ایپینا
پروین نباتی مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگوی اختصاصی با ایپینا ضمن تاکید بر نگاه مساعدتی این دفتر نسبت به درخواست‌ها عنوان کرد: امضا این تفاهمنامه نه تنها نگران‌کننده نیست بلکه آن را باید تسهیل‌کننده‌ دانست.
۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد ساعت 10:54
- از زمانی که زمزمه تفکیک وظایف در حوزه تولی‌گری صنعت چاپ بین دو وزارتخانه پیش آمد، نگرانی‌هایی بین بدنه صنف چاپ ایجاد شد که از جمله این نگرانی‌ها حذف مندرجات ذیل یادداشت فصل 84 و به دنبال آن تبعیت از الزمات و قوانین جدید واردات ماشین‌آلات و همچنین الزامات بعد مسافتی واحدهای صنعتی به عنوان یکی از قوانین وزارت صنعت، معدن و تجارت است، لطفا کمی در خصوص این موارد توضیحاتی را بفرمایید:

اصولا در وزارتخانه برای هر صنعتی به صورت خاص قوانین و دستوالعمل مشخصی وجود ندارد و در واقع قوانین و دستورالعمل ها و ضوابط عموما  به صورت کلی برای کلیه  صنایع تنظیم  شده و  صنعت چاپ هم بعنوان یک صنعت مشمول این قوانین و دستورالعمل ها بوده  و از آنها تبعت می نماید. 
 
 
بعنوان مثال ، ضوابط  استقرار صنعت وجود دارد که بر حسب نوع فعالیت واحدهای  صنعتی ، محدوده های استقرارآنها  مشخص می شودالبته  در خصوص واحدهای صنفی چاپی باید اشاره کنم که واحدهای صنفی  مشمول مقررات بعد مسافت نبوده و در محدوده شهرها  براساس ضوابط مرکز امور اصناف  می توانند فعالیت داشته باشند. 
 
 
در خصوص الزامات واردات ماشین آلات چاپ هم همانطور که شما اشاره گردید امسال با هماهنگی‌هایی که بین دو وزارتخانه و حذف مندرجات ذیل یادداشت فصل 84 از این پس نیازی به مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و به عنوان بخشی از ماشین‌آلات صنعتی ملزم به رعایت ضوابط تعریف شده وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشند.
 

- لطفا در خصوص این الزمات توضیحات بیشتری را بفرمایید. برای مثال اگر کسی بخواهد ماشین افست شیت وارد کند ملزم به رعایت سال ساخت مشخص و یا مجوزهای استاندارد و زیست محیطی است؟ 

در خصوص ماشین آلات نو هر واحد صنعتی که  ایجاد میشود  می‌تواند بر اساس مراحل و چارچوب‌های تعریف شده بعضاً با دریافت تسهیلاتی بانکی یا تامین مالی از سوی خود متقاضی جهت واردات ماشین‌آلات خود اقدام کند. در رابطه با ماشین‌آلات دست دوم مراحل بر اساس رویه فعلی ،  دفتر ماشین‌سازی و تجهیزات  به صورت کلی و در راستای تسهیل در فرایند و فضای کسب و کار عمل نموده  و روش متفاوت و تفکیکی بین ماشین‌آلات چاپ  از ماشین آلات دیگر صنایع وجود نخواهد داشت.
 
 
لازم به توضیح است در حال حاضر در صنعت بسته‌بندی  شرکت دخانیات ماشین‌های چاپ هایدلبرگی وجود دارد  که از ده‌ها سال پیش کار می‌کند و در مقابل ماشین‌آلاتی هم ممکن است ساخت  کشورهای  آسیای شرقی باشد و چند سال بعد مستهلک شوند.  بنابراین با توجه به تنوع ماشین آلات این امکان وجود ندارد که  سال ساخت رسمی اعلام کنیم. 
 
 
با همه‌ی این توضیحات باید گفت امضا این تفاهمنامه نه تنها نگران‌کننده نیست بلکه آن را باید تسهیل‌کننده‌ دانست.
 
- لطفا کمی درباره حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به خصوص دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی اعم از حمایت‌های تعرفه‌ای، تسهیلات بانکی و نظایر آن که شامل زیر مجموعه‌ها می‌شود، توضیحاتی را بفرمایید:

در خصوص امکاناتی که وزارتخانه ارائه می‌دهد باید اشاره نمایم  که این امکانات به هر بخشی از صنعت که مرتبط باشد، پیش از عملیاتی و اجرایی شدن در حوزه سازمان‌های استانی، معمولا در معاونت امورصنایع توسط دفاتر تخصصی بررسی و اولویت‌بندی می‌شود و با اشرافی که در دفاتر تخصصی بر  صنایع تحت پوشش  وجود  دارد ، چارچوبها یا اولویت‌های تخصیص تسهیلات  و یا نوسازی اعلام میگردد.
 

در دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی تاکیدبر اینست  اگر درخواستی ارائه می شود  و با نگاه مساعدت وهمکاری در راستای رفع مشکلات اقدام می شود و نکته حایز اهمیت اینست که  ما در اعمال حمایت‌ها ، کل زنجیره ارزش را در نظر داشته  و تلاش می نماییم  با مدیریت و رویکرد  حمایتی به صورت متعادل کل زنجیره را پوشش دهیم تا آسیبی به صنایع کوچک و پایین دستی هم وارد نشود. این موضوع در حمایت‌های تعرفه‌ای بسیار نمود پیدا می‌کند.
 

به هر حال ممکن است صنعت بالا دستی که کالایی تولید می‌کند که در صنایع پایین دستی قابل استفاده است نیاز به حمایت داشته باشد  که سعی بر اینست  این حمایت طوری اعمال گردد که صنعت پایین دستی را دچار آسیب نکندو حتی الامکان  از روشهای حمایتی که به کاهش هزینه های تولید منتهی میگردد استفاده شود  به عنوان مثال ، در  سال گذشته طی پیشنهادی که این دفتر ارائه و پیگیری و البته نهایی هم شد، حذف مالیات ارزش افزوده مواد اولیه صنعت سلولزی مانند  خمیر کاغذ مطرح گردید . این اقدام حمایتی با کاهش هزینه و کاهش قیمت مواد اولیه   می‌تواند کارکرد  حمایت تعرفه‌ای از محصول نهایی را داشته باشد ، و اثرات افزایش قیمت در حلقه های بعدی زنجیره تولید را نیز نخواهد داشت.
 

- درخصوص تسهیلات بانکی ومعرفی واحدها به بانک تخصصی چگونه عمل می کنید؟

معرفی به بانکها جهت استفاده از تسهیلات نیز به تناسب نوع تقاضا متفاوت می باشد . تسهیلات سرمایه در گردش و بازسازی نوسازی واحدهای صنعتی مربوط به معاونت امور صنایع است که عموما از طریق سازمانهای صنعت معدن و تجارت استانها و در موارد لزوم از طریق دفاتر تخصصی  صورت می پذیرد. البته اگر تسهیلات  در خصوص طرحهای صنعتی   باشد از طریق  معاونت طرح و برنامه انجام می شود. واحدهای صنفی نیز از طریق  مرکز امور اصناف و بازرگانان و  اتاق اصناف از تسهیلات برخوردار خواهند شد.
 
 

- نکته‌ای که وجود دارد این است که صنعت چاپ با تعدد تشکل‌های صنفی رو به رو است که بعضا دچار تشتت‌هایی هم می‌شوند. سوال من این است رابطه وزات صنعت، معدن و تجارت و همچنین اداه کل صنایع شیمیایی و سلولزی با تشکل های غیردولتی چگونه خواهد بود و از نظرات آن‌ها چقدر در برنامه‌ریزی‌ها استفاده می‌کند؟

در حال حاضر در صنایع تحت پوشش این دفتر  بیش از 40 تشکل صنعتی وجوددارد که ارتباط تنگاتنگی با آن‌ها داریم و در تمامی تصمیم‌گیری‌های مهم در قالب برگزاری جلسات و نشست‌ها و یا به صورت مکاتبه‌ای از نقطه نظرات آن‌ها برای بهبود وضعیت موجود استفاده می‌کنیم.
 
 
البته تعدد تشکل‌ها مورد نظر وزارتخانه و این دفتر نیست. ما در حوزه‌های مختلف هم پیشنهاد کردیم تا جایی که امکان دارد تشکل فراگیری تشکیل شود  که بتواند دیگر تشکل‌ها را زیرمجموعه خود داشته باشد و در صنایع دیگر از جمله صنعت پلیمر این تشکل را داریم که با هدایت وزارتخانه قوی‌تر شده است. البته شاید این موضوع در ابتدا با مقاومت تشکل‌های دیگری که  دیرپا و سابقه‌دار هستند مواجه شود ولی برای پیشبرد اهداف صنفی و سازمانی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.این مهم در صنعت چاپ هم باید شکل بگیرد.
 

به هر حال در دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی با تشکل‌ها به خصوص تشکل‌های تولیدی همکاری و تعامل ویژه وجوددارد چرا که این تشکل‌ها کمک‌کننده و سازنده خواهند بود و چه بسا برای آگاهی و شناخت بهتر و تحلیل وضعیت موجود و دستیابی به راهکارهای موثر اجرایی ، به نظرات آن‌ها نیاز خواهیم داشت. رویکرد ما در دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی رویکرد حمایت از تولید است و از نقطه نظرات و همکاری  تشکل‌ها در راستای حمایت از تولید استفاده خواهیم کرد.
 
 
از اینکه فرصت گفتگو را فراهم کردید سپاسگزاری می کنم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.
 

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :