English

دورنمای روشن فراروی صنعت چاپ و بسته بندی/ حمایت از بسته‌بندی صادراتی در بسته‌های 5 گانه اقتصاد مقاوتی

آرشیو خبر بازدید: 1104 کد مطلب: 3999  
اختصاصی ایپینا (1)؛

دورنمای روشن فراروی صنعت چاپ و بسته بندی/ حمایت از بسته‌بندی صادراتی در بسته‌های 5 گانه اقتصاد مقاوتی

ایپینا
پروین نباتی مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت،معدن وتجارت در گفتگوی اختصاصی باایپینا با اشاره به دورنمای روشن و مطلوب صنعت چاپ و بسته‌بندی عنوان کرد: در یکی از بندهای بسته‌های 5 گانه اقتصاد مقاومتی مشخصا به موضوع حمایت از بسته‌بندی صادراتی پرداخته شده که در سال‌های آتی نتایج مثبتی را در پی خواهد داشت.
۱۳۹۶ شنبه ۲۱ مرداد ساعت 10:41

-              از آنجایی که مجموعه وظایف دفتر صنایع شیمیایی سلولزی برای فعالین صنعت چاپ مبهم است، در ابتدا کمی در خصوص ماموریت‌های قانونی این اداره کل توضیحاتی را بفرمایید:

دفتر صنایع شیمیایی سلولزی  به لحاظ جایگاه سازمانی، در وزارت  صنعت ، معدن و تجارت و از دفاتر تخصصی زیرمجموعه معاونت امور صنایع است .

 

یکی از مهمترین مسئولیت‌های این دفتر ، پایش وضعیت صنایع تحت پوشش و ارائه راهکارهای لازم به مراجع ذیصلاح و ذیربط جهت اصلاح سیاست‌‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و همچنین اقدامات حمایتی برای رفع موانع تولید میباشد. صنایع زیر مجموعه این دفتر در چهار گروه اصلی صنایع شیمیایی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمر و صنایع پتروشیمی تقسیم شده اند و در واقع صنعت چاپ زیر مجموعه  گروه صنایع  سلولزی قرار می گیرد .

 

همچنین با توجه به اینکه توسعه صادرات صنعتی در سال‌های اخیر به عنوان یکی از اهداف دولت در دستور کار قرار گرفته است، شناسایی ظرفیت‌های خالی صنعت جهت برنامه ریزی تولید و صادرات  از جمله ماموریت‌هایی است که توسط دفتر شیمیایی و سلولزی پیگیری می‌شود.

 

پشتیبانی از صنایع برای افزایش رقابت‌پذیری از دیگر مسئولیت‌های این مجموعه است که از طریق حمایت تعرفه ای و  سایر روشهای حمایتی صورت می‌پذیرد.

 

با توجه به  اقتصاد مقاومتی به عنوان هدف اصلی دولت در سالهای اخیر، در سال گذشته بخشی از نقدینگی مورد نیاز صنعت جهت تامین سرمایه در گردش در قالب طرح رونق تولید  محقق گردید  در سال جاری نیز برای استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی در کشور ،  طرح های رونق اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است.

 

در دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی علاوه بر همکاری جهت تامین مواد اولیه، با نظارت برفعالیت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و راهبردها و ارائه پیشنهادات، اهتمام  بر بهبود وضعیت صنایع میباشد. لازم بذکر است  این دفتر علاوه بر وظایف ثابت و تعریف شده، ماموریت‌هایی دارد که بنا بر سیاست‌ها و برنامه های سالیانه  دولت تعریف می گردد.

 

-              دورنمای شما از وضعیت صنعت چاپ کشور چیست؟ آیا ارزیابی شما از وضعیت کنونی صنعت چاپ مثبت است؟

در ابتدا باید اشاره کنم صنعت چاپ به دو حوزه صنعتی و فرهنگی تقسیم می‌شود و بخش صنعتی آن به این دفتر مرتبط است صنعت چاپ در سه دهه اخیر پیشرفت های خوب و قابل توجهی داشته و این موضوع در بخش‌های مختلف صنعت که با حوزه صنعت چاپ در ارتباط است کاملا محسوس است. البته هنوز تا وضعیت ایده آل فاصله داشته و جای پیشرفت بیشتر هم وجود دارد. پیشرفت این صنعت هم نیازمند حمایت‌های  وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم مستلزم پشتیبانی مسئولین در وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اگر تفاهمنامه به نتایج کلی هم برسد در حوزه محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نقش نظارتی تاثیر خود را خواهد داشت.

 

در حوزه صنعت چاپ علاوه بر توسعه صنایع تکمیلی، در زمینه مواد اولیه بسته‌بندی هم پیشرفت‌های تحسین برانگیزی صورت گرفته، علاوه بر اینکه در صنایع سلولزی (کاغذ و مقوا) به لحاظ کمی و کیفی پیشرفت وجود داشته ، در حوزه پلیمری هم شاهد گام‌های مثبتی بوده‌ایم.  شاید در سال‌های گذشته فقط فیلم‌های پی وی سی،  پلی اتیلن و پلی پروپیلن در زمینه مواد بسته بندی پلیمری وجود داشت   ولی در سال‌های اخیرتولید فیلمهای پلیمری دیگر ازجمله  BOPP و  BOPET نیز با کیفیت های مطلوب اضافه شده است.

 

لازم به توضیح است صنایع پلیمری مربوطه  نه تنها عمدتا از صنایع تولیدی بزرگ بوده و در شاخص های صنعتی کلان ‌ تاثیرگذار هستند، بلکه در صنایع وابسته مانند  صنعت چاپ و بسته‌بندی هم اثرات بسیار خوبی داشته اند. بنابراین حمایت از تامین مواد اولیه همیشه یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و خواهد بود و در سایر موارد مرتبط با صنعت چاپ هم در واقع به نوعی در راستای سیاست‌ها و برنامه ریزی‌ها اقدامات پشتیانی وحمایتی خود را خواهد داشت.

 

در خصوص دورنمای وضعیت صنعت چاپ و بسته‌بندی، بنظر می رسد  آینده صنعت چاپ و بسته‌بندی با وجود تقویت حمایت‌ها و اقداماتی که پیش از این هم وجود داشته و ادامه هم خواهد داشت، دورنمای روشن و مطلوبی دارد چه بسا با امضا تفاهمنامه بین دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرح مشخص وظایف این دو وزارتخانه این دورنما مشخص‌ترو روشن‌تر نیز خواهد شد.

 

-              با توجه به اشاره شما به تفکیک صنعت چاپ به دو بخش صنعتی و فرهنگی در واقع با امضا تفاهم نامه این سوال پیش خواهد آمد که واحدهای فعال در حوزه چاپ کتاب که فرایندی صنعتی دارند و پروسه تولیدشان یک پروسه صنعتی است آیا زیر مجموعه صنعت نخواهند بود؟

بله،حتما این مجموعه‌ها زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهند بود چه بسا بسیاری از آن‌ها هم در حال حاضر دارای مجوز از این وزارتخانه  هستند.

 

در تقسیم‌بندی که به آن اشاره کردم در واقع چاپ صنعتی هم به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول واحدهایی هستند که مشخصا کار چاپ صنعتی روی سطوح بویژه  فیلم های پلیمری و کاغذ انجام می‌دهند و بخش دوم چاپ  به صورت میان فرایندی در بسیاری از صنایع وجود دارد.

 

-              موضوعی که از سال‌های گذشته هم بوده، بحث عدم وجود تشکل و یا سازمانی واحد برای پشتیبانی و مدیریت صنعت بسته‌بندی کشور است. متاسفانه با وجود نقش تاثیرگذار این صنعت در صادرات غیر نفتی، یکی از ضعف‌های بزرگ ما عدم وجود ساز و کار دولتی برای حمایت از صنعت بسته‌بندی است.

سوال من این است که آیا تا کنون در دفتر شیمیایی و سلولزی به حوزه صنعت بسته‌بندی به صورت مشخص نگاه شده است یا خیر و آیا برنامه‌ای مشخص برای رفع این معضل وجود دارد؟

صنعت بسته‌بندی همیشه مورد توجه خاص دفتر شیمیایی و سلولزی بوده است ولی به هر حال همانطور که مطلع می باشید، صنعت بسته‌بندی به گونه‌ای فرا بخشی است و باتوجه به نوع  مواد بسته‌بندی، موضوع  در دفاتر تخصصی مختلف پیگیری می‌شود. البته باید به این موضوع اشاره نمایم که در وزارتخانه هرگاه گزارش یا برنامه‌ای خاص در ارتباط با حوزه بسته‌بندی مطرح بوده ، مراتب از این دفتر خواسته و  پیگیری شده است.

 

شایان ذکر است در حال حاضر نیز در بسته‌های 5 گانه اقتصاد مقاومتی که مشخصا در یکی از بندهای آن به موضوع حمایت از بسته‌بندی صادراتی پرداخته شده ، این دفتر بعنوان مسئول هماهنگی و اقدام تعیین شده است البته  به هر حال به دلیل گستردگی این حوزه ، هماهنگی با بخش های مختلف ضروری است . به عنوان مثال بخش کیفی آن مربوط به سازمان ملی استاندارد است ولیکن  هماهنگی ها ی مورد نظر  به صورت متمرکزتوسط این دفترانجام خواهد شد که انتظار میرود علاوه بر بهبود وضعیت صادرات، در فعال سازی واحدهای مرتبط با بسته‌بندی هم تاثیرگذار باشد. ضمن اینکه توجه ویژه به بسته بندی صادراتی در بسته های  5 گانه حمایتی اقتصاد مقاومتی نوید بخش اهتمام بیشتر بر این امر و بهبود وضعیت کنونی و شروع برنامه‌ای است که در سال‌های بعد نتایج مثبت آن را شاهد خواهیم بود.

 

 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :