English

صنعت چاپ قم؛ نه شتر، نه مرغ!!

آرشیو خبر بازدید: 581 کد مطلب: 3916  

صنعت چاپ قم؛ نه شتر، نه مرغ!!

چاپ و نشر
چاپ استان قم از دیرباز تاکنون قطب دوم صنعت چاپ در کشور محسوب می‌شود. با توجه به اینکه در سالهای اخیر مشکلات اقتصادی، رکودی، ارزی، ریالی و تورم افسارگسیخته برجامعه حاکم بوده، صنعت نشر استان قم به شدت تحت تاثیر این مشکلات قرار گرفته و چون عمده چاپ قم چاپ انتشاراتی است به همین خاطر، چاپ استان دچار افت و رکود شده است. برای آگاهی مخاطبان گرامی از وضعیت صنعت چاپ در این استان با مجتبی محمودیان، رئیس اتحادیه چاپخانه داران قم گفت و گویی انجام داده که در ادامه به نظرتان می‌رسد.
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير ساعت 10:29
مجتبی محمودیان، رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان قم مهم ترین دلیل کاهش انتشار کتاب را افزایش قیمت کاغذ دانست و اضافه کرد: در سال 92 کاغذ از بند 28 هزار تومان به حدود 90هزار تومان افزایش داشت، به همین خاطر کتاب نیز با افزایش قیمت روبه رو شد. به طور مثال؛ کتاب 15 هزار تومانی به 45 هزار تومان تبدیل شده و با توجه به اینکه افراد کتابخوان عمدتا قشر متوسط جامعه هستند و درآمد محدودی دارند تنها می‌توانند با این درآمد کم به پنج هزینه اولیه زندگی از جمله خوراک، مسکن، پوشاک، درمان و تحصیل بپردازند و کتاب در سبد هزینه خانوارشان نمی گنجد. همچنین توسعه شبکه های مجازی، اینترنت‌های پرسرعت، اسمارت فون ها، تبلت، لب تاب و در آخر فایل‌های دیجیتالی کتاب باعث شده افت شدیدی در تولید کتاب و رکود در صنعت چاپ را شاهد باشیم.

محمودیان در خصوص  وضعیت دستگاه‌های چاپ و تجهیزات چاپی در استان قم اظهار کرد: حدود یک دهه قبل تحولی در صنعت چاپ استان قم رخ داد و آن ظهور چند چاپخانه مدرن در استان بود. چاپخانه داران دیگر هم مجاب به بروزرسانی دستگاه‌ها شدند و اعضا شروع به بازسازی و نوسازی چاپخانه‌های خود کردند. بیشتر دستگاه‌های استان قم بالای 2000 است و ورود ماشین آلات زیر 2000 در استان ممنوع شده است.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان قم انتظار خود را از دولت و وزارت ارشاد اینگونه بیان کرد: زمانی که صحبت از ارائه تسهیلات به صنعت چاپ می‌شود ما را جزو فرهنگ و زمانی که حرف از ارائه معافیت‌ها، بخشودگی‌ها و سایرکمک‌ها می شود ما را زیر مجموعه صنعت محسوب می‌کنند. در واقع بلاتکلیف بین صنعت و فرهنگ مانده‌ایم. با این شرایط از هیچگونه کمک و تسهیلاتی نمی‌توانیم استفاده کنیم و این موضوع ضربه شدیدی را به صنعت چاپ وارد کرده است. در حال حاضر انتظار ما این است که اگر دولت نمی‌تواند زیر بال ما را بگیرد حداقل تیر در بال ما نزنند و اجازه دهند صنعت چاپ با همین منوال حرکت کند. اگر دولت بخواهد با  قوانین حاضر از قبیل: مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، تامین اجتماعی، قانون کار و... پیش رود به زودی شاهد پایان‌کار بسیاری از چاپخانه ها در کشور خواهیم بود.

مجتبی محمودیان درباره آموزش صنعت چاپ در استان قم گفت: در بحث آموزش برنامه‌های خوبی را در نظر گرفتیم و خوشبختانه وزارت ارشاد در این مورد همکاری خوبی را داشتند. یک طرح آموزشی را داشتیم که چندین دوره کلاس‌های خوب و مفید برگزار کردیم. هدف از برگزاری این کلاس‌ها بروزرسانی و افزایش دانش اعضا و علاقمندان به حوزه چاپ بود.

وی اضافه کرد: برنامه های بسیار زیادی را برای صنعت چاپ در استان قم داریم. به عنوان مثال: با همکاری استانداری و شرکت‌ شهرکهای صنعتی، مراحل تبدیل صنعت چاپ استان قم به خوشه صنعت چاپ در دست اقدام است.

محمودیان در پایان گفت: همچنین  تصمیم داریم کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی را ارتقا دهیم و ارتباطمان را با بخش‌های مختلف صنعت چاپ خصوصا چاپ بسته بندی بیشتر خواهیم کرد. در مورد شهرک چاپ هم به صورت جدی پیگیر هستیم و به زودی راه اندازی آن را با قدرت شروع می کنیم؛ در این خصوص جلسات متعددی را با مراجع ذیربط برگزار کرده‌ایم و تصمیم داریم چندین سرمایه گذار بزرگ را به سرمایه گذاری در شهرک چاپ هدایت کنیم.
 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 صنعت چاپ قم؛ نه شتر، نه مرغ!! ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :