English

ارشاد برای حذف مالیات راهکاری ندارد

آرشیو خبر بازدید: 393 کد مطلب: 3909  

ارشاد برای حذف مالیات راهکاری ندارد

چاپ و نشر
احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه لیتوگراف مالیات اصناف هم در بخش مالیات بر ارزش افزوده و هم در بخش تکمیلی به خصوص برای صنعت چاپ را معضل بزرگی دانسته، در ادامه می‌گوید: مالیات بر ارزش افزوده تیر خلاصی است که به بدنه صنعت چاپ زده می شود. در این رابطه پیگیری هایی از سوی رییس اتحادیه چاپ و دیگران انجام گرفته شده است.
۱۳۹۶ يکشنبه ۲۵ تير ساعت 14:38

وی اشاره می کند: صنعت چاپ نسبت به دیگر اصناف با مسایل مالیات بیشتر درگیر شده است. در این مورد جلسات زیادی برگزار شد. طبق قانون صنعت چاپ باید جزو معافیت مالیاتی می بود ولی به هر دلیلی این اتفاق نیوفتاد و هم اکنون مشکلات آن دامنگیر صنف شده است.

ابوالحسنی می افزاید: وزارت ارشاد از مشکلات عدیده صنعت چاپ مطلع است به همین دلیل به کارزار مالیات وارد شده است. ولی متاسفانه مسایل را جدی نگرفته و در تفاهم نامه‌ای که بین دو وزیر ارشاد و اقتصاد امضا شد، اسم یا رد پایی از چاپ دیده نشد. البته در آخرین جلسات، وزیر ارشاد چاپ را یکی از دغدغه های وزارتخانه و خود دانست ولی در عمل شاهد چنین مساله ای نبوده ایم و راسما صنعت چاپ زیر مجموعه ارشاد است. قانون های ارشاد فقط و فقط دست و پا گیر است و در مسایل بسیاری باعث افزایش هزینه‌های صنف شده است.

رییس اتحادیه لیتوگراف می‌گوید: در جلسه ای که با آقای کاراندیش برگزار شد عنوان کردند که در مورد مساله مالیات در امضای تفاهم نامه علی‌رغم سعی و تلاش بسیار نتوانستند به نتایج مثبتی در مورد صنعت چاپ برسند و در ادامه خواستند تا پیگیری‌های لازم را از طریق مجلس و نماینده هایش انجام دهیم.

وی در ادامه بیان می‌کند: جلسه دیگری نیز با حضور آقای مسیحی در مورد مالیات برپا شد که در این جلسه نیز در حد حرف مسایلی مطرح شد و خروجی هم نداشت.  به اعتقاد من اگر صنف کارهایش را خود توسط آقایان احمدی و مسیحی انجام دهد، خیلی قوی تر و بهتر نتیجه خواهد داد تا اینکه ارشاد به عنوان برگ برنده دوره بیافتد که برای صنعت چاپ کاری کرده است! درصورتی که وزارت ارشاد تاکنون نه کاری انجام داده و نه انجام خواهد داد. بارها گفته‌ا‌م که ما از وزارت ارشاد کمک نمی‌خواهیم, ارشاد دست و پای ما را نبندد و مشکلات عدیده برای صنعت ایجاد نکند. ارشاد در مورد مسایلی که به خودش مرتبط است کمکی به صنف نمی کند پس چرا فکر می‌کنی می تواند در بحث مالیات بر ارزش افزوده کاری برای صنعت چاپ انجام دهد؟

نابودی چاپ، نابودی تولید

ابوالحسنی تصریح می کند: قانون مالیات بر ارزش افزوده، از نظر اجرایی خود دارای مشکلاتی است و بزرگترین ضربه را به چاپ وارد آورده است. همه مسئولان می دانند که ایران دچار رکود کامل شده است و تولید کاهش یافته با این حال مالیات ها را افزایش می دهند. با این قوانین مالیاتی و تعیین کردن مالیات های سنگین برای صنعت چاپ، قطعا این صنعت را به نابودی خواهند کشید.

وی در ادامه تاکید می کند: قوانین مالیاتی اشتغال در صنعت چاپ را به ورطه نابودی کشانده است و در آینده دولت باید ده ها برابر هزینه هایی که وزارت دارایی به عنوان مالیات از صنعت به زور می‌گیرد را صرف احیا کردن این صنعت کند تا مجددا صنعت چاپ به نقطه امروز برسد.

وی بیان می کند: کل اصناف با مشکلات مالیاتی دست و پنجه نرم می کنند ولی مشکلات مالیاتی در صنعت چاپ بیشتر نمود دارد. اینکه می گویند می خواهند به صنعت چاپ کمک کنند و قدمی برای رفع مشکلات واحدهای کوچک این صنف بردارند تنها بازی با الفاظ است و در نهایت هیچ چیز عاید این صنف نخواهد شد.

به اعتقاد ابوالحسنی برای خروج از وضعیت فعلی باید قوانین اصلاح شود و بهتر است مسئولیت همه مسایل صنعت به صنف واگذار شود.

وی می افزاید: زیر ساخت های ما مشکل دارد. برعکس کل دنیا که مالیات بر ارزش افزوده را از مصرف کننده نهایی و مرحله به مرحله می گیرند. در اینجا به بهانه تامین بودجه از تولید کننده دریافت می کنند. با این کار به جز اینکه هزینه ها سرسام آور بالا می رود، بازار رقابت نیز خراب می شود.

رییس اتحادیه لیتوگراف با بیان این نکته که صنعت چاپ از پایه های اصلی تولید است، عنوان می کند: برای اینکه اقتصاد یک کشور رشد داشته باشد، صنعت چاپ و بسته بندی آن نیز نیازمند رشد و پیشرفت است. در ایران، زمانیکه از این پایه اصلی تولید، صرف نظر کرده اند، پس  لاجرم به نابودی تولید آن دامن زده‌اند.
 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ارشاد برای حذف مالیات راهکاری ندارد ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۵ تير


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :