English

طلیعه‌ی چاپ در مشهد

آرشیو خبر بازدید: 375 کد مطلب: 3886  

طلیعه‌ی چاپ در مشهد

چاپ و نشر
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران مشهد با اشاره به فعالیت 80 درصد چاپخانه‌های خراسان عنوان کرد: مشهد قطب صنعتی کشور است و اولین شهری است که در آن شهرک صنعتی چاپ و نشر راه اندازی شد.
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۰ تير ساعت 14:02
علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه داران مشهد با اشاره به فعالیت 80 درصد چاپخانه های خراسان گفت: مشهد قطب صنعتی کشور است. در مشهد به دلیل اینکه بازار کار بهتر بوده تعداد چاپخانه ها بیشتر است زیرا بیش از 60 درصد کارخانه های صنایع غذایی، هتل ها و مهمانسراهای کل کشور در مشهد هستند و همچنین می‌توان گفت سالانه 27 میلیون زائر و توریست به مشهد سفر میکنند و این طبیعی است که 80 درصد چاپخانه های خراسان رضوی در مشهد باشند. به طور مثال تربت حیدریه حتی به تعداد انگشتان دست، کارخانه تولیدی ندارد و تا زمانی که خط تولید در شهرستان‌ها فعال نباشد تعداد چاپخانه ها در آنها افزایش نمی یابد.
 

مغانی در خصوص اقدامات لازم جهت نوسازی صنعت چاپ مشهد بیان کرد: مشهد اولین شهری است که در آن شهرک صنعتی چاپ و نشر راه اندازی شد. تاکنون 180 قطعه زمین توزیع شده که بعضی از اعضا کارشان به انجام رسیده و ساختمانشان تمام شده و برخی دیگر در حال ساخت هستند اما در این بین تعدادی از افراد با مشکلات اداری مواجه اند. این افراد از یک طرف باید قسط زمین ها را و از طرف دیگر هزینه ساخت آن را بپردازند. مشکل اینجا است که این ساخت و ساز باید طی یک سال انجام شود اگر نه از طرف شرکت قرارداد آنها لغو می شود همچنین باید ماشین های چاپ و تجهیزات چاپخانه را به روز کنند و بعد وارد شهرک صنعتی چاپ و نشر شوند. متاسفانه در این زمینه هر چه بیشتر تلاش کرده ایم نتیجه‌ی کمتری گرفته ایم گویا صنعت چاپ دچار بی سر و سامانی شده است.
 

در گذشته متولی ما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که طبق قرار قبلی از 21 خردادماه بخش ماشین های چاپ را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار کرد اما تا امروز هیچ تغییری مشاهده نکره ایم.
 

علی مغانی درباره آموزش تخصصی برای کارگران بخش های فنی صنعت چاپ گفت: در سال گذشته بخش آموزش صنعت چاپ در مشهد کلاس های مربوط به  مرکب، اپراتوری، نگهداری، دستگاه و... برگزار کردند که حدود 230 نفر در این کلاس ها شرکت داشتند.
 

در حال حاضر با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه فردوسی 30 نفر از اعضای صنعت چاپ در کلاس‎های MBA که مخصوص مدیریت و بازاریابی است ثبت نام کردند. طبق پیشبینی این افراد یکسال تحت آموزش قرار خواهند گرفت. گفتنی است که 50 درصد هزینه شرکت در این کلاس ها را اداره کل چاپ و نشر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقبل کرده و مابقی طی اقساطی از حضور یافتگان اخذ می شود.
 

رئیس اتحادیه چاپخانه داران مشهد مجهز نبودن چاپخانه ها را دلیل خروج آثار چاپی از خراسان جنوبی دانست و اضافه کرد: این مشکل تنها مختص به خراسان جنوبی نیست بلکه بیشتر استان ها با این مشکل مواجه هستند. به نظر بنده چاپخانه ها باید خودشان را از لحاظ امکانات و ماشین آلات چاپ به روز کنند تا با مشکلات این چنینی روبرو نشوند و تا زمانی که اعضا چاپخانه ها خودشان را به روز نکنند خروج آثار چاپی اتفاق خواهد افتاد.
 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 طلیعه‌ی چاپ در مشهد ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۰ تير


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :