English

خصولتی‌ها کار را بدتر کرده‌اند/ هیچ نهاد دولتی نباید مستقیم و غیرمستقیم مجاز به راه‌اندازی چاپخانه باشد

آرشیو خبر بازدید: 758 کد مطلب: 3855  
در مراسم رونمایی از کتاب "هفتاد مقاله" مطرح شد؛

خصولتی‌ها کار را بدتر کرده‌اند/ هیچ نهاد دولتی نباید مستقیم و غیرمستقیم مجاز به راه‌اندازی چاپخانه باشد

ایپینا
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در مراسم رونمایی از کتاب هفتاد مقاله رباره اقتصاد، تعاون و صنعت چاپ عنوان کرد: اصل ۴۴ به مفهوم خصوصی‌سازی درست اجرا نشده و باید گفت خصولتی‌ها نه تنها کار را بهتر بلکه بدتر کرده‌اند.
۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۴ تير ساعت 08:44

در ابتدای این مراسم غلامرضا امیرزاده با تاکید بر وضعیت نا بسامان فرهنگ و نشر گفت: از آنجا که صنعت چاپ و نشر در ارتقای فرهنگ نقش بسزایی دارد، باید برای پیشرفت روزافزون آن تلاش کنیم لذا در این راستا جا دارد از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همکاری با صنعت چاپ تشکر ‌کنم.

 

در ادامه مراسم بهبهانی یکی از روزنامه‌نگاران پیشکسوت نیز با اشاره به هم پوشانی فرهنگ و صنعت چاپ عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر صنعت چاپ و مطبوعات در بدترین وضعیت و در رکود به سر می‌برند که عامل آن چیزی جز بی مهری مسئولان نیست.

 

انصاری‌پور رییس تعاونی چاپخانه‌داران استان اصفهان با اشاره به اینکه صنعت چاپ استان‌ها در میان نیازهای فرهنگی مغفول مانده است، عنوان کرد: وزه گسترده وظایف و مسوولیت‌های وزارت ارشاد باعث شده تا صنعت چاپ کمرنگ دیده شود و این کمرنگی در استان‌ها بیشتر است که باید رفع شود.

 

وی همچنین افزود: در خصوص بحث مالیات بر خلاف سالهای گذشته که سلیقه‌ای عمل می‌شد خوشبختانه به همت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نشستی که با مدیران مالیات انجام شد با شفاف‌سازی، مشکل مالیات بر ارزش افزوده که از چاپخانه‌های دیجیتال گرفته می‌شد، سرانجام حل شد بنابراین ما برای حل مشکل صنعت چاپ باید آن را به یک صنعت بزرگ تبدیل کرده و ظرفیت‌های آن را به مسوولان معرفی کنیم. امیدوارم روزی برسد که یک همایش ۱۰ هزار نفری با حضور اهالی چاپ در ورزشگاه آزادی برگزار کنیم.

 

حمید قبادی ، مشاور معاونت هنری وزارت ارشاد نیز یکی دیگراز سخنرانان این مراسم بود که در ادامه با تاکید بر عدم تغییر ماهیت دولت‌ها گفت: تغییر ساختارماهیت دولت‌ها بسیار سخت و دشوار است بنابراین ما باید تلاش کنیم ظرفیت‌های نهادهای غیردولتی را افزایش دهیم. اینکه منتظر باشیم تا دولت به تنهایی مشکلات را حل کند درست نیست و قطعا هم اتفاق نمی‌افتد.

 

وی همچنین با اشاره به عدم وابستگی صنعت چاپ به دولت اظهار داشت: سرمایه‌های صنعت چاپ توسط برخی از نهادهای دولتی هم‌اکنون در حال احاطه شدن و اقتصاد محدود صنعت چاپ رو به خاموشی است در حالی که هیچ نهاد دولتی نباید مستقیم و غیرمستقیم مجاز به راه‌اندازی چاپخانه باشد.

 

قبادی  در ادامه گفت: اصناف حوزه چاپ و نشر باید خودشان را قدرتمند کنند و نباید برای بحث‌هایی همچون اجرای تعرفه و مشکل کاغذ به سمت تکدی حرکت کنند. امروز بیش از ۱۰ اتحادیه و انجمن در تهران در حوزه نشر فعال هستند اما اتحاد وجود ندارد و وحدتی هم بین این انجمن‌ها نیست.

 

احمد پژمان‌فر (رییس کمیسیون فرهنگی مجلس) با اشاره به اینکه امروز اقتصاد تک محصولی پاسخگو نیست، گفت: زمانی دولت نفت می‌فروخت و همه کار‌ها را با آن انجام می داد اما درآمدی که وارد دولت شد باعث شد تا بدنه دولت بزرگ‌تر شود و اگر این روند ادامه پیدا کند نه تنها دولت نمی‌تواند کشور را اداره کند بلکه حتی کفاف هزینه‌های خودش را نیز نمی‌دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه امروز بیش از ۸۰ درصد بودجه کشور، بودجه جاری‌ است و ۲۰ درصد عمرانی عنوان کرد: باید تلاش کنیم که با همکاری هم دولت تبدیل به یک دولت چابک و حامی و ناظر شود و بجای رقابت با بخش خصوصی حامی این بخش شود.

 

پژمان‌فر ادامه داد: متاسفانه امروز در صنعت چاپ اجازه حرکت داده نمی‌شود که بخشی از آن متوجه دولت است زیرا با سرمایه‌ای که دارد به سمت تاسیس چاپخانه‌هایی حرکت می‌کند که مانند آن در بخش خصوصی وجود دارد.

 

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به عدم اجرای درست اصل ۴۴ اظهار داشت: شرکت‌ها و موسسات به جای آنکه به بخش خصوصی داده شوند به بخش خصولتی تحویل داده شده‌اند. این وضعیت نه تنها کار را بهتر نکرده بلکه بد‌تر هم کرده است زیرا ما شرکت‌ها را به نهادهایی داده‌ایم که تخصص آن کار را ندارند به طور مثال پالایشگاه نفت را به نهادی دادیم که هیچ تخصصی در رابطه با آن ندارد.

 

وی با اشاره به اهمیت نقش مردم در اقتصاد گفت: تاریخ انقلاب ثابت کرده است که هر موقع بحران بزرگی بوجود آمده این کمک مردم بوده است که توانسته مشکلات را حل کند و امروز نیز می‌توانیم روی کمک مردم حساب کنیم.

 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :