English

چاپ دیجیتال با رکود مواجه است/ رونق چاپ دیجیتال زیر سایه وزارت ارشاد

آرشیو خبر بازدید: 964 کد مطلب: 3632  

چاپ دیجیتال با رکود مواجه است/ رونق چاپ دیجیتال زیر سایه وزارت ارشاد

ایپینا
با نزدیک شدن به زمان برگزاری هفتمین دوره از نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی با "علیرضا ابوطالبی" مدیرعامل شرکت آریا سیستم زرین در خصوص روند و رشد چاپ دیجیتال به گفتگو نشسته‌ایم.
۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت ساعت 14:51

ابتدا ضمن معرفی خودتان، بفرمایید در چه حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستید؟

علیرضا ابوطالبی مدیرعامل شرکت آریا سیستم زرین هستم و 15 سال است که در حوزه چاپ فعالیت می‌کنم. حوزه کاری ما در این شرکت در رابطه با فروش و خدمات پس از فروش دستگاه‌های دیجیتال برند کونیکا مینولیتا است که عمدتا هم دستگاه‌های صنعتی و سرعت بالا است. در کنار آن واردات قطعات دستگاه‌های چاپ دیجیتال را هم به صورت تخصصی در این زمینه انجام می‌دهیم.

 

با توجه به حوزه فعالیت تان، وضعیت کسب و کار چاپ دیجیتال در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شرایط اقتصادی کشور در سال‌های اخیر تمام صنایع را با رکود مواجه کرده است و چاپ دیجیتال هم مستثنی از این بازار نا به سامان نیست. از آنجا که تمامی صنایع و کسب و کارها به صورت یک چرخه به هم متصل هستند، تغییر و تحول یکی بر دیگری تاثیرگذار است و آن را هم دچار تحول و دگرگونی می‌کند برای مثال امروزه در حوزه تبلیغات ما شاهد رشد شبکه‌های اجتماعی و در مقابل افت چاپ دیجیتال رو به رو هستیم همانطور که در صنعت نشر با آمدن کتاب‌های الکترونیکی با کاهش و افت کتب چاپی مواجه شدیم البته این بخشی از مشکلات ما در صنعت چاپ دیجیتال است.

 

روند و رشد بازار چاپ دیجیتال را در دنیا چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا ما شاهد این تحولات در ایران هم هستیم؟

فضای چاپ دیجیتال در دنیا کاملا متفاوت از ایران است. در این سال‌های اخیر ما شاهد پیشرفت بسیار زیاد چاپ دیجیتال در دنیا بوده‌ایم چه بسا در حال حاضر دستگاه‌هایی تولید شده است که به لحاظ کیفیت با چاپ افست برابری می‌کند البته شاید به لحاظ هزینه‌ای قابل مقایسه نباشد اما برای کارهای فوری و تیراژ پایین بسیار کاربردی است و این در حالی است که به دلیل شرایط اقتصادی و رکود حاکم بر بازار این پیشرفت در ایران حاصل نشده است. متاسفانه در ایران به دلیل عدم توان خرید ماشین‌الات به روز، دستگاه‌های دست دوم کشورهایی مثل آمریکا، اروپا و ژاپن خریداری می‌شود که این موضوع امکان پیشرفت و دستیابی به تکنولوژی را به صفر می‌رساند.

 

آینده چاپ دیجیتال در ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این وضع بهتر خواهد شد؟

هیچ چیز قابل پیش بینی نیست چرا که همه چیز بستگی به اوضاع اقتصادی کشور دارد. همانطور که پیش از این اشاره کردم صنایع به صورت یک چرخه با هم در ارتباط هستند بنابراین شرایط اقتصادی هر کدام دیگری را هم تحت الشعاع قرار می‌دهد. زمانی که یک شرکت به لحاظ مالی دچار افت و مشکل می‌شود اولین کاری که می‌کند این است که هزینه‌های خود را کاهش می‌هد مثلا تبلیغات چاپی خود را حذف می‌کند بنابراین آینده را نمی‌توان پیش بینی کرد.

 

آیا راهکاری برای بهبود وضعیت موجود در چاپ دیجیتال دارید؟

به نظر من چاپ دیجیتال زمانی رونق می‌گیرد که مثل سیستم چاپ افست زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد چراکه الزام اخذ مجوز از یک وزاتخانه باعث می‌شود افرادی که صلاحیت راه‌اندازی یک حرفه را دارند وارد آن بازار شوند. در حال حاضر شاهد هستیم افراد با یک سرمایه حداقلی به راحتی یک دفتر فنی تاسیس می‌کنند. وقتی افراد نا آگاه وارد یک حرفه می‌شوند قیمت بازار را دچار مشکل می‌کنند و باعث می‌شوند رقابت ناسالمی در بازار شکل بگیرد. بنابراین من معتقدم اگر مجموعه‌ای مثل وزارت ارشاد متولی این صنف شود بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

 

با توجه به حضور شما در هفتمین نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی آیا در این دوره از نمایشگاه، دستاورد جدیدی را ارائه خواهید داد؟

با توجه به شرایط اقتصادی و به دلیل اینکه بازار موجود کشش استفاده از تحولات و تکنولوی‌ها را ندارد برنامه رونمایی از دستاورد جدید و خاصی را نداریم. برنامه‌ا‌ی که برای نمایشگاه امسال در نظر داریم تمرکز بر دستگاه‌های صنعتی سیاه و سفید کونیکا است. پیش از این ما در زمینه دستگاه‌های رنگی فعالیت می‌کردیم ولی با توجه به کیفیت و کم هزینه بودن دستگاه‌های سیاه و سفید صنعتی، در این بخش هم فعالیت می‌کنیم.

 

  هفتمین نمایشگاه چاپ دیجیتال ونشررومیزی از دوم تا پنجم خردادماه از ساعت 10 صبح تا 18 در بوستان گفتگو میزبان علاقمندان خواهد بود.

 

 

 


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :