English

بزرگداشت اسمعیل دمیرچی، پیشکسوت صنعت چاپ برگزار شد

آرشیو خبر بازدید: 1095 کد مطلب: 3492  
با حضور مسئولان کتابخانه ملی؛

بزرگداشت اسمعیل دمیرچی، پیشکسوت صنعت چاپ برگزار شد

ایپینا
روز گذشته اول اسفند ماه در هشتمین برنامه از سلسله برنامه‌های «عصر کتاب» از اسمعیل دمیرچی، نویسنده و پیشکسوت عرصه صنعت چاپ و نشر تقدیر شد.
۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند ساعت 08:31

در ابتدای این مراسم مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب ضمن تشکر و قدردانی از خدمات و تلاش بی‌وقفه‌ ایشان در حوزه چاپ عنوان کرد: جامعه ما به بزرگانی همچون استاد دمیرچی نیازمند بوده، هست و خواهد بود.

 
مجید غلامی‌جلیسه با اشاره به زمان آشنایی با استاد دمیرچی گفت: سال 1383 توسط محسن جعفری ‌مذهب با استاد دمیرچی آشنا شدم که در آن زمان ایشان در تدارک موزه صنعت چاپ بود. به فاصله کمی از این موضوع کتاب "تاریخ چاپ سنگی" ایشان منتشر شد. وقتی این کتاب را  مطالعه کردم خیلی خوشحال شدم از این حیث که اولین کتابی بود که دقیقا به مقوله چاپ سنگی می‌پرداخت.
 

وی در ادامه افزود: استاد دمیرچی با انتخاب هوشمندانه مسیر زندگی‌ خود به مسائلی پرداخته که ما در آن خلأ جدی داشته‌ایم و این رمز و راز انسان‌های فرهیخته و خردمند و خلاق است که به کار‌هایی بپردازند که دیگران به آن‌ها بی توجه بوده‌اند که غالباً هم کارهای سختی هستند.

 
غلامی‌جلیسه درباره کتاب «تاریخ چاپ سنگی ایران» گفت: کتاب استاد دمیرچی در زمانی منتشر شد که بعد از گذشت حدود دویست سال در صنعت چاپ تعداد کتاب‌های این حوزه به انگشتان یک دست هم  نمی‌رسید. البته هنوز هم تعداد کتابهای این حوزه اندک است هرچند علاقه‌مندان و نسل جوان می‌کوشند در این حوزه آثاری را منتشر کنند.
 
 

وی با اشاره به اینکه تأسیس موزه چاپ ایده‌ ایشان بود بیان کرد: تاسیس موزه چاپ نیاز واقعی مملکت ما با این سابقه فرهنگی است و امیدواریم که این آروزی استاد دمیرچی به زودی محقق شود.
 

مدیرعامل مؤسسه خانه‌کتاب همچنین گفت: همه فعالیت‌های استاد دمیرچی حاکی از علاقه مادرانه ایشان به صنعت چاپ است. 
 

وی با اشاره به آروی بازگشایی دوباره موزه چاپ تأکید کرد: امیدوارم مسئولان کتابخانه ملی و کتابخانه مجلس همت کنند، کاری که یک بار بایسته انجام ولی ناشایسته بسته شد را مجددا بازگشایی کنند. 
 

در ادامه این مراسم عضو هیأت ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: از استاد دمیرچی به‌خاطر مکتوب کردن تاریخ قبیله خودشان تشکر می‌کنم و امیدوارم نسل جوان ما تاریخ قبیله فرودست صنف‌شان را بنویسند. 
 

محسن جعفری‌مذهب در ادامه بیان داشت: امیدوارم در آینده بسیار نزدیک شاهد راه‌اندازی مجدد موزه چاپ باشیم.
 
 
غلامرضا امیرزاده، مشاور عالی فرهنگی تعاونی لیتوگرافان با اشاره به بسته شدن موزه جاپ اظهار کرد: موضوع بسته شدن موزه چاپ، داستان غم‌انگیزی درباره سرگذشت فرهنگی جامعه ما است.
 

وی همچنین گفت: استاد دمیرچی را ایرانبانی میشناسم که تاریخ کهنه ما را بازخوانی می‌کند.

 
قاسم صافی، پیشکسوت صنعت چاپ در سخنرانی خود در این مراسم گفت: نخستین بار که در موسسه نوریانی با استاد دمیرچی آشنا شدم، خوشحال بودم که با فردی آشنا می‌شوم که تلاش بسیاری در حوزه‌ تاریخ چاپ کرده است و نه تنها در دانش تخصصی چاپ بلکه در دانش عمومی نیز سرشناس است.
 
 
وی همچنین افزود: دمیرچی در زمینه فن چاپ، حروف‌چینی و سایر رشته‌های چاپ آموزش‌های لازم را دیده است. هر چند دانش آکادمیک ندارد اما  پهلو به پهلوی استادان حرکت کرده است.
 
 
پیشکسوت صنعت چاپ اظهار داشت: او تنها صاحب فن چاپ نیست بلکه در این حوزه یک پژوهشگر برتر هم محسوب می شود.
 

در بخش دیگر این مراسم محمود ناظران، پیشکسوت صنعت چاپ با نقل خاطراتش با  دمیرچی گفت: دمیرچی شعف بسیار زیادی برای  فعالیت‌هایش دارد و این  ریشه در روحیه جوان وی دارد.
 

در پایان این مراسم، اسمعیل دمیرچی با قدردانی از بانیان این مراسم گفت: نسل امروز نباید ریشه‌ها را فراموش کند؛ زیرا فراموش کردن ریشه‌ها بی‌هویتی به همراه دارد و این خیلی خطرناک‌ است.
 

گفتنی است در این مراسم با اهدا لوح تقدیر سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هدایایی از طرف کتابخانه ملی و موسسه خانه کتاب به اسمعیل دمیرچی، در انتها نیز از کتاب یادداشت‌های او نیز رونمایی به عمل آمد.
 
 
بر اساس این گزارش، غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی، احسان شکرالهی مدیرکل نسخ خطی کتابخانه ملی، حجت‌الاسلام محمدرضا نورالهیان مشاور رئیس کتابخانه ملی، امین عارف‌نیا مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از پیشکسوتان صنعت چاپ نیز در این بزرگداشت حضور داشتند.

 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 بزرگداشت اسمعیل دمیرچی، پیشکسوت صنعت چاپ برگزار شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :