English

بسته‌بندی و فرآوری؛ حلقه مفقوده تولید در کشور

آرشیو خبر بازدید: 384 کد مطلب: 3368  

بسته‌بندی و فرآوری؛ حلقه مفقوده تولید در کشور

ایسنا
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان تاکید کرد: کمبود صنایع بسته‌بندی و تبدیلی محصولات کشاورزی، تاثیر شگرفی بر کاهش ارزش‌افزوده و از دسترس خارج شدن سود تولید کشاورز است.
۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي ساعت 09:23

نازخند صبحی افزود: سالانه هزاران تن انواع محصولات کشاورزی در سراسر کشور تولید می‌شود ولی متاسفانه مقدار زیادی از این محصولات به صورت فله‌ای، بدون فرآوری و بسته‌بندی به دیگر مناطق ایران و کشورهای دیگر صادر می‌شود.


وی تصریح کرد: حفاظت و نگه‌داری از محصول، اصلی‌ترین هدف از بسته‌بندی است و در کنار آن، اطلاعات جانبی در خصوص کیفیت و ویژگی‌های کالا و تاریخ مصرف، این صنعت را به عاملی تاثیرگذار برای جلب مشتری می‌کند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان در ادامه یادآور شد: مهم‌ترین ضعف موجود در صنعت بسته‌بندی، کمبود تکنولوژی‌های روز دنیا است. بالاترین تبعات منفی تجاری و اقتصادی این کمبود، کاهش جایگاه محصولات غذایی و دارویی صنعتی کشور ما در دنیا است.

صبحی ادامه داد: برخی از محصولات باکیفیت داخلی ما به دلیل ضعف در بسته‌بندی و صادرات فله‌ای، جایگاه جهانی خود را از دست داده‌اند، به طوری که به علت بهینه نبودن بسته‌بندی، محصولات صادر شده را به کشور بازمی‌گرداند.

وی تاکید کرد: حفاظت و نگه‌داری محتوای بسته، هدف اصلی بسته‌بندی است و مدیریت بر این صنعت در درجه اول بر عهده وزارت صنایع است که با تشکیل کمیته‌ای استراتژی و برنامه عملیاتی، تدوین و سپس پیاده‌سازی شود.

صبحی خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن ارز حاصل از صادرات، نیازمند محصول خوب، بسته‌بندی مطلوب و برند خوب هستیم که نبود هر کدام از این فاکتورها از ارزآوری می‌کاهد. ضرورت حفظ جایگاه صنعت بسته‌بندی ایجاب می‌کند که تکنولوژی را در این صنعت ارتقا دهیم و حلقه مفقوده بسته‌بندی و فرآوری را بگشائیم.
 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 بسته‌بندی و فرآوری؛ حلقه مفقوده تولید در کشور ۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :