English

اکنون زمان اقدام و عمل است

آرشیو خبر بازدید: 538 کد مطلب: 3268  
عضو هیات مدیره اتحادیه لیتوگرافان تهران:

اکنون زمان اقدام و عمل است

چاپ و نشر
محمدرضا کاری مدیر لیتوگرافی کاری گرافیک و عضو هیات مدیره اتحادیه لیتوگرافان تهران: به دفعات جلساتی تشکیل شده است و دوستان و پیشکسوتان در خصوص آسیب های وارده به صنف و راه حل خروج از این بحران نقطه نظرهایی داده اند و تلاش های بسیاری انجام شده است ولی همچنان مشکلات به قوت خود باقی است و هر روز بحران جدی تر می شود.
۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۷ آذر ساعت 09:26

سال هاست که صنف لیتوگراف مورد بی توجهی قرارگرفته است و در اوج مظلومیت مسیر خود را ادامه می دهد. باید گفت که گزینه لیتوگرافی قبل از چاپ یک تخصص ویژه است و اگر حمایتی از سوی دولت محترم می شد الان وضعیت بدین گونه نبود. البته موارد دیگری نظیر به روز شدن بسیار سریع دستگاه ها و سیستم لیتوگرافی که سبب مستهلک شدن دستگاه های قبلی شد، قیمت بالای دستگاه های وارداتی بدون تسهیلات و پایین آمدن حجم سفارشات از جانب سفارش دهندگان، بی تدبیری مدیران سابق این صنف و پیش بینی نکردن عواقب راهکارها و توافقات به غلط با وزارت ارشاد و اتحادیه چاپخانه داران از جمله این موارد است.

متاسفانه به دلایل عنوان شده به شرایط فعلی رسیده ایم. از آنجا که چاپ از صنایع مهم هر کشور در مقوله فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی است و بودجه های دولتی به آن اختصاص داده می شود ولی در کشور ما به آن اهمیت زیادی داده نشده است و به آن به صورت یک صنف نگاه می شود و عاری از حمایت و یاری دولت است.

دوستان و یاران هم صنف؛ برای رهایی از این وضعیت، نظرم بر این است که تمام اتحادیه های همگن در صنف چاپ، مشکلات و اختلافات درون صنفی را کنار بگذارند و با یکدیگر متحد شوند و در یک اقدام کاملا قانونی و در راستای پیشبرد اهداف کلیه صنف، قدم بردارند و این مهم میسر نخواهد شد مگر آنکه من و شما در کنار هم قرار بگیریم و خود را برتر از دیگری ندانیم.

دوستان و عزیزان محترم در هیات مدیره اتحادیه چاپخانه داران، صحافان، ناشران و کاغذومقوافروشان؛ اکنون زمان اختلاف و برتری صنفی نیست. ما همه جزو یک صنعت هستیم و آن  هم چاپ است. با کنار هم بودن و برادری می توانیم مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنیم و افق روشنی را برای خانواده بزرگ چاپ به ارمغان بیاوریم.

مطلب دیگر اینکه، دوستان و همکارانی که بدون جواز در این حرفه فعالیت دارند در راستای قوانین صنفی حرکت داشته باشند و نسبت به کسب جواز اقدام کنند و بدون استرس و دغدغه فعالیت خود را ادامه دهند. اکنون کسب جواز مزیت های بالقوه ای دارد که خود بر آن واقف هستید و مراحل آن بسیار سهل شده و زمان آن هم بسیار کوتاه، پس همین الان دست به کار شوید.

اعضای اتحادیه شامل مهر و پلاک سازان، کلیشه، لیتوگراف، چاپ سیلک اسکرین، طراح، خطاط، گرافیک، دفاتر تبلیغاتی، چاپ دیجیتال، سازندگان کلیشه های ژلاتینی؛ از دوستان و همکارانی که در این رسته ها دارای مجوز نیستند خواهشمند است هرچه سریع تر نسبت به اخذ جواز کنند.

نکته دیگر این است که بایستی اعضا را به تکنولوژی روز دنیا آشنا کرد و آموزش های لازم را به افراد تحت پوشش اتحادیه ارایه داد. یکی از معضلات این صنف آشنا نبودن همکاران با دستگاه های جدید است. برای این منظور باید تجربه های گذشتگان در کنار فرآیندهای مدرن قرار گیرد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود ولی متاسفانه با ورود دستگاه های جدید، همکاران قدیمی و پیشکسوت و صاحب تجربه رفته رفته از صنف کنار افتادند و همین امر سبب بروز مشکلاتی در زمینه کیفیت کارها، زمان بندی و مدیریت سفارشات شد و با وجود این دستگاه های مدرن در حال حاضر خروجی نهایی کار مطلوب مشتری و سفارش دهندگان نیست. بنابراین می بایستی این مهم سرلوحه تمام اتحادیه ها در این صنف قرار گیرد تا بتوانیم جایگاه صنعت چاپ ایران را در حد کشورهای اروپایی و روز دنیا قرار دهیم.

برادر بزرگوارم جناب آقای علی جنتی وزیر محترم فرهنگ ارشاد اسلامی؛ از شما خواهشمندم اگر نگران فرهنگ این مرز و بوم هستید الان زمان اقدام و عمل است. ما به یاری شما نیازمندیم، بیایید و نام خود را در تاریخ فرهنگ ایران ثبت کنید تا آیندگان به نام شما درود بفرستند.

برادر بزرگوارم جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهور محترم؛ خواهشمندم به فریاد همکاران و دوستانی که در خانواده بزرگ چاپ همیشه در کنار دولت و مردم بوده اند برسید. همکاران ناشر، لیتوگراف، چاپ و صحافی و دیگر یارانی که در کنار این صنعت فعالیت دارند و نقش مهمی در فرهنگ و اقتصاد این مملکت داشته اند مظلوم واقع شده اند و هیچ حمایتی از آنان نمی شود و با وجودی که با سرمایه شخصی خودشان فعالیت دارند بار مالیات و عوارض و بیمه و... کمرشان را خم کرده و در آستانه نابودی به سر می برند.

بنگاه های بزرگ و کوچک در صنف چاپ و نشر یکی پس از دیگری تعطیل می شوند و تولید کتاب و اقلام چاپی رو به زوال است و فرهنگ کتاب و کتابخوانی بسیار پایین آمده است و قیمت کتب درسی و دانشگاهی بسیار بالاست و دانش آموزان و دانشجویان قدرت خرید نداشته و مجبور به ترک تحصیل می شوند.

من از این رسانه سعی بر آن دارم که صدای مظلومیت صنف را به گوش مقامات دولتی و عزیزانی که صاحب نظر هستند برسانم تا دست یاری به ما بدهند.

مالیات ها را عادلانه در نظر بگیرید و در حد امکان بخشودگی مالیات به این صنعت داده شود. تسهیلات با سود کم در اختیار صنف قرار دهید تا بتوانند مجموعه خود را به روز کنند. عوارض گمرکی سنگین را از دستگاه ها و ملزومات صنف چاپ بردارید. قیمت کاغذ و مقوا را مدیریت کنید چرا که قیمت آن به طور فزاینده بسیار بالاست.

درپایان از زحمات رییس جمهور محترم و وزیر ارشاد و همکاران و هیات مدیره های این صنعت تشکر و قدردانی لازم را دارم.

بیاییم به ملت عزیزمان ثابت کنیم که در کنارشان هستیم و فرهنگ مملکت را پیش خواهیم برد و به امید آنکه هر ایرانی در منزل و محل کار خود یک کتابخانه کوچک داشته باشد.

 

 


,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :