English

در دولت ترامپ به تنها چیزی که اهمیت داده نمی‌شود کتابفروشان هستند

آرشیو خبر بازدید: 226 کد مطلب: 4790  

در دولت ترامپ به تنها چیزی که اهمیت داده نمی‌شود کتابفروشان هستند

ایبنا/لیت هاب
شهردار سابق شهر هاریسبرگ ایالت فیلادلفیا آمریکا حالا یک کتاب فروش است و از شغلش راضی است. او می‌گوید این روزها در دولت ترامپ تنها ایستادگی می‌کنیم.
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ دي ساعت 10:27

 کتاب‌فروشی میدتاون اسکولار با 15هزار متر مربع وسعت یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های فرهنگی شهر هاریسبرگ ایالت فیلادلفیا توسط شهردار این شهر اداره می‌شود. اریک پاپنفوس شهردار سابق هارسبرگ و همسرش این کتابفروشی را اداره می‌کنند که به گفته آنها نزدیک به 2هزار کتاب در خود جای داده است. گفت‌وگوی زیر توسط مجله لیت هاب از فعالیت‌های این کتابفروشی گرفته شده است:
 
در کتابفروشی بیشتر چه کتاب‌هایی عرضه می‌کنید. آیا سلیقه مردم اینجا در این مسئله تاثیرگذار است؟ 
بله حتما. اینجا مردم بیشتر کتاب‌های داستان کلاسیک می‌خوانند و ما هم سعی می‌کنیم از این کتاب‌ها همیشه جلدهایی داشته باشیم.  داستان‌های نوشته شده درباره شهر هاریسبرگ هم خیلی طرفدار دارد. مردم کتاب‌هایی از نویسندگان محلی مثل ماریان اینگلوود یا کسانی مثل جرج دونهوو را می‌پسندند.
 
عجیب‌ترین خاطره خودتان را از کار در این کتابفروشی بگویید؟ 
یک بار در اینجا مراسم عروسی برگزار کردیم. یک بار هم جشن سال نو میلادی در اینجا برگزار شد. هنوز هم خیلی از زوج‌های آمریکایی ترجیح می‌دهند جشن ازدواج خود را در کتابخانه‌ و کتابفروشی برگزار کنند. خب ما هم از این پدیده استقبال می‌کنیم.
 
کدام بخش از کتابفروشی برای شما جذابیت بیشتری دارد؟ 
بخش کتاب‌های هنری همیشه جذابیت دارند. ژانرهای دیگر هم هیجان خاص خود را دارد ولی بخش کتاب‌های هنری و تاریخی بیشتر جذابیت دارد.
 

اگر بخواهید ویژگی خاص کتابفروشی خود را بگویید؟ 
خب ما شاید اگر بزرگترین نباشیم ولی یکی از مهمترین کتابفروشی‌های آکادمیک در کشور هستیم که کتاب‌های دست دوم ارائه می‌کند. اینجا هر کتاب دانشگاهی که توسط دانشجوها استفاده شده باشد وجود دارد. هر روز دانشجوها برای تهیه کتاب‌های مورد نیاز خود با قیمت پایین‌تر از بازار می‌آیند و راضی می‌روند.
 
اداره یک کتابفروشی چقدر می‌تواند شگفت انگیز باشد. اینطور سوال را مطرح کنیم. آیا از شغل خود راضی هستید؟ 
بله مردم کتاب خواندن را دوست دارند و باید بگویم از شغل شهرداری بهتر است. سابق بر این همیشه با آدم‌های خشک و سیاسی سروکار داشتم ولی حالا با انسان‌هایی برخورد می‌کنم که همگی عاشق کتاب خواندن هستند. باید بگویم کتاب فروختن از هر شغل سیاسی دیگری بهتر است. اینجا در کتابفروشی با یک دوجین آدم با فرهنگ آشنا می‌شوید که در هیچ شغلی چنین امکانی وجود ندارد.
 

در کتابفروشی نویسنده‌های مشهور هم رفت و آمد می‌کنند؟ 
بله ماه گذشته مراسم امضای کتاب یکی از نویسنده‌های مشهور شهر فیلادلفیا را برگزار کردیم. خیلی از نویسنده‌های محلی اینجا می‌آیند و با خوانندگان خود حرف می‌زنند. یک جورهایی اینجا پاتوق نویسندگان و خوانندگانشان شده است. به عبارتی کارکرد اصلی کتابفروشی هم همین است. اگر در یک کتابفروشی چنین ارتباطی برقرار نشود دیگر با یک فروشگاه معمولی چه تفاوتی می‌تواند داشته باشد.
 
در مورد فروشگاه کتاب آمازون چیزی نمی‌گویید؟ 
به طور کلی باید بگویم هر جایی از فروشندگان مستقل کتاب یا خرده‌فروشان کتاب حمایت شود آنجا می‌توان از حفظ ادبیات و فرهنگ مطمئن شد. اگر پول‌تان را به صورت محلی خرج کنید زیرساختارهای آنجا نیز به صورت محلی ارتقا پیدا خواهد کرد. ما با آمازون و فروشگاه‌های آنلاین مخالف نیستیم ولی این سایت‌ها هیچ روحی ندارند. تنها کتاب می‌فروشند و همین. در کتابفروشی‌های محلی همیشه نوعی حس عشق به کتاب موج می‌زند که هیچ وقت در سایت‌ها پیدا نمی‌شود. کتابفروشی‌های محلی تنها محل فروش کتاب نیستند. اینجا مردم با یکدیگر ارتباط می‌گیرند و با هم تبادل فرهنگی دارند. خب جامعه انسانی یعنی همین.
 
در دولت دونالد ترامپ وضعیت کتابفروشان چگونه است؟ 
در این دولت تنها چیزی که اهمیت داده نمی‌شود همین کتابفروشان هستند. ولی خب ما در جایگاه خود ایستاده‌ایم و در مقابل سیاست‌های ضد فرهنگی مقاومت می‌کنیم.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :