English

دفترهای مشق در بن بست تأمین کاغذ

آرشیو خبر بازدید: 373 کد مطلب: 4461  
موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی:

دفترهای مشق در بن بست تأمین کاغذ

همشهری
موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی در گفتگویی اظهار داشت: امسال به دلیل افزایش نرخ ارز و مشکلات تأمین مواداولیه تولید با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. زیرا به دلیل مشکلات تخصیص و مشخص نبود نرخ ارز، واردکنندگان برای واردات مواداولیه و نوشت افزار وارداتی دست نگه داشته اند.
۱۳۹۷ دوشنبه ۵ شهريور ساعت 10:33

 

 

در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید آیا امسال نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار بر پامی شود؟ 

 امسال به دلیل مشکلات تولید، تأمین و عرضه نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار همانند سال های قبل نداشته ایم و نخواهیم داشت. اگرچه برخی تولید کنندگان به طور مستقل در مصلی تهران نسبت به عرضه این اقلام اقدام کرده اند که ارتباطی با اتحادیه ندارد. اکنون به دلیل مشکلات تأمین مواداولیه و ترخیص این اقلام از گمرکات، میزان تولید کاهش یافته است. 

با وجود این با موجودی قبلی نوشت افزار تولید داخل و وارداتی، فصل بازگشایی مدارس را سپری می کنیم اما در ادامه به دلیل افزایش نرخ ارز و مشکلات تأمین مواداولیه تولید با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. زیرا به دلیل مشکلات تخصیص و مشخص نبود نرخ ارز، واردکنندگان برای واردات مواداولیه و نوشت افزار وارداتی دست نگه داشته اند. 

چه میزان از نیاز کشور به انواع دفترچه، خودکار و مداد و پاک کن از محل تولید داخل یا واردات تأمین می شود؟ 

در زمینه انواع دفتر 90درصد محصولات عرضه شده به بازار، تولید داخل است اما اکنون تولید کنندگان برای تأمین ماده اصلی اولیه تولید یعنی کاغذ با مشکل مواجه هستند، زیرا 80درصد کاغذ مورد نیاز تولید کنندگان دفترچه های تحصیلی وارداتی و 20درصد تولید داخل است. همچنین در زمینه اقلام اصلی نوشت افزار مانند خودکار، مداد، مدادپاک کن و... کارخانه هایی از قبل در این زمینه فعال بوده اند و حتی در مورد تولید خودکار، تعداد شرکت های تولید کننده در یکی دو سال اخیر افزایش یافته است و سهم این تولید کنندگان از بازار مصرف 40درصد بوده و به رغم مشکلات کنونی به دنبال افزایش سهم خود از بازار هستند. 

در زمینه مداد نیز امکان افزایش سهم تولید داخل به 70درصد وجود دارد اما مشکل اصلی تأمین مواداولیه است زیرا انتقال این تولیدکنندگان از گروه یک به گروه سوم کالایی و نرخ ارز 7700تومانی این تولید کنندگان را با مشکل مواجه کرده است. این تولید کنندگان و واردکنندگان که اردیبهشت ماه امسال با ارز 4200تومانی نسبت به ثبت سفارش و واردات مواداولیه و کالای نهایی اقدام کرده اند و بر این اساس تعهداتی را به مشتریان خود برای تحویل کالا داده اند اکنون با انتقال به گروه سوم کالایی ملزم به پرداخت مابه التفاوت ارزی 3500دلاری شده اند و ناتوانی آنها در پرداخت این مابه التفاوت موجب کاهش تولید و عرضه شده است. 

در زمینه کاغذ نیز گرچه ارز 4200تومانی تخصیص می یابد اما افزایش قیمت جهانی کاغذ و هزینه های جانبی مانند حمل ونقل، ترخیص از گمرکات و نوسان تأمین و تخصیص ارز موجب افزایش 20 تا 30درصدی هزینه تولید دفترچه های تحصیلی شده است. 

با این شرایط میزان افزایش کنونی قیمت نوشت افزار نسبت به مدت مشابه سال گذشته چگونه بوده است؟ 

واقعیت آن است که 90درصد نوشت افزار با ارز گروه سوم کالایی (ارزسنایی حاصل از صادرات) تولید و تأمین می شود که این امر تأثیر به سزایی در افزایش قیمت ها داشته است اگرچه در مجموع قیمت این محصولات 50درصد افزایش یافته اما به تدریج به قیمت های ارز آزاد می رسد و به مرور قیمت ها افزایش خواهد یافت. واردات مداد ممنوع شده و با توجه به تولید داخل 40درصدی این کالا، باید منتظر افزایش بیشتر قیمت نوشت افزار باشیم، زیرا تولید کنندگان قادر به پرداخت مابه التفاوت ارزی تکلیف شده، نیستند و این تولید کنندگان بلاتکلیف مانده اند. 

با این روند میزان افزایش قیمت نوشت افزار در نیمه دوم امسال چقدر خواهد بود؟ 

با توجه به دو برابر شدن نرخ ارز تولید انواع نوشت افزار و رشد هزینه های جانبی تولید در نیمه دوم امسال (تا 3ماه آینده) جهش قیمتی این اقلام را شاهد خواهیم بود و قیمت انواع نوشت افزار به 2برابر افزایش می یابد زیرا تأمین کنندگان نوشت افزار قادر نخواهند بود تا با نرخ ارز آزاد و رشد هزینه های تولید، محصولات تولید داخل یا وارداتی را با قیمت های قبلی به بازار عرضه کنند.


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 دفترهای مشق در بن بست تأمین کاغذ ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ شهريور


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :